MAKALELER

Çocuğunuza Bağırmaktan Vazgeçebilirsiniz

Anne Babalara Altın Tavsiyeler

Çocuklarımıza Bağırmadan Kendimizi Nasıl Dinletebiliriz?

Bugün konumuz çok önemli. Bağırmak ve bundan nasıl vazgeçme yolları. Birçok anne-baba, çocuklarının yaptıklarına engel olamamanın çaresizliğini yaşıyor. Sabırlarının taştığı anlarda birden patlıyorlar.

Çoğu ebeveyn de anne-babadan öyle gördüğü için çocuğuna bağırıyor. Çocuk, bağrıldığında bunun sebebini anlayamaz. Yani nedeni değil, sonucu görür! Korkar, özgüven eksikliği duyar, sinik bir karakter haline gelebilir. Özellikle gelecekte kendi çocuğuna bağıran bir ebeveyn haline dönüşebilir. Sürekli bağırdığımız zaman ise bizimle yüzgöz olan, artık hiçbir dediğimize tepki vermeyen, bildiğini okuyan çocuklar olurlar.

Anne Babalara Tavsiyeler

Rahatsız olduğumuz konu her ne ise sakince açıklanmalıdır. Şu kesinlikle unutulmamalı: Çocuklarla konuşmanın en iyi zamanı olay bitip geçtikten sonra sakin sakin konuşmaktır. Bu bizi öfke ile büyük tepki vermekten de koruyacaktır. Sakin sakin yaptığını konuşmak, neden böyle davrandığını anlamaya çalışmak çok daha etkili olacaktır. Onları dinleyip neyin neden hoşumuza gitmediğini açıklarsak bizi daha fazla dinleyecektir.

Çocuklarınıza bağırmadan kendinizi dinletebilmek için önerilerin yer aldığı yazımızı BURAYI TIKLAYARAK inceleyebilirsiniz.

Değerli Çocuk Gelişim Uzmanı Kübra Ergün’ a bu konuda çok değerli bir  paylaşımda bulunmuş, kendisine çok teşekkür ediyoruz. Kendisini @kubraergun.cocuk.ergen  instagram sayfasından takip edebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu