EĞİTİCİ MATERYALLERİLKOKUL ETKİNLİKLERİKARMA KONULAROYNARAK ÖĞRENİYORUM

Çocuklar İçin Görsel, İşitsel ve Zihinsel Dikkat Oyunları

Dikkat Geliştirme Aktiviteleri

Çocuklarda Zihinsel Gelişim Etkinlikleri

Sevgili anne babalar değerli öğretmen arkadaşlarım. Hepimiz çocuklarımızın gelişimi için uğraşıyoruz. Bu uğraş içerisinde ister istemez bazen kırgınlıklarımız olabiliyor. Bu sayfada uygulamanızı istediğim dikkat gelişim etkinlikleri yer almaktadır.

Okul Öncesi Dikkat Nedir?

Dikkat, fizyolojik ve psikolojik enerjinin bir nokta üzerinde toplanmasıdır. Bir olaya, bir insana veya bir nesneye ilgi duyduğumuz oranda, ona odaklanırız. İlgimizin derecesine bağlı olarak, dikkatimizin şiddeti ve süresi artar. Konuya ilgi duyulduğu hallerde, dikkat süreklilik gösterir. Konuya ilgi duyulmadığı hallerde ise dikkat azalır, hatta kaybolur.

Çocuklar da dikkat nasıl sağlanır?

Çocuğun dikkatini uyanık tutmanın yolu, öncelikle onun ilgisini uyarmaktır. İlgi duyulan konu üzerinde dikkatin toplanması daha kolaydır. İlgi ve dikkatin uyanık olduğu durumlarda, öğrenme daha hızlı ve daha kalıcı olur. Çocuk, dikkatli olduğu oranda alıcıdır, alıcı olduğu oranda çabuk ve kolay öğrenir.

Öğrenmede çok etkili bir faktör olan dikkatin, türü ve düzeyi araştırılmalıdır. Her işte, ister zihinsel bir etkinlik olsun, ister el becerisi gerektiren bir iş olsun, dikkat belirli bir şekilde ve belli bir şiddette kendini gösterir.

Dikkat ve odaklanma süresi

Fakat burada dikkat etmemiz gereken bir nokta söz konusu. Her çocuğun dikkat ve odaklanma süresi aynı değildir. Etkinlik sayfalarını bu şekilde değerlendirerek bir üst yaş grubu veya bir alt yaş grubunu sunabilirsiniz. O yüzden sakın çocuklarımızı birbirleri ile kıyaslamayalım.

Bizim tek yapmamız gereken çocuğumuzun yaşıyla birlikte aşama aşama gelişmekte olan konsantrasyon süresini dikkatli bir şekilde takip etmek ve onun öğrenme biçimlerini göz önünde bulundurarak gelişimine katkı sağlamaktır.

dikkat gelişimi ve hafıza etkinlikleri

 • Bu sayfada görsel, işitsel ve zihinsel dikkat gelişimi için oyun örnekleri yer almaktadır. Çıktı alarak hazırlayabileceğiniz oyun örnekleri için web sitemizin arama bölümünü kullanabilir ve kategorilerde yer alan birçok etkinlik örneğini kaydedebilirsiniz.
 • Yaş gruplarına göre hazırlanmış dikkat etkinliklerini incelemek için tıklayınız: YAŞ GRUPLARINA GÖRE DİKKAT ETKİNLİKLERİ
 • Facebook sayfamızda paylaşmamızı istediğiniz etkinliklerinizi, çalışmalarınızı, oyunlarınızı, önerilerinizi, yazılarınızı facebook sayfamıza ekleyerek bize ulaştırabilirsiniz. Paylaşmak güzeldir…

Sizler için seçtiğimiz etkinliklerin bazıları aşağıdaki gibidir:

 • Labirent Bulma
 • Fark Oyunları
 • Hafıza Çalışmaları
 • Harita Oyunları
 • Dokunsal (duyusal) Oyunlar
 • İsim, Bitki, Hayvan Oyunu
 • Tekerlemeler
 • Tangram ve Yapboz

ve daha nicelerini bulabileceksiniz. Aynı zamanda bazı oyun ve etkinlilerin diğer çeşitlerini görmek için sitemizin arama bölümüne yazarak diğer etkinliklere de ulaşabilirsiniz.

görsel dikkat nasıl geliştirilebilir

görsel dikkat ve hafıza oyunları

görsel dikkat gelişimi için oyunlar

çocuklarda işisel dikkat gelişimi

işitsel dikkat gelişimiiçin oyunlar

işitsel dikkat ve hafıza oyunlrı

zihinsel dikkat gelişimi oyunları

zihinsel dikkat geliştiren çalışmalar

Bu tarz etkinlikleri beğendi iseniz yorum bölümüne yorum yapabilir ve bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz. İyi okumalar, iyi eğlenceler.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu