Günlük Yaşam Becerileri EtkinlikleriİNCE MOTOR ETKİNLİKLERİMATEMATİK ETKİNLİKLERİ

Balon Makas İle Gruplandırma Etkinliği

Bu sayfada kızımla birlikte hazırladığımız balon makas(handy scoopers) ile gruplandırma etkinliği yer almaktadır 🙂

  • Çocukların ellerini ve parmaklarını kullanmayı gerektiren beceri grubunu ince motor becerileri olarak ifade ediyoruz. Çocukların el-göz koordinasyonu ne kadar iyi gelişirse ellerini o kadar iyi kullanabilirler.Günlük yaşam becerilerini değerlendirdiğimizde yaşamımız için gerekli olan birçok adımı yapabilmek için bu beceri grubunu kullanıyoruz.
  • Okul öncesi dönemde çocuklar yetişkinin söylediği özelliği dikkate alarak basit sınıflamalar yapabilirler. Örneğin; daire şeklinde olanlar, büyük olanlar, ağır olanlar, uzun olanlar, iki ayaklılar, gibi.Çocuklar bir özelliği dikkate alarak bir grup nesneyi sınıflandırırken (örneğin sadece renklerini dikkat alarak); daha sonra renk özeliğini soyutlayarak, büyüklük veya şekil özelliğine göre de sınıflandırabilirler.
  • Çocukların sınıflandırma becerilerinin gelişmesinde hem sınıf içinde hem de çocuğun günlük yaşamı içinde yetişkinlerin sordukları sorular ve cesaretlendirmeler büyük rol oynamaktadır. Bunlar ne renk?, Bunlardan hangileri plastik?, Bu şapkaları başka nasıl sınıflandırabilirsin? gibi.

Sizler de evde bu gibi basit etkinliklerle çocuğunuzun ince motor ve muhakeme  becerilerini geliştirmesi için yardımcı olabilirsiniz.

İyi eğlenceler :)

balon_makas_ile_etkinlik

eva_ile_yapılabilecek_etkinlikler

ince_motor_becerileri_gelişimi

okul_öncesi_matematiğe_hazırlık

okul_öncesi_matematik_etkinlikleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu