En Çok OkunanlarMAKALELER

Çocuklar İçin Eğitici Dijital İçerikler

Eğitici Dijital Kanallar ve Platformlar

Şu günlerde içinde bulunduğumuz pandemi ile  beraber değişen yaşam düzenlerimiz ekranla olan etkileşimimizi arttırdı. Ekranla yoğun etkileşim çocuk ve ebeveyn arasında kimi zaman çatışmalara neden olabiliyor. Peki, ekran etkileşimini daha sağlıklı hale nasıl getirebiliriz?

Her ne kadar günümüzde internet çocuklara yönelik zararlı içerikler barındırsa da internetin beraberinde getirdiği birtakım faydalar mevcuttur. Özellikle pandemi gibi belli kısıtlamalar barındıran süreçlerde çocukların gelişimini desteklemede katkı sağlayabilmektedir. Çocukların dış dünyayla etkileşim sağladıkları araçlardan biri de teknolojik cihazlardır. Ebeveyn destekli oyunlar ve videolar hafızanın gelişiminde kritik bölgeleri daha çok çalıştırarak beyin yapısının gelişiminde güçlü bir belirleyici olmaktadır. Dolayısıyla bu dönemde çocuğun yaş ve gelişim özelliklerine uygun biçimde verilen uyaranlar zekâ gelişimlerine olumlu yönde etki edebilmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise ekran etkileşimin yoğun olmaması ve çocuğun gelişimine olumsuz etki edecek uygulama ve benzeri tüm içeriklerin ayrımı yapılarak çocuğa uygun gereçlerin sunulmasıdır. Örneğin el-göz koordinasyon becerisine katkı sağlayan uygulamalar kullanılabilir, yaş ve gelişim düzeyine uygun masallar, hikâyeler dinlenebilir, çizgi film gibi kısa süreli videolar izlenebilir.( https://multeciler.org.tr/)

İşte tam evlerimize kapandığımız şu günlerde ihtiyacımız olan paylaşımı Değerli Uzman Turan Oğuz Korkmaz hazırlamış.Bu değerli bilgilendirme için kendisine ayrıca çok teşekkür ediyoruz.Kendisini @mutlucocukiyigelecek instagram sayfasından takip edebilirsiniz.Keyifli seyirler.

Tam Kapanma Günlerinde Çocuğunuza İyi Gelecek Temiz İçerikli Ebeveyn Rehberi

Bu bölümde çocuğunuzla birlikte hem eğlenip hem de becerilerini geliştirebileceğiniz içerikleri barındıran kanal ve uygulamalar bulunmaktadır. Elbette içerik ve etkinliklerde çocuğumuza  refakat etmemiz ve mümkün oldukça birlikte incelememiz çok önemli. Çocuğumuzun  ekranda geçirdiği süreyi kontrol etmeyi unutmayalım.

Online Müze Linkleri;

https://www.metmuseum.org/art/online-features/metkids/

https://www.tate.org.uk/kids

https://glazermuseum.org/gcmathome

Home

https://pittsburghkids.org/

https://www.nma.gov.au/exhibitions/water/virtual_tour

Home

Youtube ‘da Ailece İzleyebileceğiniz Güvenilir ve Eğlenceli Çocuk Tiyatroları

Bu bölümde çocuklarımız için farklı youtube kanallarında yayınlanmış olan eğitici ve eğlenceli çocuk tiyatrolarının listesi yer almaktadır.

Çocuk Tiyatroları Linkleri;

Eti Çocuk Tiyatrosu Klasikler Oynatma Listesi:

Eti Çocuk Tiyatrosu ‘Mutluluk Denince Akla’ Serisi Oynatma Listesi:

Sıcakkan Sanat Çocuk Tiyatrosu Oyunları:

Kültür ve Turizm Bakanlığı Çocuk Tiyatroları:

Şehir Tiyatroları Çocuk Saati Bölümleri:

Başakşehir Belediyesi Küçük Kara Balık:

Menteşe Belediyesi Tüylü ve Havhav’ın Maceraları:

Ataşehir Belediyesi Çocuk Oyunları:

Küçükçekmece Belediyesi Çocuk Oyunları:

Çankaya Belediyesi Çocuk Oyunları:

https://www.youtube.com/c/cankayabelediye/videos

Çocuğunuzla Evde Harika Zaman Geçirebileceğiniz Ünlü Sanatçı ve Sanat Eserlerini Tanıtan Sesli ve Resimli Online Kitaplar

Bu bölümde hem sesli kitap olarak dinleyebileceğiniz hem de PDF olarak okuyabileceğiniz eğitici ve eğlenceli eserler yer almaktadır.Çocuğunuz bu kitaplar sayesinde hem ünlü sanatçı ve eserlerini tanıyacak, hem de renkli ve eğlenceli hikayeler ile çok eğlenecek.Tamamı Sakıp Sabancı Müzesi tarafından hazırlanmış kitaplardır.Keyifli okumalar.

Link;

https://www.sakipsabancimuzesi.org/tr/sayfa/sesli-cocuk-kitaplari

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu