DOSYALARKARMA KONULARMAKALELER

Çocuk Resimlerindeki Sır

Çocuk Yaşadığını Yansıtır

Canlılar çevresel uyaranları,kendilerine özgü algılayıcı sistemleri ile algılarlar.Canlı,algılayıcıları ile aldığı duyumlara,kendi lehine olacak şekilde bir yanıt verir.Canlının doğuştan sahip olup,sonradan edinilmeyen yanıtları varsa da bunların sayısı çok azdır.Canlılar çevresel uyaranlara verdikleri yanıtların çoğunu yaşayarak ve görerek öğrenirler.

Çocuk resimlerinde ev,insan ve güneşten sonra üçüncü sırada ortaya çıkar.Ev insanın doğanın değişken şartlarına karşı sığındığı barınağıdır.

Ev ayrıca sevdikleri ile birlikte çevresel uyaranlara karşı kendini daha güçlü hissettiği bir ortamdır.Zaman zaman yuva kavramı ile yer değiştirerek,insan yaşamında edindiği yerin anlamının altı çizilir.

Ev figürü ilk olarak üçüncü yaşta ortaya çıkar.Ortaya çıktığı dönemde heniz çok ilkeldir.Bu nedenle,sormazsanız ev olduğunu anlayamayacağınız bir biçimdedir.Ev olduğu anlaşılır hale ancak dördüncü yaştan sonra gelir.

Evin Anlamları

Mutsuz evlerin çatıları siyah olur.Siyah çatı genellikle evde anne baba geçimsizliği ya da boşanma gündemdedir.Siyah çatılı evlerin çevresinde kuş ötmez,çiçek yetişmez,gökyüzü bulutludur.Güneş görünmez.Bu evlerin duvarları da kahverengi,koyu mavi ya da mor gibi koyu ve karanlık renklerle boyanır.Dışarı da yağmurlar yağar,şimşekler çakar ve gök gürler.

Evin İçinde Olmak veya Olmamak

Evin içinde olmak bir ayrıcalıktır.Çocuk tarafından benimsenen kişiler evin içinde olmaya hak kazanır.Evine;kedileri,kuşları,çiçekleri,hamam böceklerini alır;o evde mutlu olduğuna inanılmayan,o evde diğerlerini mutsuz eden, ya da bir şekilde istenmeyen kişiler eve sokulmaz.Bu baba veya anne bile olabilir.Buradan,çocuğun hayalindeki evin,dört duvarı ile ev değil,ailenin barındığı yuva olarak algılandığı ve öyle çizildiği anlaşılır.(Kaynak Çocuk Çizgilerindeki Giz,Çöp Çocuk,Prof.Dr.Sabiha Paktuna Keskin)

Aşağıdaki hikayemizde de buna benzer bir olaya tanık olacaksınız.Mirza Tazegül’ün kaleminden olan bu yazıyı sizler için görselleştirdik.

Çocuk resimlerindeki sırlar bizlere geleceğin yetişkini hakkında ön yorum yapabilmeyi öngörmektedir.Bu şekilde geleceğin çocuğunun sırlarını ve sınırlarını zorlayabileceğiz.Bu konuda merak ettiklerinizi ve çocuğunuzu bilerek isteyerek yetiştirmek için Pediatrist,Pediatrik Nörolog Sabiha Paktuna Keskin Hocamızın kitaplarını inceleyebilirsiniz.Özellikle ‘Çöp Çocuk’ kitabı sizlere rehber olacaktır.

Daha önce yayınladığımız “Çiçek Değil Çocuk Yetiştirdiğinizi Unutmayın” yazımızı da mutlaka okuyun.Yazının tamamı için tıklayınız.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Çok yararlı geliştirici bilgiler iki çocuğunu ve şimdi de torununu yetiştirmeye çalışanbir anneanne olarak sayfanıza teşekkür ederim, sevgi sarsın bütün dünyayı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu