İNCE MOTOR ETKİNLİKLERİKARMA KONULARSANAT ETKİNLİKLERİ

Çatal Baskı ile Resim Etkinliği

Harika Çatal Baskı Etkinlikleri

Okul Öncesi Çatal Baskı Etkinlikleri

Çatal Baskı İle Kirpi Yapımı

Bu sayfada değerli annemiz Zekiye Genç Alaca’nın yakışıklı kuzusuna hazırladığı çatal baskı ile kirpi yapımı sanat etkinliği  yer almaktadır. Paylaşım için kendisine tekrar çok teşekkür ederiz.Ellerinize emeğinize sağlık.Bu tatlı kuzuyu Alaca Bebeğin Oyun Günlüğü isimli facebook sayfasından takip edebilirsiniz.İyi eğlenceler 🙂

çatal_baskı_ile_kirpi_yapımı

kirpi_temalı_etkinlikler

kirpi_sanat_etkinlikleri

Etkinlik resmi;

çatal_baskı_ile_kirpi_yapımı_kalıp

Okul Öncesi Sanat Etkinliklerinin Faydaları

 • Sanat etkinlikleri üreticiliği ve estetik duyarlılığı geliştirmeye yardımcı olan etkinliklerdir.Sanat etkinliklerinde dikkat etmemiz gereken en önemli nokta ise önemli olanın sonuç değil kullandığımız yöntemler olduğudur.Bu sebeple çocuklarımız için yeterli zaman,etkinliklerini rahatlıkla  gerçekleştirebileceği genişlikte bir yer,yaşına,gelişim düzeyine ve bireysel farklılıklarına uygun olan araç ve gereçler sunarak bu alandaki yeteneklerini daha iyi ortaya çıkarması için onlara destek olmalıyız.
 • Bu şekilde iyi planlanmış sanat etkinlikleri ile çocukların farklı malzemelerle karşılaşması onların psikomotor,bilişsel,duygusal,sosyal gelişimlerine destek vermektedir.Okul öncesindeki sanat eğitimi, çocukların isteyerek, zevk alarak katılacağı etkinlikler aracılığı ile kendisini etkileyen,merak ettikleri nesne ve durumlara ilişkin olumlu tutum ve davranışlarını geliştirmeyi, duygu ve düşüncelerini ifade edebilmeyi destekleyici nitelikte olmalıdır.
 • Sanat etkinlikleri sırasında çocukların çalışmalarına müdahale edilmesi (örnek verme,çizgilerini düzeltme,baskı yapma,aynen taklit etmesini isteme) onların üreten bir birey olmasını,hayal güçlerini ve bağımsızlık duygularının gelişimini olumsuz etkilemektedir.Böylece yetişkine olan bağımlılıkları artar ve kendilerini özgürce ifade etme istekleri engellenmiş olur.
 • Kısaca ifade etmek gerekirse sanat, bireyin duygusal dışavurumunun, kendisini tanımasının, kişiliğinin gelişmesinin ve sosyalleşmesinin en önemli aracıdır. Okul öncesinden itibaren sanat eğitimiyle desteklenmiş sosyal ve duygusal kazanımlar, istendik sanatsal bilgi ve beceriler; çocuğun yaşamı süresince olgunlaşıp gelişecek olan yeteneklerinin ve güzel sanatlara ilişkin bakış açılarının gelecekteki zenginlikleri olarak düşünülmelidir.
 • Bunun için önce çocuğumuzu iyi bir şekilde gözlemleyip resim,müzik dans vs. hangi sanat dalında mutlu olduğunu belirlememiz lazım.Sonra bu sanat dalında onun bireysel farlılıklarını göz önünde tutarak,  yaşına ve gelişimine uygun etkinlikler hazırlayarak bu alandaki gelişimine eşlik etmeliyiz.Eğer bu şekilde ilerlersek çocuğumuzu sevmediği bir alanda zorlamamış oluruz ve kendine olan güvenini olumsuz etkilenmez.
 • En önemli olan şey; çocuklarımızın kendi becerileri ve istekleri doğrultusunda yol almasıdır.

Bu bölümde ise okul öncesi dönemde yapılabilecek çatal bastı tekniği ile boyama etkinlikleri yer almaktadır.

 • Çatal baskı boyama tekniği
 • Çatal baskı ile boyama etkinlikleri
 • Çocuklar için çatal baskı boyama örnekleri
 • Okul öncesi çatal baskı boyama örnek çalışmaları
 • Çatal baskı ile boyama etkinliği nasıl yapılır?

çatal baskı ağaç

 

çatal baskı ile boyama

çatal baskı ile civciv yapımı

çatal baskı ile çiçek yapımı

çatal baskı ile kirpi etkinliği

 

 

çatal baskı ile resim

çatal baskı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu