DOSYALAREn Çok OkunanlarİLKOKUL ETKİNLİKLERİKARMA KONULARMAKALELER

Çocuğunuza Sorabileceğiniz 70 Eğlenceli Soru

Düşündüren Eğlenceli Sorular

Değerli anne babalar bugün sizlere Akademisyen Simge Soydan‘ın çeşitli kaynaklardan derlediği çocuklar için eğlenceli soru arşivini paylaşıyoruz. Bu arşive eklemeler yapabilir sizlerde çocuklarınızın verdiği cevapları yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Şimdi bazı çocukların verdiği cevaplara birlikte göz atalım hem de eğlenelim.

Çocukların verdiği ilginç cevaplar

Soru :Dünyada ki herkes çocuk olsaydı ne olurdu?

Cevap: Anneleri olmazdı.

Soru:Dünyada ki en güzel koku hangisidir?

Cevap: Yemek kokusu.

Soru: Kanatların olsa nereye uçmak isterdin?

Cevap: Adana kebabın olduğu Adana’ya.

Soru: Uzaya gitsen ne yapardın?

Cevap: Piknik yapardım.

Soru: En sevdiğin kelime nedir?

Cevap: Mutluluk

Soru: Dünyadaki bütün çocuklara hediye verme imkanın olsaydı, ne verirdin?

Cevap: Aile verirdim.

Çocuklarınıza Sorabileceğiniz Neşeli Sorular

Okul öncesi eğitimin amaçlarından bir tanesi çocukların üretici, keşfedici düşünme becerilerini geliştirmektir. Bu tarz yöntemler eğlenceli beyin fırtınası yöntemleridir. Çocuklara özgün fikirler ortaya koyması için şans verir. Hem bizler anne baba ve öğretmenler olarak çocuklarımızı daha iyi tanıma imkanı elde ederiz.

Bu tarz sorular çocukların daha önce alışık olmadığı şekilde düşünmesini sağlar.  Farklı düşünme becerileri geliştirmek için de itici bir güçtür. Ayrıca esnek düşünmeyi ve kalıpları yıkmayı öğretir.

Daha önceki yazılarımızda sitemize eklediğimiz Scamper tekniği sorularını da mutlaka incelemenizi öneriyoruz. Scamper tekniği içerisindeki  sorular çocuğun daha önce alışık olmadığı bir şekilde onun düşünmesini sağlar. Bu sorular bir anlamda farklı düşünme becerilerini kazandırmaya yönelik itici bir güçtür. Çocukların düşüncelerini geliştirip onların keşif yapmasını cesaretlendirir. Bu sorular çocukların yaratıcılıklarını ve kendi görüşlerini geliştirmeleri için gereksinimlerine uygun pratik yapma olanağı yaratır. Ayrıca esnek düşünmeyi ve kalıpları yıkmayı öğretir. SCAMPER tekniğinin uygulanarak ayrıntılı bir şekilde açıklanmasını ve aşağıda yer alan soruların daha fazlasını BURAYA TIKLAYARAK inceleyebilirsiniz.

Bu tarz neşeli ve eğlenceli soru örnekleri çocuklarınıza daha fazla yaratıcılık katacaktır. Vakit ayıralım, onlarla bol bol etkinlik yapalım. Etkinlik örnekleri için sitemizi ve pinterest hesabımızı kullanabilirsiniz.

Bu yazımızın içinde şunlar bulunmaktadır:

  • Eğlenceli sorular
  • Düşündüren sorular (Scamper tarzı)
  • Çocuklarımıza bugün neler yaptın? yerine sorulabilecek soru kalıpları

Keyifli okumalar:)

Aile içinde yapılan etkinlik saatlerinde veya yatmadan önce bu soruları çocuklarımıza sorarak verilen ilginç cevapları not edebiliriz. Çocukların beyin yapıları gelişmeye müsaittir. Bu katkı sağlayacak olanlar ise bizler anne babalardır. Bu konuda biz ebeveynlere bir çok görevler düşmektedir. Yorumlarınızı bekliyoruz. Yorum kısmı sayfanın en altındadır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu