En Çok Okunanlar

1.Sınıf Veli Eğitimi

Şunu hiç bir zaman unutmayalım ki:Okul öncesinde edinilen yanlış alışkanlıklar,öğrenmeyi etkilemektedir.

  • Yeni öğretim programları ailenin eğitimine önem vermektedir.Bizler öğretmenler olarak eğitim öğretim faaliyetlerinde en önemli aktör olan velilere yol göstermeli,yardımcı olmalıyız.
  • Yanlış öğrenmedeki önemli etkenlerden biri ailelerin öğrenmedeki rolüdür.Yeni ilk okuma yazma öğretiminin aşamalarını velilerin de bilmesi gerekmektedir.Bununla ilgili velilere bilgilendirici toplantılar yapılmalı,seminerler verilmelidir.İlk okuma yazma sürecinde velilerin cansiperane çalıştıklarını görmeyen kalmamıştır.Bazen çocukların alanına dahi girdikleri kaçınılmaz oluyor.Çocuk öğrendiğinden birşey anlamıyor ve veli onun yerine yaparak çocuğuna yardım ettğini zannediyor.Bu problemlerin çözümü biz öğretmenlere düşmektedir.
  • Daha öncelerde olduğu gibi öğretmenlerin program konusunda bilgilendirilme eksikliği devam etmektedir.Kılavuz kitaplardaki açıklamaların yetersiz ve karmaşık olması bizleri çevremize faydalı olmak konusunda düşündürmektedir.Öğretmenler olarak sistemi farklı boyutlarıyla araştırmalı ve değerli velilerimize basite indirgeyerek anlatmalıyız.
  • Hazırlık döneminde yapılan Veli seminerlerine katılımı sağlamalı ve velilerimize bunun öneminden bahsetmeliyiz.
  • İlk günden okula kaygılı gelen velilerin çocuklarında da bu kaygının üst seviyede olması kaçınılmazdır.İlk karşılaşmada ki güven veren üslup ve tarzımızla velinin kaygısını azaltabilir öğrenciyle daha rahat iletişim kurabiliriz.
  • Sınıfın kapısının önünden ayrılmayan veliler ister istemez eğitim öğretim faaliyetlerinin aksamasına neden olacaktır.Öğrenciler derse girdikleri zaman velileri seminerlere yönlendirerek bu işi çok ciddiye aldığımızı ifade etmeliyiz.
  • Ses öğrenme sürecinde 1 günlük devamsızlık bile öğrenmeyi yavaşlatabilir.Çünkü sesin sezdirilmesi, yazılması ve yeni kelimelerin anlamlandırılması sınıf ortamında daha iyi olur.Sene başında velilere bu konunun çok önemli olduğundan bahsedilmeli ve gereken hassasiyetin gösterilmesi rica edilmelidir.Okula gelmeyen öğrenciye veli hece hece öğretecek ve bazı çalışmalarınız aksayacaktır.
  • İlk okuma süreci bir beceri olarak her öğrencide farklı ilerlemektedir.Bundan dolayı velilerimizin öğrencileri kıyaslamaması rica edilmeli bunun öğrencide ciddi problemler doğurabileceği anlatılmalıdır.

Unutmayalım bu süreçte veliler bizim yol arkadaşımız ve her an onların desteğine ihtiyacımız var.Mutlu bir sınıf ortamının oluşmasında muhakkak ki veli diyaloğunun büyük etkisi vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu