KARMA KONULAR
Trend

Çocuklar İçin Düşündürücü Bilmeceler

Dil Gelişimini Destekleyen Bilmeceler

Çocukların Zihinsel Gelişimini Destekleyen Bilmeceler

Bilmeceler, bir şeyin adını anmadan, özelliklerini üstü kapalı söyleyerek, o şeyin ne olduğunu bulmayı karşısındakine bırakan, eğlenceli, sözlü halk edebiyatı ürünüdür. Bilmeceler çocuklarımızın anlama ve anlatma becerisinin gelişimine katkı sağlar. Küçük yaştan itibaren çocuklarımıza bilmece kültürünü öğretmen ilerleyen zamanlarda bizi düşünme becerileri açısından çok rahatlatacaktır.

Peki neye yarar bu bilmeceler? Nasıl bir etkisi olur çocuklar üzerinde? Gelin beraber bilmecelerin faydalarına değinelim ve sonrasında da örnek bilmecelere göz atalım.

Bilmecelerin Faydaları Nelerdir? Çocuklar için Bilmecenin Önemi?

Şu soruyla başlayalım o zaman. Sadece gülümsememizle birlikte geçirebileceğimiz birkaç dakika mıdır bilmece? Ya da aile içi oyun ve aktivitelerde, çocukların ailelerine sorarak ilişki kurmak için kullandıkları bir dil midir? Eğer öyle bir dil ise gelin beraber bu dilin faydalarına bakalım.

Doğru… Büyük bir eğlence kaynağıdır bilmeceler. Çocuklar aile içinde bilmece gibi aktiviteleri can kulağı ile dinlerler.Okulda da bilmece etkinlikleri çocukların dikkatini fazlasıyla çeker. Çocukların dil ve zeka gelişiminde çok önemli bir yere sahiptir. Bilmeceler çocukların düşünme ve anlama becerilerini geliştirir. Cevabını ararken zihinde farklı ve boyut üstü düşünme becerisini tetikler. Bu düşünme becerisi yavrularımızın geleceğinin şekillenmesini sağlayacaktır.

En önemli faydalarından biride çocuklarımızın neden-sonuç ilişkisi kurmasını sağlamasıdır. Dizilimiyle de şiir ve müzik eğitimi açısından ritim ve ahenk duyusunu geliştirir. Bilmecelerde verilen ipuçlarından yararlanılarak bütüne gidilmesi, çocuklarımızın parça bütün ilişkisini kurmasını sağlar. Bu etkinlikler üretici düşünme becerisi olarak geçmektedir.

Dil Gelişimi Bilmece Örnekleri

Çocuklarımızın  zekâ gelişimi ve dil gelişimi açısından da vazgeçilmezdir. Bilmece, çocukları düşünmeye sevk eder.  Çocuk bilmeceyi algılayıp, doğru anlayıp onu bulmaya çalışırken beynini çalıştırmış olur. Anlamsal ilişkiler kurmaya çalışır; çağrışımlardan, benzerliklerden yola çıkarak kendi kendine muhakemeler yürütür. Bu da onun zihnen gelişmesine yardım eder. Bilmece sadece küçükler için değil biz büyükler için de eğlence kaynağıdır 🙂

Pedagog Konya bu konuda çok değerli bir paylaşımda bulunmuş, kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Daha fazlası için @pedagogkonya  instagram sayfasını takip edebilirsiniz.Keyifli vakitleriniz olsun 🙂

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu