MAKALELER

Çocuğum Ağlarken Ben Ne Yapabilirim?

Çocuklarda Ağlama Davranışı ve Çözümleri

Bu zamana kadar yayınladığımız yazıların arasında belki de en çok merak edilenlerden bir tanesi çocuğum ağlarken ben ne yapabilirim? konusu olmaktadır. Bunu nereden bildiğimize gelince de sosyal medyadan bize gelen sorulardan anladığımızı söyleyebilirim.

Ağlamak Nedir?

Ağlamak bir mesaj, bağın yeniden güçlenmesi için bir fırsattır. Çocuğun içinde yönetemediği başı boş dolanan tüm duyguların sonucudur. Bizlerde bu başı boş dolanan duyguları kontrol etmeyi ve tamir etmeyi öğreteceğiz. Biz anne babayız ve çocuk için öğretilmesi gereken her ne varsa çözümünü biz bulacağiz.

İstediğini Ağlayarak Yaptıran Çocuklar

Bu bölümü yine extra sorular geldiği için görsellerden bağımsız olarak açıklama ihtiyacı hissettim. İstediğini ağlayarak yaptıran çocuklar hep vardır sosyal hayatta. Bazen markette görürsünüz bu tarz ağlayan çocukları bazen alışveriş merkezlerinde bazen se yemek alanlarında. Ama hep vardır.

Çocuklar doğduktan itibaren birçok isteklerini ağlayarak yaptırırlar. Örneğin bebekler ağlayarak iletişim kurarlar. Bakıldığı zaman bundan daha doğal bir şey olabilir mi demek geliyor içimizden. Çocuğumuz ağladığı zaman bunu bizler bir alarm olarak görürüz ve yanına giderek hastamı, aç mı veya başka bir şeyimi var anlamaya çalışırız. Hemen çözüm bulmaya koştururuz kendimizi.

Doğal olarak çocuk şunu öğrenir ağlamak benim hayatta kalmam için çok önemli. Ağlarsam acımı duyurabiliyorum, yemeğimi isteyebiliyorum….gibi.

O zaman şöyle diyebiliriz ağlamak duygusu eşittir rahatsızlık ama bu rahatsızlık neticesinde sonuç ödülle mükafatlandırılmak oldu. Örneğin bebek açsa doydu, rahatsızsa çözümler bulundu. Her hangi bir davranışın nasıl devam ettiği davranışın sonuçlarıyla bağlantılıdır.  Yani siz bir davranışın neticesinde ödül alıyorsanız o davranış artık iyi bir davranıştır.

Diyelim ki bebeklikten çıktık ve çocuğumuz artık 2 yaşına geldi. Artık çocuğumuz konuşabildiği için ağlamadan kendini ifade etmesi gerekir ama alışkanlıkları buna mani olur. Çünkü bu geçmişte öğrendiği bir şey. Bu tarz bir ağlamada hemen neyin var, ne oldu diye panik yapan bir anne baba var karşısında. Çocuğu her ağladığında 2 aylık bir bebeğe davrandığı gibi devam eden bir anne veya baba oluyor karşımızda. Ve bu davranış devam ediyor. Niye konuşarak bir şeyler istesin ki çocuk. Zaten konuşmak sıkıcı bir davranış. Çocuk ağlamaya ve istediklerini elde etmeye devam ediyor ne zamana kadar biliyor musunuz? Siz artık bundan ciddi manada rahatsız olacağınız zamana kadar.

Bir Anne veya Baba Olarak Çocuğum Ağlarken Ben Ne Yapabilirim?

Hayatta ödül ile ceza yan yana. Ödül verilen davranış devam eder, ceza verilen davranış söner. Elbette ki ceza deyince aklınıza dayak gelmesin. Davranışı söndüren her şey ceza olabilir. Çocuğumuz ağladığında göz göze gelmeniz bile doğru değil. Çünkü göz göze geldiğiniz an bittiğiniz andır. Sizin kaygılı gözlerle ona baktığınızı ve aciz olduğunuzu anlar. İçinizin cız ettiğini fark eder. Dolayısıyla daha belirgin ve daha gür bir sesle ağlayacaktır.

Peki çocuğumuzun ağlama davranışı devam etti ve siz olaya duyarsız kaldınız, göz göze gelmediniz veya ortamı terk etmediniz. Zor olsa da çocuğumuz ağlama davranışını bıraktı ve sakinleşti. Çocuğumuza ben seni çok seviyorum ama ağlayarak bir şeyleri isteme davranışını sevmiyorum. Bunu devam ettirdiğin sürece karşılıklı iletişimiz zorlaşacaktır. Eğer bu davranışları yapmazsan her zaman seni dinleyeceğimi bilmeni isterim.

Anne baba olarak bunu uyguladığımız takdirde o davranışın söneceğini göreceksiniz. Ama bu işler ya hep ya hiç tir. Bu söylediklerimize biraz uyup sonra eski haline dönecekseniz bütün kazanımlarınızı da yok etmiş olursunuz. Hiç birimiz işin en başa dönmesini istemeyiz.

Şu cümleler iş bitiriciliğinizi gösterecektir.

Buradayım, yanındayım.

Seni bekliyorum.

Bu durum seni çok zorluyor biliyorum.

Seninleyim.

Sakinleşmeni bekliyorum.

Birlikte baş edebiliriz.

Sana sarılmak için bekliyorum.

Senden uzaklaşmıyorum.

Üzgünsün, görüyorum.

Sakinleştikten sonra bunu konuşabiliriz.

Yukarıda bahsettiğim ceza kelimesi kesinlikle psikolojik veya fiziksel şiddet olarak algılanmamalıdır. Aşağıda yayınlayacağımız görsellerde de ceza konusuna değineceğiz. Ama tamamen birbirinden farklı kavramlar olarak.

Ağlayan Çocuk

Bu makalemizde değerli Kübra Ergün hocamızın çocuğum ağlarken neler yapabilirim konusuna değindiği bir problemi yayınlayacağız. Bu makalemizin için de;

  • En son ne zaman ağladınız?
  • Ağladığınızda kime en çok ihtiyaç duyuyorsunuz?
  • O kişi ağlarken size nasıl davransın istersiniz?
  • Ağlamak nedir?
  • Çocuğum ağlarken nasıl davranmam gerekir?

Tüm bu soruların cevabı, bir çocuk ağladığında da ne yapmamız gerektiğini kapsıyor. Gelin yazımıza göz atalım.

Şunu hiç bir zaman unutmayalım çocuklarımız bizim dikkatimiz, sevgimiz ve şefkatimizle şifa bulurlar. Gelin hep beraber çocuklarımıza şifa olalım.

 

Bugün en çok soru gelen bir konu üzerinde durduk. Tutarlı anne baba olmanız avantajlarını göreceksiniz. Lütfen tutarsızlıklarla çocuklarımızın geleceğini mahvetmeyelim. Öğrenme sadece olumlu yönde olmaz, olumsuz öğrenmelerde olabilir. Telafisi zor şeylerdir bunlar. Çocuğunuz ağladığı zaman onu sabırla bekleyip sakinleştikten sonra güzel cümleler kurabilirsiniz. Ağlamayı bırakırsan şunu alırım, bunu alırım gibi cümlelerden sakınmalısınız. Fiziksel ödüllerde bu süreçte olumsuz öğrenmeden başka bir katkı sağlamayacaktır.

Çok sık yapılan anne-baba hataları sizler için özel olarak hazırlanmış yazılarımızdan biridir. Lütfen okumanızı rica ederim. Keyifli okumalar.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu