En Çok OkunanlarKARMA KONULAR

Anne-Baba ve Öğretmen İşbirliğine Yönelik 4 Önemli Adım

Anne baba-öğretmen ilişkisi öğrenciler,öğretmenler ve ebeveynler için olumlu,faydalı ve her iki taraf için de kazan kazan konumundadır.

anne baba öğretmen

Anne Baba-Öğretmen İş Birliği

Anne baba-öğretmen ilişkisi, sosyal hayatla mücadele ya da öğrenme gecikmeleri ve eksiklikleri belirtileri gösteren öğrencilerde farklı farklı olabilir, bu nedenle okul öncesi öğretmenlerinin ve ebeveynlerinin birbirleriyle ortaklaşa çalışması eğitim öğretim süreci için çok önemlidir. 

Okul öncesi çocuklarınızın örgün eğitim ortamına hazırlanmakta yeni olduklarını ve bunun her çocuk için geçerli olduğunu unutmayın. Birçok anne baba için de okul öncesi çocuklar kadar yenidir. Bu, işinizin genellikle sınıftaki çocukları eğitmekle olduğu kadar ebeveynleri eğitmekle ilgili olduğu anlamına da gelir.

Bu yazımızda ebeveyn-öğretmen ilişkisinde sürecinin nasıl devam ettirileceği bulacaksınız ve bunun sonucunda ebeveynlerin takdir ve teşekkürlerini hissedeceksiniz… Verdiğiniz değer kadar saygı bulacaksınız.

1-Anlamlı konuşmalar için velilerinize zaman ayırın

anne baba öğretmen tutumları

Bazen ebeveyn-öğretmen ilişkisi ile ilgili sorunlar ortaya çıkmaktadır.Çünkü ebeveynler, çocuğun ilerleyişi hakkında geri dönüt alamamaktadır. Çocuğunun ilerlemesi hakkında velilere ulaştıracağınız bir rapor,not veya bir karne onlara siyah-beyaz cevaplar verebilir, ancak bu sürecin bir parçası gibi hissettirmek için fazla bir şey yapmaz.Amacımız her zaman velileri sürecin içinde tutmaktır.

Bu alanda çocuklarıyla ilgili anlamlı konuşmalar yaparak önemli adımlar atabilirsiniz. Sık sık olmak zorunda değildir,sonuçta biz öğretmenlerinde zamanı sınırlıdır. Ancak okul yılı boyunca dört beş defa velilerle konuşmak için zaman ayırmak, iletişim halinde olduğunuzu hissettirmek için uzun bir yol kat edebilir.Çocuklarıyla birlikte güçlü bir veli-öğretmen ilişkisini sürdürmeyi taahhüt eder.

Ayrıca, sadece eleştirilere değil, anne-babalara cesaretlendirici kelimelerle ulaşmayı düşünün. Farlılıklar yapmak bizim işimiz.

Endişeleri tartışmak için her zaman velilerle iletişime geçmeniz, hızlı bir telefon görüşmesi yapmak için zaman ayırmanız veya iyi haberlere sahip bir e-posta veya mesaj göndermeniz, ebeveynlerle arkadaşça bir uyum sağlamak ve onların sizi tanımasına izin vermek için en iyi yollardan biridir. Bu sayede çocuklarımızın dikkat ve performansının arttığına şahit olacağız.

2- Anne babaların çocuklarının eğitiminde oynadıkları önemli rolü öğrenmelerini sağlayın

anne baba öğretmen işbirliği

Okul öncesi dönemdeki pek çok anne babanın bunu daha önce hiç yapmadığını unutmayın, bu nedenle çocuklarının eğitiminde hangi rolü oynadıklarını bilmediklerini varsayarak hareket edelim.

Onlara düşüncelerini ve endişelerini sorun ve çocuklarının başarısını sağlamak için evde neler yapabileceklerine dair birçok fikir verin. Onları çocuklarının başarısında oynadıkları önemli rol konusunda eğitin.Bu konuda birçok faydalı site ve uygulamalardan bahsedin.Unutmayın sitemiz okul öncesi için çok önemli bir kaynaktır.

Veli saatleri yapıp sınıfınıza davet edin ve onlarla çocuklar arasında bağlar oluşturun. Ayrıca, ebeveynlerin çocuklarına, sizleri daha iyi teşvik etmenize, desteklemenize ve motive etmenize yardımcı olabilecek değerli bilgiler sunabileceğini unutmayın. Onlara bir ekip olarak birlikte çalıştığınızı ve çocuklarının eğitimine katılımlarının herkese fayda sağladığını hatırlatın.Bu herkesi mutlu edecektir.

Bu konuda DR.Özlem Sürücü hocamızın anne baba öğretmen kitabını inceleyebilirsiniz.

3-Ebeveynlere sınıf deneyimine katılma fırsatı verin

anne baba öğretmen tutumları

Bazı ana okulları, velilerin sınıf görevlerine tabi tutulduğu ve sınıfta çalışırken sıraya girdiği kooperatif ortamlar olarak çalışır.Bu tarz okulların çok başarılı işler yaptıkları kaçınılmazdır.Bu model, ebeveynlerin çocuklarının okul öncesi deneyimlerine aktif katılımı sağlamasına izin verdiği için, birçok okulda ilgi görmeye başlamıştır.

Okul öncesi sınıfınız daha geleneksel bir tarzda çalışsa bile, ebeveynlerin katılımı için fırsat sunarak, katılım isteğini yerine getirebilirsiniz. Okul öncesi partileri, sınıfların dışında saha gezileri ve diğer aktiviteler gibi velileri dahil etmenin harika bir yoludur. Ebeveynler ile olumlu ilişkiler geliştirmek için yılda birkaç kez ebeveyn veya aile ziyareti günleri de uygulayabilirsiniz.

Velilerin sınıf ortamına katılmasına izin vermek, bir eğitimci olarak sizin için de faydalıdır, zira tüm zorlu çalışmalarınız için onlara yeni bir görevler verecek ve yükünüzü hafifleteceksiniz.

4- Tüm velilerinizi sınıfta neler olup bittiğine dair güncel tutmak için bir bülten kullanın

sınıf başarısı için anne baba öğretmen iş birliği

Zamanında yapılan güncellemeler, velilerin çocuklarınızın öğrendiği şeyleri güncel tutmanın harika bir yoludur. Basılı veya e-postayla gönderilen haftalık veya aylık bir bülten, önemli hatırlatmalardan, ayrıntılarla ilgilenen derslere kadar her şeyi kapsayacak şekilde, alan ziyareti ayrıntılarına kadar her şeyi içerebilir.

 Sadece, her öğrencinizi bu bilgilendirmelerde işin içine kattığınızdan emin olun, böylece kimse kendini dışarıda hissetmez. Öğrencilerinizin velileri bu çabayı takdir edecek ve herkese neler olup bittiğini anlatabilmek için uygun bir yönteme sahip olacaksınız.İşte harika bir öğretmen ve harika 4 yol.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı