MAKALELER

Çocuğunuz ile İletişiminizde İyi Gelecek Şefkatli Cümle Örnekleri

Çocuğunuzla Bağınızı Güçlendirecek Öneriler

Çocuklarıyla etkili iletişim kurmak isteyen anne babaların sahip olması gereken bazı temel becerileri vardır. Bu becerileri  dinleme , ben-sen dili ve beden dilini etkili kullanma olarak ifade edebiliriz. Günümüzde aralıksız çalan cep telefonları  ya da sosyal medya anne babanın çocuklarının söylediklerine yoğunlaşmasını engelleyebilir.

Çocuklarımızın  olumsuz davranışları karşısında, suçlayıcı, yargılayıcı, değerlendirici, eleştirici mesajları içeren dile “sen dili” denir. Sen dili çocuklara kendilerini suçlu hissettirir, suçlama, aşağılama, eleştiri gibi algılanabilir ve çocuğun direnmesine, karşı gelmesine, kızmasına ve dolayısıyla söz dinlememesine neden olur. “Ne kadar yaramazsın!”, “Hep huzursuzluk çıkarıyorsun”, “Sen zaten hep böylesin”, “Çok düşüncesizce davranıyorsun” gibi ifadeler sen diline örnektir.

“Ben” dili ise duygu ve düşüncelerimizi içtenlikle ifade etmemizdir. Başkalarıyla ilgili değerlendirme ve yorumlarımızı değil, kendi duygu ve yaşantılarımızı açıklarlar. Ben dili, çocuğun kabul edilmeyen davranışı karşısında anne babaların duygularını dile getiren, suçlayıcı ve yargılayıcı olmayan ifade tarzıdır. Ben dili paylaşımcı, iletişimci ve çocukların hoşuna giden bir dildir. Bu dil güven verir ve özgüveni artırır. Çocukları
cesaretlendirir, motive eder ve arzu edilen davranışları yapmaya teşvik eder.

Kendi çocukluğumuzda duymaya alışık olmadığımız bu yaklaşımları kullanmak , bunları içselleştirmek hiç kolay değil biliyorum. Yine de sabırla denemek hem çocuğumuz hem de bizim için çok şifalı olacak. Bu yüzden denemeye değer. Çocuk yetiştirirken bazen sadece yaklaşım ve söylemimizi değiştirerek oldukça olumlu sonuçlar elde edebiliriz. Söylem dili öyle etkilidir ki aynı cümleyi farklı şekillerde söylemek bile mucizevi farklılıklara vesile olabilir. Bunu sağlamak için ise öncelikle pozitif iletişim dilini öğrenmek gerekiyor.

Değerli Uzman Turan Oğuz Korkmaz bu konuda çok güzel bir paylaşımda bulunmuş.Bu değerli bilgilendirme için kendisine ayrıca çok teşekkür ediyoruz.Kendisini @muylucocukiyigelecek instagram sayfasından takip edebilirsiniz.Keyifli okumalar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu