DOSYALARKARMA KONULARMAKALELER

Çocuklara Kitapları Sevdirmenin 10 Yolu

Kitap Hayal Dünyasının Kapısıdır

Çocuklara Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırma Yolları

Kitap okuma alışkanlığı okumayı öğrendikten sonra bu eylemi zevkle devam ettirmek için gereklidir. Bu alışkanlığın gelişebilmesi için çocuk, kitaplarla mümkün olduğunca erken tanışmalıdır. Çocukları için kitap seçen anne babalar kitapların çocuğun yaş ve cinsiyetine uygun olmasına dikkat etmelidir. Bu konuda anne ve baba çocuk için rehber rolündedir. Evde mutlaka bir kütüphane oluşturulmalı, çocuğa oyuncakların yanı sıra kitaplar alınmalı ve her şeyden önemlisi çocuğun yanında kitap okunmalıdır. Daha erken çocukluk döneminden itibaren çocuğa yatarken masal okumak, ona kitap sevgisini kazandırmak için çok önemlidir. Bilgisayar ve televizyon, kitap okumanın önünde önemli engeller oluşturmaktadır. Aile bilgisayar ve televizyon karşısında geçirdiği zamanı kısıtlayarak çocuğa örnek olmalıdır. Çocuk boş kaldığında etrafında oyalanmak için tablet ya da bilgisayar yerine kitap bulabilmelidir. Çocuk, etrafında ne kadar çok kitap ve kitap okuyan kişi görürse kitap okuma alışkanlığını da o kadar fazla edinir. Doğum günleri ve diğer özel günlerde kitap hediye etmek veya kitap hediye almak konusunda özendirilmeli fakat yine de bu konuda baskıcı olunmamalıdır. (Kaynak:https://www.medicalpark.com.tr/)

Bu yazımızda çocuklarımıza kitapları sevdirmek için başvurabileceğimiz 10 önemli adımdan bahsedeceğiz.Şunu unutmamalıyız ki bunların hepsini yapıyorum ama yine de çocuğum kitapları sevmiyor serzenişleriyle karşılaşacağız.En önemli adım model olabilmektir.Ebeveyn veya öğretmen çocuğa rol model olmalı ve yapmadığı bir şeyi asla yapmasını istememelidir.Çocuklar çok iyi birer gözlemcidirler onların bu yönünü kesinlikle hafife almayın.

Bu yazımızı Egebilim Yayınlarının çocuklar için hazırladığı dikkat geliştirme yazı dizisinden bir bölüm olarak alarak sizler için görselleştirdik.İyi okumalar..

Hem bir eğitimci hem bir baba olarak birçok kitabı inceleme fırsatı buldum.Özellikle çocuk kitaplarına olan ilgimden dolayı bir liste yapma ihtiyacı hissettim.Uzmanından en iyi kitap önerileri yazımızı da mutlaka okumanızı öneririz.Yazının tamamına ulaşmak için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu