twitter
rss

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites
1 Kas

Evde Okuma Yazma Öğretimi Nasıl Yapılır?

Öncelikle okuma yazma sürecini eğlenceli bir hale getirmemiz gerektiğini unutmayalım.Bunun için birçok teknik deneyebilir eğlenceli aktiviteler yapabilirsiniz.

E-L-A Sesleri İçin Yaptığımız Pekiştirme Çalışması

Kızım bu sen anasınıfına devam ediyor.Önümüzde ki yıl gerginlik olmaması için şimdiden okuma yazma çalışmalarına başladık.Amacımız sıkmadan korkutmadan yavaş yavaş okuma yazma sürecini devam ettirmek.Çünkü kızım kitap okumayı çok seviyor ve ne zaman kendisinin okuyabileceğini merak ediyor.

Sizden ricamız okuma yazma sürecini okuyarak ve yazarak ikisini de beraber yürüterek vermeniz.

E sesini verdik ve birçok çalışma yaptık.Sonra L sesi geldi ve onunla alakalı da etkinliklerimizi sitemizden inceleyebilirsiniz.Pekiştirme çalışmalarının çok önemli olduğuna değinmiştik.Sonra A sesine geçtik ve tanıma,hissetme,yazma çalışmalarımızı yaptık. A sesi ile beraber oluşturabileceğimiz cümle sayıları da arttı. Tabi ki görselleri kullanarak bunu yapıyoruz ki birçok duyuya seslenerek çocuklarımızın sıkılmasını önlemek.

Bu aşamada çocuklar en çok açık hecelerde zorlanmaktadır.Tahminime göre bir müddet daha bu zorlanma devam edecek.Örneğin -la veya -le gibi açık heceler anlamsız da olmasından dolayı çocuklarımızı zorlamaktadır.Bunların üzerinde şuan çok durmadan geçiyoruz. Ezberleyebilirler hiç önemli değil.

Bu etkinlik için ekstra malzemeler almanıza gerek yok.Gayet basit ve evdeki materyalleri kullanarak yapacağız.Renkli bir fon kartonu olmasına dikkat ettik çünkü dikkat çekmek bizim için önemli.Okul öncesi okuma yazma nasıl olmalı hadi hep beraber göz atalım.

Öncelikle sarı bir fon kartonuna 6*6 şeklinde bir kare çiziyoruz.Bunu daha da büyütebilirsiniz.Ben biraz küçük yaptım kullanımı kolay olsun diye.36 adet karemizin içine e-l ve a sesleri ile alaka öğrendiğimiz kelime ve heceleri yazıyoruz.Bunun içinde açık ve kapalı heceler var.İsteseniz siz sadece kapalı heceleri yazabilirsiniz.Bu aşamada -ala kelimesi de çocukların çok zorlandığı bir kelime olarak karşımıza çıkmaktadır.Bol tekrar yapmamız çok önemlidir.

Karelerimize kelimelerimizi yazdık.Aynı kelime ve heceleri küçük kare kağıtlara da yazarak etkinliğimize başlayabiliriz.Öncelikle kasedeki kelimeleri fon kartonundaki yerlerine eşleştirme çalışması gibi yerleştireceğiz.Bu birinci aşamamız.Aslında burada ciddi bir farkındalık oluşturmuş olacağız.

Bakınız kızım yerleştirmeye başladı bile.Bu süreç uzmanlık isteyen bir süreç olduğu için lütfen sorularınızı aşağıdaki yorum bölümüne yazınız.Burada ELA ve LALE isimlerini öğrendik cümle kurmak için şimdilik bizim için yeterli ama resimlerle başka karakterlerde oluşturacağız.

Bundan sonrasına müdahele etmeden bütün karelerin üzerine aynılarını koymasını istiyoruz ve geri çekiliyoruz.Bunu yaparken kaseden eline aldığı kelime veya heceyi okuyarak eşleştiriyor.Bu sayede iki kere pekiştirmiş oluyoruz.Aslında bu çalışmaya basit bir okuma yazma tombala çalışması da diyebiliriz.Şimdi resimlediğim aşamalara bakalım.

Evet eşleştirme de sona geldik ve kızım aşağıdaki resmi oluşturdu.Bu çalışmada özellikle -ala -elle-ele gibi diğerlerinden daha zor kelimelerin de pekiştiğini gördüm.Sizler de bu çalışmayla çocuğunuzun gelişimine destek olabilirsiniz.Etkinliğimiz bitmedi tabiki, şimdi cümle oluşturma çalışmamıza geçeceğiz.

E-L-A Sesleri Cümle Oluşturma Çalışmamız

Sesleri hissetme-okuma ve yazmadan sonra cümle oluşturmak ciddi bir öz güven oluşmasına vesile olacaktır.Cümle kurma sürecini tamamen çocuklarımıza bırakıyoruz.Bu sayede yapılan çalışmalar unutulmayacak ve dikte gibi yıpratıcı çalışmalara da gerek kalmayacaktır.

Daha önceden dergi ve kitaplardan kestiğim nesne resimleri şimdi çok işimize yarayacak.Sizlerde evde eski kitap ve dergileri kullanarak okuma yazma sürecinde kullanabilirsiniz. Kasemizdeki kelime ve heceler resimlerle buluşarak cümleler oluşacak.Daha sonra bu çalışmayı deftere yapıştırarak yazmasını da sağlayabilirsiniz.Kızım yazma sürecini çok sevdi ben yazdım o okudu o yazdı ben okudum:)

Evet güzel cümleler güzel okumalar sizi bekliyor.Bu çalışmamız burada bitti.Bizler artık -k sesine geçeceğiz.İlk haftalar seslerin üzerinde çok duralım daha sonraları hiç gerek kalmayacak zaten.-k sesi ile alakalı çalışmalarımızı buradan yayınlayacağız.Sizler de soru ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmayı ihmal etmeyiniz.İyi okumalar…

5 Responses to “Çocuğa Kolay Okuma Yazma Öğretme Teknikleri”

 1. 1.Sınıf Elakin Ses Grubu Tekrar Çalışması | Kolay Okuma Yöntemleri Evimin Altın Topu
  8:00 am on Kasım 20th, 2018

  […] hazırlamaya karar verdik :)Ses grupları ve seslerle ilgili diğer etkinliklerimize de bu sayfadan göz […]

 2. Zeynepinannesi
  8:00 am on Eylül 19th, 2019

  Çok güzel bir çalışma çok güzel anlatmışsınız 👏🏻 kızım 3 yaşında çok hevesli başlamak istiyorum kitap okumayı çok seviyor artık bana okutmuyor kendi olumak istiyor öğrenmesi kolay olur gibi geldi bize A harfini kendi öğrenmiş ayı kelimesini gösterip okuyunca bizde çok heveslendik çalışmalarınızı takip ediyorum teşekkür ederim 🙂 sorum şu çizgi çalışması yapmalı mıyız

 3. öğretmen
  7:04 am on Eylül 20th, 2019

  Merhabalar öncelikle beğendiğiniz için çok teşekkür ederiz.3 yaşın okuma yazma öğrenme için çok erken olduğunu belirtmek isterim.Çocuğunuz doğal sürecinde öğrenme çalışmaları yapıyorsa devam edebilir ama kurallı bir şekilde okuma yazma öğretmenizi tavsiye etmiyoruz.Çizgi çalışmalarına gelince maksat çocuklarımızın kas becerilerini geliştirmek olduğu için bunu birçok etkinlikle destekleyebilirsiniz.www.eviminaltintopu ve http://www.homeschoolaec.com internet sitelerimizde küçük yaş grupları için birçok ince motor becerileri için çalışma bulabilirsiniz.İyi günler saygılar

 4. Deniz
  4:57 pm on Eylül 26th, 2019

  1. Sınıfa gitmeden okuma yazma öğreterek çok büyük hata yapmışsınız. Çocuk seneye okula başladığında anlatılacakları az çok bildiğinden okul çok sıkıcı gelecek ve okuldan soğuyacak gitmek istemeyecektir.

 5. öğretmen
  6:03 am on Ekim 4th, 2019

  Merhabalar;
  Öncelikle okuma yazma öğrenirse çocuk okuldan soğur gerçeklikten uzak bir şehir efsanesi.Daha önce okuma yazma bilerek okula gelen öğrencilerle çalıştım ve hiç sıkıntı yaşamadım.Okulda çocukların gerildiklerini,psikolojilerinin darmadağın olduğunu gören biri olarak profesyonel bir şekilde evde öğretilmesinin bir mahsuru olmadığını düşünüyorum.

Bir Yorum Yaz:

Preschool Activities,crafts Homeschool,montessori at home