İLKOKUMA YAZMA ÖĞRETİMİ

‘a’ Sesi Cümle ve Metin Oluşturma

Cümle Oluşturma:

e ile la arkadaş oldu.ela anlamını konuşup,sınıftaki ela gözleri bulabiliriz.Aynı zaman da ela nın isim olduğunu farkettik.Bunun aynı zaman da bir insan adı olduğunu ve ilk harflerinin daima büyük yazılması gerektiğini vurgulayalım.Büyük E yazmayı öğrendik.Önce defterimize büyük E yazalım 3 satır,sonra Ela yazalım 3 satır.Ela ile cümleler yazalım.Bir kız çocuk resmini kesip,boyayıp okuma yazma panomuza asalım.

la ile le yan yana geldiler lale oldu ,lale resimleri bulalım.Lale’nin aynı zaman da isim olduğunu ve büyük harfle yazılması gerektiğini hatırlatalım.3 satır büyük L yazalım sonra 3 satır Lale yazalım.,cümle,metin yapalım,yazıp okuyalım.Örnek cümleler aşağıdadır.
alla kelimesini anlamsız olduğu için vermeye ihtiyaç duymadık

Örnek cümleler:

1.Cümle:Al Lale al.

2.Cümle:Ela,lale al.

görsellerden yararlanarak cümlelerin sayısını artırabiliriz.

NOT:Cümlenin baş harfinin her zaman büyük harfle başlayacağını sık sık hatırlatalım.

NOT2:İlk defa büyük harflerle tanıştık.Bundan sonra seslerin küçüğünü verirken büyüklerini de verebiliriz.Bütün seslerin büyükleri olduğunu vurgulayalım.

NOT3:Cümleyle ilk defa tanıştıkları için ,ilk cümleleri biz oluşturduk fakat bundan sonra cümle oluşturma işlerini öğrencilerimizin hayal dünyalarına bırakacağız.Bu sayede dikte yapmaktan da kurtulmuş olacağız.

Metin Oluşturma:

Elde edilen kelime ve cümlelerden yararlanarak metin oluşturabiliriz.Bu bölümü de ilk defa yapacaklarından ,öğretmen olarak bizler yardımcı olacağız.Metin oluştururken görsellerden yaralanacağız.Metinlerin görsellerle süslenmesi öğrenmeyi kolaylaştıracaktır.

Örnek metin;

EL ELE

El ele Ela,el ele.

El ele Lale,el ele

Ela,Lale el ele.

ELA

Al Ela.al

Ela, lale al.

Ela.1 lale al.

Ela,2 lale al.

………………………vb.

Değerlendirme:

Öğrencilerinizden resimli cümleler kurmalarını isteyiniz.Ela (balık resmi) al…..vb

Bu konuda öğrencilere küçük görseller dağıtılabilir.Bu görselleri kullanarak cümleler kurmaları istenir.Cümlelerden de metinler oluşturmaları istenir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu