DOSYALARKARMA KONULARMAKALELER

Çiçek Değil Çocuk Yetiştirdiğinizi Unutmayın

Çocuklarımız Bize Bir Not Bırakmış

Konumuza bir hikayeyle başlayarak anlatmak istediğimizi ve daha iyi vurgulayacağımızı düşündük.Çiçek yetiştirmek zahmetlidir suyunu,güneşini hesap etmek günü gününe vermek gerekir.Yerlerini değişirmek,vazosunu değiştirmek gerekir.Peki yeryüzünün en şerefli mahlukatı olan insan için neler yapmalıyız.Onu yetiştirmek çiçekten çok ama çok zordur.Duyguları olan,düşünceleri ile muhakeme yapabilen insan hiç şüphesiz birçok sorunu etrafında toplamaktadır.Bu sorunları aşmak siz ebeveynlerin en büyük görevidir.Her ne kadar anne babadan öğretmen olmaz sözü toplumda yer edinmişse de bir çocuğun ilk öğretmeni onun ebeveynleridir.Rol model alacağı ilk kişilerde anne ve babasıdır.Buyurun hikayemizi okuyalım.

Çocuk Yetiştirmek

Kapı komşum David’in beş ve yedi yaşında iki çocuğu var. Bir gün yedi yaşındaki oğlu Kelly’ye benzinle çalışan çim biçme makinasıyla nasıl çim biçildiğini öğretiyordu. Makinayı çim üzerinde nasıl döndüreceğini öğretirken eşi Jan, David’i bir soru sormak için içeri çağırdı.David içeri girince, Kelly makinayı çalıştırdı ve çimlerin ortasındaki çiçek tarhına daldı. Çiçek tarhı bir anda mahvolmuştu.David, döndüğünde gördüğü manzara karşısında çılgına döndü. Bütün komşuların çok beğendiği, emek vererek kendi elleriyle yaptığı çiçek tarhı yoktu artık.
David tam sesini yükseltmeye başlamıştı ki, Jan dışarıya çıktı ve David’e “David, çiçek değil, çocuk yetiştirdiğini unutma!” dedi.

Jan, bu sözleriyle bana ana-baba olarak önceliklerimizin ne olduğunu çok güzel anımsattı.

Çocukların kendileri ve benlik saygıları, kırabilecekleri ya da hasar verebilecekleri herhangi bir fiziksel nesneden çok daha önemlidir.

Bir futbol topunun kırdığı bir cam, dikkat edilmediği için kırılan bir lamba ya da mutfakta elden kayıp, kırılan bir tabak zaten kırılmıştır. Çiçekler zaten ölmüştür.
Verilen bu zararı, bir de ben çocuğumu inciterek, yaşam sevincini öldürerek iki katına çıkartmamalıyım.

Çocuklarımızın her istediklerini değil, ama her ihtiyaçlarını vermeliyiz. Ekonomik anlamda algılanmasın sözlerim.

Sağlıklı bedensel ve ruhsal ihtiyaçlardan bahsediyorum.

Zaten çocuklar bu konuda bir de mesaj yayınlamışlar.

Tam öğüt niteliğin de !

Sevgili Gonca Güvenir’in ders niteliğinde yazısını görselleştirerek sizlerin okumalarına sunuyoruz.

Çocukların bu sözlerinden etkilenmemek mümkün mü?

Duyun bu çığlıkları lütfen. Çekin ellerinizi kulaklarınızdan.

Ve hak verin çocuklarınıza, çocuklarımıza.

Zaman ayırın onlara, istedikleri sadece zaman aslında. Sevmek, gülmek, ağlamak, oynamak, paylaşmak için birazcık zaman…

Gonca Güvenir

Bu yazı 18 Mayıs 2020 günü yayınlanmıştır.Daha önce yayınladığımız “İnsan Değerlidir” yazımızı da mutlaka okumanızı öneririz.Yazının tamamı için tıklayın.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu