İLKOKUMA YAZMA ÖĞRETİMİ

1.Sınıf Öğretmeninin Başarısı?

  • Bir öğretmenin teorikte bilgi olarak kendisini geliştirmiş olması,yeniliklere açık olması ayrıca pratikte öğrencilere çeşitli etkinliklerle sunum yapıp öğrenmedeki kalıcılığı sağlaması çok önemlidir.
  • Eğitim -öğretim yılı başlamadan çok iyi bir hazırlık yapıp,kendinden emin ve başarılı olacağına inanarak yoluna devam etmelidir.Çocuklarla ilgilenmenin kalp işi olduğunu unutmamalıdır.Sadece beyin odaklı gidildiği zaman iyi yetişmemiş öğrencilerinin olacağını unutmamalıdır.
  • Çocukları çok sevmeli,kendisini sevdirmesini başarmalı ve sabır göstermelidir.Her çocuğun öğrenme başarısı aynı seviyede olmaz bunu hiç bir zaman aklından çıkarmamalıdır.Öğretmen topluma yön verir,çiçekleri sular ve bakımlarını yapar.Hiç bir zaman çiçeklerini birbirinden ayırmaz.
  • Öğrencilerini bireysel olarak çok iyi tanımalı ve onlara mükemmel rehberlik yapmalıdır.Öğretmen sınıfta sözünü tutan,doğru sözlü ve davranışlarıtutarlı olan kişidir.Bazen unuttuğumuz bir olay öğrencimizin yıpranmasına sebep olabilir.Bir öğrencin evine gidip anne benim öğretmenim yalancı demiş.Annesi bunu bana söylediği zaman çok üzülmüş ve böyle bir kanıya nasıl vardığını sormuştum.Sebebi benim sınıfta yarın şunu beraber yaparız dediğim bir konuyu unutup yapmamammış.Gördüğümüz gibi öğrenciler çok dikkatlidir.Onları hiç bir zaman yok sayamayız.
  • Tüm eğitim öğretim faaliyetlerinde olduğu gibi okuma yazma çalışmalarını ,çocukların gelişim özelliklerini dikkate alarak ,onları sıkmadan,ilgi ve motivasyon sağlayarak ,zevkle öğretmelidir.
  • Okuma yazma için gerekli doğru çalışma,alışkanlık ve becerileri kazandırmalıdır.
  • Etkinliklerini,öğrencilerin özelliklerine göre hazırlamalıdır.Örneğin bu konuda çevresel faktörleride göz önünde bulundurmalıdır.İYİ ÇALIŞMALAR…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu