İlk Okuma Yazma Soru Ve Cevaplar

Annesinden Ayrılmak İstemeyen Bir Çocuğa Öğretmenin Tutumu Nasıl Olmalı?

ALİ ARTIK OKULA SEVEREK GELİYOR….

Küçük bir kasaba Ali ailesi ile beraber  yaşardı. Ali’nin annesi, babası ve küçücük bir kardeşi vardı. Ali haftaya okula başlayacaktı ama her gün okula gitmemek için ağlıyordu. Annesi babası ikna etmek için her şeyi yapıyorlardı. Evet bugün günlerden pazartesi olmuştu. Ali sabah okula gitmemek için ağlıyordu.Annesi Ali’yi ikna etmek için ‘’Bak ben de geliyorum oğlum seninle, korkma tamam mı ?’’der ve Ali’yi ikna eder.

Annesiyle beraber okula  giden Ali sınıfa annesiyle beraber girmiştir. Zil çalınca annesi dışarıya çıkmak için yerinden kalkar ve Ali ağlamaya başlar.Tam o sırada annesi öğretmen ile karşılaşır durumu anlayan öğretmen :’’Lütfen oturun oğlunuzun yanında kalabilirsiniz ‘’ der.Ayşe Hanım şaşkın bakışlarla yerine geçerken Ali, öğretmene bakarak gülümsemiştir. Evet işte tam da o an aslında Mehmet Öğretmen Ali’nin güvenini kazanmak için küçük bir davranış ile Ali’ye kocaman bir adım atmıştır. Çünkü annesi yanından ayrılınca korkan, onsuz sınıfa girmek istemeyen Ali için , öğretmeninin iyi biri olduğunu düşündürmeye götürüyordu bu adım.

Birkaç gün bu böyle devam etti Ali ile beraber annesi de derslere girdi. İlk başlarda tüm ders kalan Ayşe Hanım yavaş yavaş çekiliyordu Ali’nin etrafından .Son gün ise sadece üç derse girmişti Ayşe Hanım. Ali yavaş yavaş alışıyordu sınıfa ,annesinin dibinde oturmaktan sıyrılıp derse öğretmenine kaptırıyordu kendini. Bazen annesini aradığı oluyordu bir an annesini yanında olduğunu unutup üzüldüğünde Mehmet öğretmen: ‘’Bak Ali annen yanında ‘’bir kez daha güven veriyordu Ali’ye.Ve 2. Haftanın başındayız artık Ali’nin annesi sınıfta yanındaki sırada değil de sınıfın kapısının önünde bekliyordu. Bazen korktuğun da yine Mehmet öğretmen :’’Bak Ali’cim annen kapının dışında ‘’diyerek annesinin kapıdan bakmasıyla Ali ,Mehmet Öğretmene bakarak yüzünde kocaman bir gülümseme ile derse devam ediyordu. İkinci haftada böyle geçmişti .Üçüncü haftaya başladığımızda Ayşe Hanım artık kapının bile arkasında değildi, okulun dışında Ali’nin sınıf camının orada bekliyordu.Tüm dersler boyunca Ali’nin sadece bir an akılına yine annesi gelir ve o sormadan Mehmet öğretmen:’’Korkma Ali annen gitmedi sadece okulun dışında bekliyor seni. Bak tam senin oturduğun sıranın camının orada ‘’der ve Ali baktığında her zaman ki gibi Mehmet öğretmen doğru söylüyordur.

Ali camdan baktıktan sonra tekrar öğretmenine döner ve : ‘’Öğretmenim anneme bir şey söyleyebilir miyim ?’’der. Mehmet Öğretmen buruk bir ses tonuyla ‘’Tabi ki Ali ‘’der.Çünkü Mehmet Öğretmen hala Ali’nin güveneni kazanamadığını düşünür ve çok üzülür.Ali camı açar ve annesine : ‘’Anne artık beklemene gerek yok eve gidebilirsin ‘’deyip annesinin gidip gitmediğine bile bakmadan yerine geçer.Tenefüste Mehmet Öğretmen Ali’yi yanına çağırır ve Ali’ye :’’İstersen annen kalabilir Ali ‘’ der .Alacağı cevaptan korksa bile Ali’nin o sınıfta kendini güvende hissetmesi için bu soruyu sorar. Ali ise :’’Hayır öğretmenin ben artık ne okuldan ne de sizden korkmuyorum. Sizi çok ama çok seviyorum.Zaten bana bir şey olsa bir şeyden korksam sizde annem babam gibi benim yanımda olursunuz ‘’der ve öğretmenin yüzüne küçücük bir öpücük kondurur, ardından yerine geçer.Mehmet öğretmen bu küçücük öpücüğün verdiği kocaman mutlulukla derse devam eder.

 

EVET İŞTE TAM DA BÖYLE… KORKUYU DA SEVGİYİ DE ; GÜVENİ DE GÜVENSİZLİĞİ DE ÇOCUKLARA ÖĞRETEN BİZLERİZ .HİÇ BİR ÇOCUK KORKU İLE DOĞMAZ…..

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu