DOSYALAREn Çok OkunanlarİLKOKUL ETKİNLİKLERİMAKALELEROYNARAK ÖĞRENİYORUM

Az Malzemeyle Sıkıntıyla Baş Etme Etkinlikleri

İlgi Çekici Oyun ve Etkinlikler

Çocuk hakları alanında çalışan Ceren Suntekin, Gözde Durmuş ve Melda Akbaş çocukların da evdeki zamanını sürekli yetişkinlerle geçirmek zorunda olduğunu hatırlatarak, “Az Malzemeyle Sıkıntıyla Baş Etme Etkinlikleri Kitapçığı” hazırladı.Bu güzel etkinlik kitapçığı için öncelikle teşekkür ediyoruz.eviminaltintopu.com web sitesi olarak hocalarımla irtibata geçerek bu güzel etkinlik kitapçığını sitemize eklemek için izin aldık.

Harika Çocuk Etkinlikleri

Çocuk ve Gençlik Çalışmaları Uzmanı Ceren Suntekin,daha önce Karantinada Çocuklarla Evde Olan Yetişkinler İçin Mini Kılavuz” kitapçığıda hazırlamıştır.Bunu da okuma imkanım oldu.Bu detaylı bilgileri de http://bianet.org/ web sitesinden öğrenmiş oldum.

Harika Çocuk Etkinlikleri

Bu kitapçık sosyo ekonomik açıdan bütün imkanlara ulaşamayan çocuklarımız için öncelikli olarak hazırlanmıştır.Okulların tatil olduğu bu günlerde köylerden şehir merkezlerine çok gidiş geliş olmadığı için çocuklarımız bazı imkanlardan mahrum kalıyor.Bu tarz kolay ve maliyetsiz etkinlikler çocuklarımız için çok iyi olacaktır.

Oyunlar ve Etkinlikler

19 farklı etkinlikten oluşan kitapçıkta her evde bulunan malzemeler seçilmeye çalışılmış ve çok başarılı olunmuş.

Ceren Suntekin, Gözde Durmuş ve Melda Akbaş, kitapçığın çıkış noktasını anlatırken şunları söylüyorlar:

“Bizler uzun süredir çocuk hakları alanında çalışan kişiler olarak pandemi ile başlayan bu sürecin çocuklar üzerindeki etkisini gözlemleyebiliyor ve ilişkili olduğumuz kurumlar aracılığıyla çocukların yaşadıklarına ilişkin bilgiler edinmeye çalışıyoruz. Pandemiden önceki süreçte de var olan çocuklar arasındaki mevcut eşitsizlikler, çocukların kendilerine ve koşullarına özgü farklı ihtiyaçlarını karşılamaktaki yetersizlikler bu süreçte tekrar görünür oldu.”

“Kitapçığın basılması için önerilere açığız”

Malzeme, oyuncak yetersizliği dışında diğer önemli konunun internet erişimi olduğundan söz eden Suntekin, Durmuş ve Akbaş, şu an etkinlik kitapçığını online kanallarla erişime sokmak zorunda olduklarından söz ediyor:

“Bu kitapçığın – ve geri dönüşlerle ve yeni ihtiyaçlarla bir seri olarak hazırlamayı düşündüğümüz bu kitapçıkların- basılıp internet erişimi kısıtlı ailelere dağıtılması için de farklı alternatifler arayışındayız. Hem kitapçığın yaygınlaşması hem de daha kapsayıcı olabilmesi gibi konularda önerilere, birlikte düşünmeye ve dayanışmaya da açığız.” (Kaynak:bianet çocuk haberleri editörü Ayşegül Özbek).

İçinde daha çok 7-11 yaş arası çocukların ilgisini çekebilecek etkinlikler,oyunlar bulunmaktadır.Daha küçük veya daha büyük yaştaki çocuklardan da bu fikirlerden ilham alan olacaktır.Etkinliklerin çoğunu çocuklar tek başlarına yapabilir bazılarında ise kardeş veya ebeveynden yardım istenebilir.Kitapçığın sonunda da kendi etkinliğini üretmen için sayfalar vardır.İyi eğlenceler.

Etkinliklerini paylaşmak isteyen okurlarımız azmalzemeyleyap@gmail adresine etkinliklerini gönderebilir.Bu güzel kitapçık için tekrar teşekkürler.

Çocukların Yaş Gelişimine Göre Hazırladığımız “4-12 Yaş Çocuklar İçin Oyunlar” makalemizi de inceleyebilirsiniz.Yazının tamamı için tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu