En Çok OkunanlarMAKALELER

Çocuğunuzla Bağınızı Güçlendirecek Pozitif İletişim Örnekleri

Çocuğumla Nasıl İletişim Kurmalıyım?

Çocuklar ile Pozitif İletişim

Çocuk ve aile iletişimi, küçük yaşlarda önemli olduğu gibi ilerleyen süreçlerde de etkisini göstermektedir. Bir kişinin davranışlarının aile ile iletişiminden etkilendiğine dair de birçok araştırma da bulunmaktadır. Hayat boyu etkisini sürdüren  iletişimin nasıl olması gerektiğine dair web sitemizde ara ara pratik bilgiler vermeye çalışıyoruz.

Anne, baba veya diğer yetişkinler ile çocuklar arasında kurulan pozitif iletişim ailenin huzurlu ve mutlu olmasında büyük etkendir. Çocukların yetişkinler ile özellikle de ailesiyle kurduğu bu iletişim tarzı, hayatı boyunca  sağlıklı sosyal ilişkiler kurmalarına yardımcı olur ve aynı zamanda çocukların kendilerine olan öz saygı ve özgüvenlerini arttırır.

Ailelerin çocukları ile olan iletişimlerinde bilmeleri gereken en önemli nokta; onların bakış açılarını, onların dış dünyayı nasıl anlamlandırdıklarını öğrenmeleri gerektiğidir. Çocuğumuzun gözü ile dünyayı görebilmek, kulaklarıyla duyabilmek önemlidir. Bunu gerçekleştirebilmek için de ailelerin yeri geldiğinde çocuklarının yerine kendini koyarak davranması gerekir. Bu sayede, her şey daha kolay ve doğru olacaktır.

Pozitif iletişim modeli çocuk ile kurduğunuz ilişkinin içeriğine odaklanır. Çocuğu geliştirecek, cesaret verecek, özgüvenini arttıracak tutum ve davranışları ön plana çıkarır. Bununla birlikte çocuğa zarar verecek, kişiliğini zedeleyecek uygulamaların olumsuz yönlerini vurgulayarak bunların nasıl değiştirilebileceğini açıklar.

Değerli Çocuk Gelişim Uzmanı H.Aslınaz Kaya  çocuklar ile pozitif iletişim konusunda çok faydalı paylaşımlarda bulunmuş. Kendisine bu değerli paylaşım  için çok teşekkür ediyoruz. Kendisini @uzm.aslinazkaya  instagram sayfasından takip edebilirsiniz .

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu