Duyu Eğitimi EtkinlikleriFEN DOĞA ETKİNLİKLERİHAYVANLAR

Ayak İzleri Kitabı

Bu sayfada orman hayvanları temamız altında kızım için hazırladığım bir etkinlik bulunmaktadır.Bu etkinlik hayvanların yapıları ve ayak izleri hakkında farkındalık oluşturmasının yanında görsel duyunun gelişimini desteklemektedir.Bizim dışımızda yaşayan canlılar ve onların farklı özellikleri hakkında konuşarak doğa hakkında bilgiler ediniyoruz.Aynı zamanda hayvanlara karşı duyarlılıktan da bahsederek sorumluluk duygusunu aşılanmış oluyor.

  • Montessori yönteminin özü, çocuğa önceden hazırlanmış bir çevrede kendi kendini geliştirebileceği şekilde hareket ve faaliyet özgürlüğü tanımasıdır. Montessori yönteminin kilit düşüncesi ise Kozmik Eğitim’dir. Kozmik eğitim, tam olarak bilimsel yolla olmamakla birlikte doğa ile ilgili tüm konuları ele almaktadır. Bir başka ifadeyle, kozmik eğitimin ana unsuru sadece diğer insanlara değil aynı zamanda doğadaki maddelere ve sisteme karşı gösterilen saygı ve düzendir. Montessori, kozmik eğitim ile doğanın değerini ve gizemindeki bazı şeyleri çocuklara öğreterek doğayı sevdirmeyi hedeflemiştir.
  • Montessori’ye göre çevre sevgisini oluşturabilmek için çocuk; doğanın düzeni, uyumu ve güzelliğini anlamalı ve bundan mutluluk duymalıdır . Montessori sınıflarında çocuğun doğayı, dünyayı anlama ve öğrenmesi için yapılandırılan alan “ Kültür Alanı” olarak adlandırılan alanla direkt olarak ilişkilidir. Bu alandaki aktiviteler biyoloji, coğrafya, tarih ve bilim üzerine odaklanmaktadır .

Biyoloji: Doğa masası (Mevsimleri ve çocukların ilgilerini yansıtan), Kuş, vahşi, evcil, deniz hayvanları, çiftlik gibi modeller, bitki ve hayvan resimleri, hayvan ya da bitkilerin bölümlerini tanımlayan kart ve yap-bozlar, canlıların yaşam döngüsünü gösteren grafikler.

Coğrafya Kara, hava, su kutusu, kıtaları kara parçalarını ve suları gösteren küre, ülkelerin kalıpları ve kartları, dünya yapboz haritası ve tek tek kartları, dünyadaki hayvanlar, ülkelerin bayrakları, dünyadaki çocukların ve ailelerinin resimleri, onlara özgü nesnelerin koleksiyon kutusu, harita oyunu.

Tarih Çocuklara zaman kavramını tanıtmak amacıyla takvim, zaman çizelgesi, kronometre.

Bilim  4 element (ışık, su, hava, ateş), mıknatıs, elektrik.

  • Dünyayı ve dünyada yaşayan canlı çeşitliliğini tanıtmayı amaçlayan bu araçlar ve etkinlikler ile çocuk farklı kültürleri, sorumlu olduğumuz canlıları ve korumamız gereken doğayı öğrenir.Coğrafya,tarih ve biyoloji bilgisi çocuğun çevresine karşı algısının gelişmesini sağlar.Bu bilgileri alan çocuk dünya kavramını oluştururken sadece kendisini değil tüm yaşayanları düşünerek davranmayı öğrenir.

rakun_ayak_izi

İlk önce çıktı aldığımız etkinlik resimlerini hazırlıyoruz.

montessori_ayak_izi_çalışması

ayak_izi_kitabı

Hazırladığımız hayvanları ve ayak izlerini yeşil mukavva üzerine pritt ile şekildeki gibi yapıştırıyoruz.

montessori_orman_hayvanları_etkinliği

Her birinin köşerinden delgeç ile delikler açıyoruz.

hayvanlar_ayak_izleri

montessori_ev_uygulamaları

evde_etkinlik

Ve kurdela ile birbirine sabitliyoruz.İyi eğlenceler 🙂

Etkinlik resimleri;

Farklı ayak izleri etkinlik resimlerini web sitemizden inceleyebilirsiniz.

orman_etkinlikleri orman_hayvanları_ayak_izleri  hayvan_ayak_izleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu