İNDİRİMLİ EĞİTİM SETLERİ

Çocuğumun Problem Çözme Becerisi Nasıl Gelişir?

Çocuğumun Problem Çözme Becerisi Nasıl Gelişir

Problem çözme becerisine sahip insanlar hayatın zorlukları karşısında daima çözüm odaklı olurlar. Dolayısıyla, daha mutlu ve refah düzeyi yüksek bir yaşama sahip olurlar. İster bir derse ait problemler, ister mekanik, ister duygusal… Hiç fark etmez! Problem çözme yöntemleri temelde aynı prensiplere dayanır.

Problem çözme becerileri gelişmiş çocuklar, derslerde arkadaşlarından daha başarılı olabilmektedir. Sadece matematik dersi değil, iş teknik dersi gibi tasarımsal derslere dahi etki etmektedir. Bir tasarımda ulaşılmak istenen sonucu engelleyici faktörler olabilir. Bu engellerin üstesinden gelmek için problem çözme yöntemleri uygulanır. Özetle, problemler hayatın her anında var ve her an çözülmeyi bekliyorlar.

Çocuklarımızın problem çözme becerilerini geliştirerek (onlara yardımcı ve yol gösterici olarak) hayata daha iyi hazırlanmalarını sağlayabiliriz.

Şöyle ki:

Problem Nedir?

Arzulanan sonucun önündeki engelleyici faktörlere problem denir. Problemlerin en önemli özelliği birden fazla çözüm yönteminin olmasıdır. İşte problem çözme yeteneğini önemli kılan faktör de budur: Birden fazla çözüm yolu uygulamayı öğrenmek.
ÇOCUKLARIN PROBLEM ÇÖZME YETENEĞİ NASIL GELİŞTİRİLİR?

Okulda, öğrencilerin problem çözme becerilerini geliştiren derslerden bazıları zeka oyunları dersi ve matematik dersidir. Matematik problemlerinde sonuca gitmek için birden fazla çözüm yöntemi mevcuttur ve çocuklar bu yöntemleri irdeledikçe problem çözebilme becerilerini geliştirmektedirler.

Örnek:

Ali’nin yaşı, kardeşinin yaşından 3 fazladır. Annelerinin yaşı ise Ali ve kardeşinin yaşının toplamından 10 fazladır. Alinin kardeşi 14 yaşında olduğuna göre Anne kaç yaşındadır?

Çözüm 1:

14+3=17 > Ali’nin yaşı.

14+17=31 > Ali ve kardeşinin yaşlarının toplamı

31+10 = 41 > Annenin yaşı.

İlkokul çocukları için bu ilk akla gelen çözüm yöntemi olabilir. Önce Ali’nin yaşı bulunur. Sonra Ali ile kardeşinin yaşlarının toplamı bulunur. Son olarak da annenin yaşı bulunur. Peki bu sorunun farklı çözüm yöntemi yok mu? Elbette var:

Çözüm2:

14×2 = 28
28+13=41 > Annenin yaşı.
ZEKA OYUNLARI İLE PROBLEM ÇÖZEBİLME BECERİLERİNİ GELİŞTİRMEK

İnteraktif akıllı cihazlar ile zeka oyunlarının verimliliği artırıldı. Bunun en güçlü örneği TÜBİTAK desteği ile geliştirilmiş MentalUP Bilimsel Zeka Oyunları uygulamasıdır.

Aşağıda, onlarca MentalUP zeka oyunu arasından bir tanesinin ekran görüntüsünü paylaştık. Renkli topları örnek görseldeki gibi düzene sokmanız gerekiyor. Bunu sağlamanız için birkaç farklı varyasyon deneyebilirsiniz.

Önemli olan en az hamle ile en hızlı şekilde topları doğru düzende yerleştirebilmek. Çocuklar bu oyunu oynarken, alternatif üretmeyi ve problemlerin birden fazla çözüm yollarının olabildiğini öğreniyor. Gittikçe zorlaşan oyunlar sayesinde zihinlerini zorlayan çocuklarda zeka gelişimi sağlanması hedefleniyor. MentalUP’a bu yönüyle Ruh Sağlığı Merkezi tarafından PEDAGOJİK ÜRÜN sertifikası verilmiştir.

Yukarıdaki örnek oyun ekran görüntüsü onlarca problem çözme egzersizinden sadece bir tanesidir. Başka bir örnek daha isterseniz “eşitliği sağla” oyunundan bahsedelim. Aşağıdaki oyunda ise rakamlarla 14 sayısını elde etmeniz isteniyor. Bu eşitliği sağlamak için çocukların aklına gelen ilk yöntem 5 ve 9 rakamlarına tıklayıp toplama yoluna giderek 14 sayısına ulaşmak olacaktır. MentalUP ise bu basit yöntemin aksine başka bir alternatif öneriyor ve sizden eşitliği bozan sayıları elemenizi istiyor. Yani oyunu geçebilmek için 9 ve 13 rakamlarına tıklamanız gerekiyor. İşte eşitliği sağlamanın (çözüme ulaşmanın) başka bir yolu…

Bu ve benzeri onlarca zeka oyunu sayesinde çocuklar hem eğleniyor hem de zihinsel becerilerini geliştiriyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenleri tarafından geliştirilen MentalUP zeka oyunları ile çocuğunuzun problem çözebilme becerilerini geliştirmek için MentalUP’ı bu sayfada inceleyin!

Doğa okulları, Enka Okulları, Bahçeşehir Koleji, Final Okulları ve bir takım zeka atölyeleri MentalUP’ı eğitim materyali olarak kullanmaktadır. 1 Hafta boyunca ÜCRETSİZ deneyebilirsiniz. Tam sürümünü satın almak isteyenler için eviminaltintopu.com’un indirim kuponunu paylaştık.

BİZDEN DESTEK:

www.eviminaltintopu.com olarak, MentalUP ekibine yayın ve fikir (geribildirim) konusunda sağladığımız desteklerden dolayı aşağıdaki indirim kodu bütün ziyaretçilerimize hediye edilmiştir. Bu indirim kodunu başka marka veya site isimleriyle ilişkilendirerek halka açık mecralarda paylaşmak yasaktır! %20 İndirim kodunuzu, üye olduktan sonra “SATIN AL” sayfasında kullanabilirsiniz.

%20 İNDİRİM KODU: 950102

MentalUP’ı incele > www.mentalup.net

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu