En Çok OkunanlarİLKOKUMA YAZMA ÖĞRETİMİ

1.Grup Seslerle Tombala Oyunu

Tombala Oyunu

1.Sınıf İlkokuma Yazma Öğretimi Tombala Oyunu

İlkokuma yazma öğretimi tombala oyunu etkinliği.

İlkokuma yazma öğretimi hassas ve kırıcı olmadan yürütülmesi gereken bir süreçtir.Aslında öğrencilerin çoğu bu süreci kırıcı geçirdiği için diğer sınıflarda farklı fobilere bağlı olarak eğitim öğretim süreci de sekteye uğramaktadır.

Buraya bir resim koyalım açıklayıcı olması açısından.Aşağıda tombala oyunu pdf dosyasını bulabilirsiniz.

ilkokuma yazma tombala oyunu

İlkokuma Yazma Tombala Oyunu

Öncelikle tombala oyunumuz için özellikle hazırlanmış pdf imizde kelimelerimiz var.Bu kelimeler kolaydan zora okunması için özel olarak seçilmiştir.Ben hem pdf halini hemde word halini siteme ekleyeceğim.

Bu oyun ses grubu bitince oynanması gereken faydalı tekrar edici bir oyundur.Bu taraz oyunları çocuklar eğlenceli olduğu  için çok sevmektedir.Daha önce bu oyunu sınıfta da oynamıştım bu yıl kızım eşim ve ben oynadık.Tombala oyunu bitince kızımın yarın yine oynayalım demesi ve birçok kelimeyi özenle okuması beni şaşırttı.

Daha önce 1.grup sesler için yaptığım etkinliklere de bakıp sizin işinize yarayacak olanları yapabilirsiniz.Bu etkinliği çok sevmiştim sizde mutlaka okuyunuz.

Tombala Oyunu Nasıl Oynanır?

Tombala oyununda sizin hedeflerinize yönelik değişiklikler yapabilirsiniz.Bizim burada ki amacımız ilkokuma yazma sürecine katkı sağlamak.

Öncelikle tombala kartlarını çıktı alarak eve geldim.Bunlara logo koyduğum için sizler aşağıdan indirerek çalışmayı kendinize göre düzenleyebilirsiniz.Bunlar kelime ve hecelerimiz, bunların hepsi kesilecek ve bir kapta biriktirilecek.

tombala oyunu

Bir kelime bir resim olan çıktılarımız ise boşluklu yerlerden kesilecek.Yani 3 satır 3 satır şeklinde.

Burada kızım bana çok yardım etti.İnce motor becerileri için çok önemli olduğunu bir kez daha hatırlatalım.Makas kullanma kabiliyeti harika bir motor beceridir.Okulda veya 1.sınıfta çok faydasını göreceksiniz.

Kızım eşim ve ben oynadığımız için masa üzerinde 3 bölüm oluşturduk.Tek parçaya ayrılan kelime ve hecelerimiz ise bir kase içine konuldu ve ters çevrildi.Sırayla kaseden kağıt seçtik.Bu bölümde seçtiğimiz kağıtları kızıma vererek okumasını hep ona yaptırdık.

Örneğin ”nal” diyor ve o kelime kimdeyse bende diyerek önündeki kartta üzerine koyuyor.Bu şekilde 2 oyun yaptık ve birincisinde eşim ikincisinde kızım kazandı.Çok eğlenceliydi ve kızım bir kez daha oynamak istedi ama bebek durmadığı için ertesi güne erteledik.Şimdi oynadığımız resimleri de ekliyorum.

Çok eğlenceli bir ilkokuma yazma oyunu olarak nitelendirebiliriz.Kızım şuan ”o” sesine geçti ve okumanın mantığını yüzde olarak ifade edersek %35 çözmüş oldu.Bu hızla gidersek 2.grup seslerin sonunda okuma yazmaya geçeceğini düşünüyorum.

İndirmek için aşağıdaki dosyaları ekliyorum.İyi çalışmalar.İndir butonuna tıklayın ve etkinliği sizde yapın.

tombala oyunu

tombala oyunu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu