MAKALELER

Çocuğunuza Okul Çıkışı Sorabileceğiniz Sorular

Çocuklar İçin Hangi Sorular Değer İfade Etmez

Çocuğumuza bugün okul nasıl geçti? demek yerine sorabileceğimiz daha üretici sorular var. Gelin bunlara göz atalım ve bilgilenelim.

Çocuğunuza Bugün Okul Nasıl Geçti? Yerine Sorabileceğiniz Sorular

Önce bir tespitle başlayalım yazımıza. Günümüz anne babaları okul konusunda çok şanssız. Eskiden çocuklarımız mahallelerindeki okullara gider, okulda gördüğü arkadaşını aynı zaman da mahallede veya sokakta da görür. Arkadaşlık kavramı gelişir ve sosyal ortama çok hızlı adapte olabilirdi. Eskiden arkadaşı olmayan çocuk yokken, şimdilerde bir tane bile arkadaş sahibi olmayan yüz binlerce çocuk var.

Peki sizler bunların çocukları etkilemediğini mi düşünüyorsunuz? Tabi ki de fazlasıyla etkiliyor. Günümüz ebeveynleri çocuklarını çoğunlukla servislerle veya kendi arabasıyla okula bırakıyor. Ben de arabayla okula bırakan velilerdenim. Çocuğum okuldan çıktığı zaman ona basit sorular sormak demek, cevap almamak demek. Kızıma okul nasıl geçti dediğimde kısa  cevaplar veriyor veya vermiyor. Bu da bizi bu yazının önemine değinmemize etki etti.

Bazen çocuğumuzla günü hakkında konuşmak sandığımızdan daha zor olabilir. Günün nasıl geçti? sorusuna ‘iyiydi’ cevabını almak yerine daha özenli ve daha üretici sorular sorabilirsiniz. Hem çocuklarımızın okul hayatına dair daha fazla bilgi edinir hem de kaliteli bir iletişim gerçekleştirmiş oluruz.

Bugün oku nasıl geçti? sorusu cevabını ‘iyi’ veya ‘kötü’ şeklinde alabileceğiniz basit bir sorudur. Bu inanın bir sohbeti başlatmak için yeterince güzel bir soru değildir.  Daha önce paylaşımını sosyal medyada yaptığım bir söz öbeğini de paylaşmak istiyorum.

Bir adam diyor ki: Her gün okul dönüşü oğluma sadece şu tek soruyu soruyorum: Bugün olan en güzel şey neydi? Zaman geçtikçe odak noktası güzel şeyler oldu. Çocuğunuza hayatındaki güzel şeyler için şükür ve minnet duygusunu aşılayın. Bu onun eğitim ve terbiyesi için çok önemlidir. Ve onu çok mutlu bir çocuk yapacaktır. (Alıntı)

Çocuklar okulda yaptıklarını çok anlatmak istemez ve Bugün neler yaptınız? sorusuna sıkıcı olduğunu ima eden cevaplar verirler. O zaman bizlerde soru sorma şeklimizi değiştirelim. Aşağıdaki soruları tek tek okuyarak çocuklarımıza soralım ve aldığımız cevapları yorum bölümüne yazalım.

Bu soruları hazırlayarak yayınlamamıza imkan sağlayan Uzman Çocuk Gelişimci H. Aslınaz Kaya hocamıza teşekkür ediyoruz.

Çocuklar İçin İlginç Sorular

Eğer bu sorular çocuklarınız için uzun gelirse kendinizce kısaltmalar yapabilirsiniz. Önemli olan işin özünü anlamamız. Bu sorular kalıp sorulardır, sizler bunu çeşitlendirebilirsiniz.

Daha önce yayınladığımız ve trend konular arasına giren Çocuklar İçin Beyin Fırtınası Soruları yazımızı mutlaka okumanızı öneririz. Çocuklarınız için yeni bir çığır açacaktır. Yazının tamamı için tıklayınız.

Keyifli okumalar.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu