İLKOKUMA YAZMA ÖĞRETİMİ

2-Sesi Okuma ve Yazma

Sesin yazıdaki sembolü olan harf aşağıdaki belirttiğimiz sıraya göre özenle verilmelidir.Hazırlık döneminde bol bol kesme-yapıştırma,boyama,çizgi birleştirme yaptırdığımız öğrencilerimiz artık harflerin yazımıyla karşı karşıya gelmiş bulunmaktalar.Doğru kalem tutan ve ince motor becerileri gelişmiş öğrenciler bu aşamada daha rahat öğrenim ortamı oluşturacaklardır.Verilen sesin yapımını animasyonlarla da desteklemeliyiz.Sesin yapılışını bütün öğrenciler görmeli.Zorlanan öğrencilerimizle bire bir ilgilenmeli başarabileceklerini hissettirmeliyiz.

  1. Alıştırma kitabında veya kendi bulduğunuz fotokopinin üzerinde bulunan büyükçe çizilmiş harfin üzerinden ok yönünde defalarca giderek harfin yazılışına hazırlanmalıdır.
  2. Öğrencilerin,satır aralarına(dört çizgi üç satır) yazılmış harf örneklerinin üstünden kalemleriyle gitmeleri sağlanmalıdır.Bu tarz örnekler öğrenci çalışma kitapları veya sanal ortamlarda bulunmaktadır. Sitemizin seslerle alakalı bölümlerinde de bulabilirsiniz.
  3. Dört çizgi üç aralıktan oluşan satır aralarına öğrenciler harfleri yazmalı,ne yazdıkları sorularak harfin doğru yazımı ve seslendirilmesine özen gösterilmelidir.
  4. Yazılması zor olan (a,A,k,y,g,G,f) harflerinden önce,bu harflerin yazımına yönelik hazırlayıcı çizgi çalışmaları yapılabilir.

İyi çalışmalar…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu