DOSYALAREn Çok OkunanlarKARMA KONULARMAKALELER

Çocuğum Anaokuluna veya Kreşe Hazır mı?

Çocuklar Anaokuluna Ne Zaman Başlamalı?

Bugün belki de anne baba olarak bizlerin en çok merak ettiği ve kaygılandığı bir bölüm hakkında konuşmak istiyoruz. Hepimiz merak ederiz çocuğumuzun anaokuluna veya kreşe hazır olup olmadığını. Ve bununla alakalı araştırmalar yapar, uzman görüşlerine başvururuz. Araştırma ve görüşlerine değer verdiğim Çocuk Gelişimi Uzmanı Kübra Ergün Hocamızın bir yazısını sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Anaokuluna Hazır mıyız?

Bu soru her ebeveyni meşgul eden bir sorudur. Çocuğum bu sene kreşe gidecek mi? Yoksa bakıcı mı tutmalıyım? Çocuğum anaokulu ortamına alışabilir mi?…..

Çocuğunuza yapacağınız açıklamada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta okulu mükemmel bir yer olarak tanıtmamaktır. Bu elbette ki kötüleyin anlamına gelmiyor. Sürekli iyi ve eğlenceli yönlerinden bahsetmek; okula gittiğinde yeni bir düzen ile (yemek, uyku saati, bahçe zamanı, kahvaltı vs…) sınıf kurallarıyla ve yapması gereken bir takım görevlerle karşılaştığında her şeyin ona anlatıldığı gibi olmadığını fark eden çocukta farklı kaygılar oluşturabilir.

Bunları Yapmayın;

Okulda arkadaşların öğretmenlerin olacak. Orada her şeyi yapacaksın, sürekli oyunlar oynayacaksın, evden daha eğlenceli ve güzel bir yer, bir sürü yeni oyuncağın olacak vs vs…

Doğru Olan Bu Açıklamalardır;

Kreş veya Anaokulları eğlenceli yerler. Pek çok yeni arkadaşın ve öğretmenin olacak. Yeni bir sınıfın, öğreneceğin farklı oyunlar olacak. Bunları öğretmeninle birlikte oynayacaksın. Değişik bilgiler öğreneceksin. Senin neler öğreneceğini çok merak ediyorum. Okuldan eve geldiğinde bunları bol bol konuşacağız. Seni dinlemek çok güzel olacak.

Biliyor musun, okulda da bazı kurallar olacak. Aynen evimizde uyuma, yemek yeme veya bir şeyler izlemede uyguladığımız kurallar olduğu gibi. Öğretmenin size bunları anlatacak ve zorlandığında senin yanında olacak. Farkında mısın? Biraz daha büyüdün ve bu beni çok mutlu ediyor.

Üstte yazdığımız açıklamaların ardından çocuğunuza merak ettiği ve öğrenmek istediği herhangi bir şey olup olmadığını sorabilirsiniz. Videolarla destekleyerek örnek bir okul ortamını gösterebilirsiniz.

Hatırlatma-Önemli

Yeni kardeş dünyaya gelir gelmez doğan bebeğe daha iyi bakabilmek için (sadece bu sebepten) çocuğunuzu okula göndermemenizi öneririm. Lütfen bunun planlamasını sağlıklı yapmaya çalışın. Çocuk evden uzaklaştırıldığını hissedebilir ve bu süreç onun için daha zor geçebilir.

Bu makalemizde;

Çocuklar neden okula gitmek istemez? Bu durumda neler yapılmalı?

Okula başlama yaşı ile mahremiyet eğitimi arasındaki ilişki nedir? Çocuklarda mahremiyet bilinci kazandıracak yöntemler yazımızı mutlaka okuyunuz.

Terk edilme korkusu nedir ve nasıl başa çıkılmalı?

Okula gidince ağlayan çocuğa nasıl muamele edilmeli?

Öğretmen-Ebeveyn iş birliği nedir?

Çocuğum ne zaman anaokuluna/kreşe başlamalı? Bu konuda dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir?

Okula gönderilen çocukta doğrular ve yanlışlar nelerdir?

Şimdi uzman görüşlerinin olduğu görsellerimize geçelim.

 

Okula ilk gönderdiğinizi çocuğunuzda hassas olmalı ve yanlış hareketler yapmamaya dikkat etmelisiniz.Bu süreç kısa sürede aşılacak ve sağlıklı bir şekilde çocuklarımız okula alışacaktır.Sevgilerimizle.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu