En Çok Okunanlar

Çiçeklerimizi Hazırlayalım

  • Öğrencilerin sınıf ortamına,okula,arkadaşlarına ve öğretmenine alışmaları için okulun ilk gününden itibaren rahat iletişim kurabilecekleri bir ortam hazırlanmalıdır.Öğrenci oryantasyonunun sağlanması bunlara bağlı bir etkendir.
  • Sınıfını bulmaları,sırasına ve arkadaşlarına alışmaları için gerekli çalışmalar yapılmalıdır.Daha önce bu kadar kalabalık bir ortamda bulunmamış olan çocuklar ,şaşkınlık içersinde etrafı izleyeceklerdir.Onların yanına gitme,onların saçını okşama,onlara bir ihtiyaçlarının olup olmadığını sorma daha ilk günden kalplerine girmemizi sağlayacaktır.
  • Okulun bütün bölümlerinin öğrencilere gezdirilmesi kısa sürede okula adapte olmalarını sağlayacaktır.Özellikle WC, kantin gibi sık kullanılan yerler üzerinde durulmalıdır.İhtiyaçları olduğu zaman çekinmemeleri gerektiği her fırsatta söylenmelidir.
  • Çekingen,kaygılı veya okul fobisi olan öğrencilere PDR servisi ile görüşülerek hemen müdahele edilmelidir.
  • Sürekli anne ile beraber olmak isteyen çocuklar problemli olmaya müsait öğrencilerdir.İlk günler güzel bir şekilde işlenmeyip,tölerans tanınırsa bu tutumları devam edecektir.Velisinden ayrılmak istemeyen öğrencileri kademeli uzaklaştırma yöntemini kullanarak düzene oturtabiliriz.Veli bir müddet sınıfta durabilir,daha sonra kapıyı açıp kapının önünde durabilir daha sonra ise kapıyı kapatarak velisinin orada olduğu söylenebilir.Çocuklarımızı sürekli seversek ve yanlarında olursak bu problemleri kısa sürede halledebiliriz.
  • İlk hafta ağlama seslerinin okuldan yankılandığını bilmeyenimiz yoktur.Bunlar çocuklar için gayet normal bir ruh halidir.Biraz empati yaparak olaylara yaklaşmak işimizi kolaylaştıracaktır.
  • Bir öğretmen arkadaşımın dediği gibi bırakın örencileriniz sizin kucağınızı koltuk gibi kullansın.Bu sayede onların kalplerinde en güzel köşede kocaman bir koltuk sahibi olacaksınız.Unutmayalım birinci sınıf sabır ve sevginin üst seviyede gösterilmesi gereken bir sınıftır.Bütün öğretmenlerime başarılar…
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı