KARMA KONULARMAKALELER

Çocuklarda Özgüven Gelişimi Nasıl Sağlanır?

Çocuğa Özgüven Kazandırmanın Yolları Nelerdir?

Özgüven kavramı çocukta doğumdan önceki süreçte başlayıp, hayat boyu değişen ve gelişen bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ailede başlayan özgüven kavramı, okulla devam eder ve sosyal hayatta hep karşımıza çıkar.

Özgüven Gelişimi Nasıl Sağlanır?

Gelin hep birlikte önce tanımlara bakalım. Daha sonrada bu kavramın gelişimi için yapılacak etkinliklere göz atalım.

Özgüven Nedir?

Özgüven, bireyin kendisine yönelik iyi, olumlu duygular geliştirmesi sonucu kendini iyi hissetmesidir. Bu iyi hissetme sonucunda kendisiyle ve çevresindeki kişilerle barışık olması demektir. Özgüven “yüreklilik, cesaret” veya kişinin kendine güvenme duygusu olarak tanımlanır. (Kaynak: Dr.Sabri Burhanoğlu)

Yukarıda hocamızın da bahsettiği gibi özgüven kavramının büyük çoğunluğunu kişinin kendine güveni oluşturmaktadır. bu sağladığımız zaman çocuklarımızın daha mutlu olduğunu göreceğiz. Şunu unutmayalım ki özgüven çocuğumuza inanmak ve güvenmekle başlar. Çünkü biz ona inanmazsak o asla kendine kulak veremez.

İç güveni oluşturan etmenler nelerdir?

Üstteki soruyu duyar gibiyim. Kendine güveni oluşturan etmenlere de göz atalım.

 • Kişinin kendini sevmesi (Bunu çocuğumuza hissettirmeliyiz)
 • Kendini tanıması (Kişi kendisinin doktorudur)
 • İleriye dönük hedefler oluşturma ve gerçekleştirme için emek ve zaman harcama
 • Tabi ki en önemlisi olumlu düşünme

Sıraladığım etmenleri çocuk kendisine oluşturma noktasında sıkıntı yaşasa da bizler anne babalar olarak ona yol göstermeliyiz. Her eğitimin küçüklükten başladığını unutmayalım. Çocuğumuza inanalım ve neler yapabileceğini seyredelim. Korkuları olduğunu, kaygıları olduğunu bilsek bile onun başaracağına inanalım.

E.Fromm’a göre, her şeyi sevmenin ön koşulu, kişinin kendisini sevmesidir. Kendini sevmek ve özgüven kavramları eş anlamlı olup sevebilme, güvenme, yaratıcılık ve kendini ifade edebilme özellikleri, özgüvenin yansımalarıdır. Bu özellikler kabul edilme, ilgi, ifade özgürlüğü gibi toplumsal olguların bir ürünüdür ve ilk oluşumları aile içi ilişkilerden kaynaklanır.

Özgüveni Oluşumunu Etkileyen Maddeler Nelerdir?

Anne ve Baba davranışları özgüveni oluşturan etmenlerin başında gelmektedir. Ailelerin aşırı tutarsız olması, çocuğuna karşı aşırı koruyucu davranması, aşırı baskılar ve otoriter tutumlar çocuğun özgüven duygusunu olumsuz yönde etkileyecektir.

Örnek vermek gerekirse ailede annenin hayır dediğine baba evet diyorsa çocuk buradan kendisine bir yol açmaktadır. Ve bunu kısa vadede bir başarı görse de uzun vadede özgüven problemlerine yol açmaktadır.

Ailelerin boşanması da çocuklarda problemlere yol açmaktadır. Anne babanın boşanması veya ebeveynlerden birinin kaybı çocuklarda telafisi zor olan problemlere yol açmaktadır.

Fiziksel ve psikolojik şiddette çocukların saldırgan bir kişiliğe bürünmesine yol açabilir. Bu da ister istemez güven duygusunu, kendini sevme duygusunu yok eder. Ailede bu tarz etkilere maruz kalan çocuklarımız da özgüven problemi yaşamaktadır. Lütfen çocuklarımıza karşı çok hassas olalım. Ufak bir kavga bile çocuğun gözünde büyüyebilir, uzun vadede psikolojik rahatsızlıklara yol açabilir.

Bu listeyi daha da uzatabiliriz fakat burada kesip etkinliklere bakacağız.

Özgüven Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Şimdi teşhis için çok önemli bir konuya geldik. Bu listede olmayıp sizlerin yaşadığı problemlerde olabilir.Biz sadece genel hatlarıyla değineceğiz.

 • Çocuklarımız duygu ve düşüncelerini ifade edemiyorsa (Pandemide en çok gördüğümüz problemlerden biri haline geldi).
 • Çocuğunuz sizin veya öğretmenlerinin verdiği görev ve sorumluluklardan kaçıyorsa.
 • Yeni bir ortama girdiği zaman ağlama, çekingenlik veya farklı davranışlar sergileme eğiliminde ise (Örneğin benim kızım 4 yaşına kadar aile dışında herkesin yanında ağlama davranışı sergiliyordu. Bu konuda çok sıkıntı yaşadık ve sonunda aştık).
 • Sosyal ortamlarda bulunmaktan kaçıyorsa ve kendini insanlardan uzaklaştırıyorsa.

Gelin hep beraber Çocuk Gelişimi Uzmanı Kübra Ergün hocamızın çocuklarda özgüveni geliştiren 6 etkinlik ve oyununa göz atalım.

İçindekiler:

 1. Kendini Çiz Oyunu
 2. Güven Yürüyüşü
 3. Yetenek Halkası
 4. Beş Şeyi Söyle
 5. Ben Yaptım
 6. Ona Ne Önerirsin?

Bu 6 adet etkinlikli oyunumuzu dikkatlice okumanızı ve evde kolay bir şekilde uygulamanızı öneriyoruz.

Değerli okuyucularımız oyunlar çocuklarımız için bir çok problemleri çözmek için harika yöntemlerdir. Bu sitede çocuklarınızın gelişimi için yüzlerce oyun ve etkinlik bulunmaktadır.  Sitemizdeki en trend konulardan biri olan 4-12 yaş çocuklar için oyun önerileri makalemizi mutlaka okumanızı öneririz. İyi okumalar.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir veya yazımızı beğendi iseniz yorum bölümüne yorumlarınızı yazabilirsiniz. Bizi desteklemeniz bizleri sevindirecektir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu