DOSYALARKARMA KONULARMAKALELER

Sinirli Annelere İthafen

Çocuk Eğitiminde Sinirli Anne Baba Olmak

Ebeveyn olmak dünyanın en keyifli, aynı zamanda da en zor ve en çok sabır isteyen mesleklerinden biridir. Buna anne baba olma sanatı da diyebiliriz.

Çünkü sanat gibi incelik ve hassasiyet isteyen bir meslektir. Sinirli anne veya sinirli baba olmak, öfke sorunu yaşamak bunlar bizler için tehlikeli boyutlara ulaşabilir ve çocuklarımızı olumsuz etkileyebilir.

sinirli anneleri görmek ister misin

Yapılan birçok araştırma ve bilimsel tezler anne veya babası aşırı sinirsel tepkisel gösteren çocukların toplumda disipline edilmesinin de aşırı derecede zor olduğunu göstermektedir.

Buradan da şunu anlayabiliriz ki sinirlilik veya agresiflik anne baba olarak bizlerin amacına hizmet etmemektedir. Sinirli anne olmak istemeyiz dimi:(

Sinirli Anne Ne Yapabilir?

Burada hepimizin kabul edeceği ve farkına varması gereken kişinin öfkesini ve sinirini kabul etmesi ve farkına varmasıdır. Bir anne olarak neden sinirlendim? sorusunu kendinize sorabilir ve bu ilk basamak olabilir.

Bazen farkına varmasak ta o kadar küçük şeylere sinirleniriz ki sonradan düşündüğümüz zaman ne kendimize güleriz.

Sinirli Anne ve Babalar Sakinleşmek İçin Kendinize Zaman Verin

Bazen öyle hal alabilir ki gerçekten kontrolden çıkan bir sinirlilik hali olabilir. Böyle bir durumda çocuğumuzun ve kendimizin güvenliğinden emin olduktan sonra kendimize biraz zaman vermek için ortamımızı değiştirebiliriz.

Biraz dinlenip sorunun kaynağını düşündükten sonra problemi çözmek için kolları sıvayabilirsiniz.

Unutmayın sinir boşalması yaşadığınızda karşınızda olan çocuğunuzun neler hissedebileceğini de aklınızdan çıkarmayın. O problemin bir an evvel çözümü mükemmel sonuçlar doğuracaktır.

Bağırmayan Anneler kitabı ile tanığımız Eğitimci Yazar Hatice Kübra Toygar’ın bir yazısından alınan bölümü görsel halinde sizlerle paylaşıyoruz. Faydalı olması dileğiyle.

Hatice Kübra Tongar aldığı çocuk eğitimi ile ilgili bilgileri anneler ile paylaşmak üzere bir internet sitesi kurdu ve sitede her gün binlerce anne ile buluştu.

Yazı yazmak onun için oldukça önemliydi. Makaleleri birçok dergi de yayınlandı. Türkiye’nin ilk interaktif çocuk CD projesinin metinlerini hazırladı.

Anne ve çocuk gelişimi ve eğitimi altında birçok kitap yazan üretken yazar ulusal radyo ve tv kanallarında çocuk eğitimi programı hazırlayıp sundu.

Moral FM radyosunda kurumsal metin yazarlığı yapan Hatice Kübra Tongar her anne ve anne adayının severek takip ettiği yazarlardandır.

sinirli anneler ve babalar
eğitimde sinirli anneler ve babalar
sinirli anneler, babalar neleri kaybeder
sinirli anne adayı mısınız
çocuk eğitiminde öfkeli anne rolünün zararları
sinirli annem var
sinirli annelerin ve babaların durumları
çocukluk döneminde sinirli ebeveyn adaylarının etkileri

Bu yazı 11 Mayıs 2020 günü yazılıp sizlere sunuldu. Keyifli okumalar. Hepimizin istifade etmesi dileğiyle.

Bu makalemizi okuduktan sonra ‘Çocuk Öfke Nöbeti Geçirdiğinde Ne yapmalı?’ yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Yazının tamamı için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu