EĞİTİCİ MATERYALLERİNCE MOTOR ETKİNLİKLERİ

Cerence Materyal :)

Evde İnce Motor Becerileri Etkinlik

Kızım cıvık şeylere dokunmayı hiç sevmeyince onun için ince motor ve el göz koordinasyonu gelişimi için bu materyali hazırlamıştım.Eğitici materyaller kısmına ekledim çünkü gerçekten odaklanma süresi ve ince motor gelişimi adına bize çok ama çok faydası oldu.Resimlerdeki gibi büyük nesnelerden başlayarak aşama aşama nesneleri küçültüp kolaydan zora doğru ilerledik.

ince_motor_gelişimi

Yapımı ise çok basit. Resimde gördüğünüz tokacılarda bulabileceğiniz straforu ortadan ikiye kesip tahta parçasına silikon ile yapıştırıyoruz.

ev_yapımı_materyal

Kürdan batırma ve çıkarma etkinliği

boncuk_dizme_etkinliği

 

Renk temalarımıza ilişkin renkli boncuklarımız

renkler_okul_öncesi_etkinlik

Renk gruplandırmaları

pipet_geçirme_etkinliği

Pipet geçirme etkinliği

makarna_geçirme_etkinliği

Makarna geçirme etkinliği

el-göz koordinasyonu_gelişimi

Lastik tokalar geçirme etkinliği

okul_öncesi_renkler_etkinlik

Makarnaları ve çubukları parmak boyası ile boyadık.Biz ana ve ara renkleri öğrendiğimiz için onları kullandık.Siz daha da çeşitlendirebilirsiniz.

anasınıf_renkler_etkinlik

Renkli makarna ve çubuklar ile renkler tekrar

Çocukların ellerini ve parmaklarını kullanmayı gerektiren beceri grubunu ince motor becerileri olarak ifade ediyoruz. Çocukların el-göz koordinasyonu ne kadar iyi gelişirse ellerini o kadar iyi kullanabilirler.Günlük yaşam becerilerini değerlendirdiğimizde yaşamımız için gerekli olan birçok adımı yapabilmek için bu beceri grubunu kullanıyoruz. Ellerini,parmaklarını iyi kullanamayan çocuklar günlük yaşam becerilerini yerine getirmekte zorlandığı gibi okul hayatı da olumsuz etkilenmekte, yazı yazmakta zorlanmaktadır.Akademik başarısızlığın sebep olduğu özgüven yetersizliği de çocuğun sosyal gelişimini  olumsuz etkilemektedir.

Dikkat, doğumdan itibaren geliştirilebilen bir beceridir. Çocuğun uyaranları takip edebilmesi, odaklanma gücü ve süresi, nesneler arasındaki ilişkileri kavraması oldukça önemli süreçlerdir.Bir çocuk ne kadar zeki olursa olsun başarı için dikkat çok önemli bir katkıdır.Siz de evinizde bu tarz etkinliklerle çocuğunuzun  dikkat ve odaklanmasını ve ince motor becerilerinin gelişimini destekleyebilirsiniz.

Fakat burada dikkat etmemiz gereken bir nokta söz konusu.Her çocuğun dikkat ve odaklanma süresi aynı değildir.O yüzden sakın çocuklarımızı birbirleri ile kıyaslamayalım.Bizim tek yapmamız gereken çocuğumuzun yaşıyla birlikte aşama aşama gelişmekte olan konsantrasyon süresini dikkatli bir şekilde takip etmek ve onun öğrenme biçimlerini göz önünde bulundurarak gelişimine katkı sağlamaktır.

İyi eğlenceler 🙂

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu