İLKOKUMA YAZMA ÖĞRETİMİ

‘a’ Sesinden Hece ve Kelime Oluşturma

Hece oluşturma:

Önce ‘a’ sesini tahtaya yazarak ve sinevizyon yardımıyla yansıtarak okuyalım.Böylece örnek seslendirme yapmış olacağız.Sonra ‘l’ sesini tahtaya yazıp okuyalım.Daha sonra ‘a’ ve ‘l’ seslerini,aralarında boşluk bırakmaksızın,yan yana yazalım.Bu iki sesin yan yana nasıl okunabileceğini öğrencilerimize soralım.

Öğrencilerin cevaplarını dikkate alarak ‘al’ hecesini örnek olarak biz okuyalım.Öğrencilerimizin bizi tekrar etmelerini sağlayalım ve hecenin anlamı üzerinde duralım.

‘al’

İki anlamı olduğunu farkettik,al bayrağımızdaki kırmızı renk ve birbirimize kalem verelim,alalım,al yazalım(3 satır),sonra alış veriş listesi hazırlayalım.Babalara liste hazırlayalım,listedikleri şeylerin temsili resmini yaparak al yazalım.Bir anlamda metin çalışması olacaktır.Örneğin;

(kalem resmi)  al

(balık resmi)  al

(şeker resmi) al

(kedi resmi) al

NOT1:Oluşturulan hecenin ya da kelimenin 3 satır yazılması önemlidir.El becerisi zayıf olan öğrencilerle biraz daha yakından ilgilenilmelidir.

NOT2:Birinci sınıfta öğrencilerime hiç dikte yaptırmadım.Öğretmenlerimiz bunu zorunluluk olarak görmemeli.Hadi bakalım ‘al’ yazın diyerek,yazamayanların olduğunu görüp moral bozmayalım.Hiç dikte yapmasakta öğrencilerimiz okuma yazma öğrenecektir.

Kelime Oluşturma:

Öğrencilerimize ‘al’ hecesini göstererek okumalarını isteyelim.Daha sonra ‘a’ sesini okumalarını isteyelim.Önce ‘al’ hecesini sonra ‘a’ sesini aralarında boşluk bırakmaksızın yan yana yazalım.Okuna kelimenin nasıl okunabileceğini öğrencilerimize soralım.Öğrencilerin okuma denemelerinden sonra biz örnek olarak okuyalım(ala).Öğrencilerimizden de bizi tekrar etmelerini söyleyelim. Hecelemeden okumalarını sağlayalım.Bu kelimenin anlamı üzerinde duralım.

‘ala’

“ala” al yanına a geldi,ama çok anlamlandıramadık öyle değil mi? O zaman ‘ala’ yanına bir balık resmi çizelim ve  alabalık olsun.

ala  (balık resmi)
ala    3 satır deftere yazılacak.

Açık Heceye Ulaşma:

-la hecesine ulaşmak için ala’daki a küsüp gitti.Arkadaşlar arasında küsme oluyor zaman zaman.lalalalala şarkı söyleyebiliriz.Bu heceyi defterimize yazmayacağız.Yeni kelimeler oluşturmamıza yardım edecek.

Değerlendirme olarak ;öğrencilerimize farklı metinler ve cümleler vererek ‘la’ hecesini bulmalarını isteyebiliriz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu