DOSYALAR

Çocuklarda Yapboz Oyunun Sağladığı Gelişimsel Katkılar

Çocuğunuz için yapbozların (puzzle) zihinleri ve bilişsel gelişimleri için yararlı olduğunu sıklıkla duyuyorsunuzdur. Peki yapbozlar neden çocuğunuz zihinsel gelişimini destekler?puzzle
Çevreyi şekillendirme: Psikologlar çocukların bilişsel gelişiminin, çevrelerindekileri nesneleri manipüle etmelerinden etkilendiğini ortaya koymuştur. Yapbozlar ile çocuklar direk çevrelerindeki bir nesnenin şeklini ve görünüşü değiştirme fırsatına sahip olurlar.

El-göz koordinasyonu: Çocuklar yapbozun parçasını çevirdiklerinde, yerini değiştirdiklerinde, arkasında baktıklarında elleri ile gözleri arasındaki bağlantıyı öğrenirler. Gözleri ile gördükleri yap boz parçalarını, beyninin yapbozun nasıl olması gerektiğini veya hangi parçanın gerektiğini belirler. Beyin ve gözler birlikte çalışarak gerekli parçayı bulur, parçanın yerine oturması için uygun şekilde parçayı manipüle eder.

İnce motor beceriler: İnce motor beceri yazı yazmak ve birçok nesneyi kullanabilmek için gereklidir. Yapbozun parçalarını masadan almak uygun şekilde onu çevirmek gibi etkinlikler ince motor becerisini geliştirir.

Kaba motor beceriler: Küçük çocuklar için hazırlanan büyük parçalı yer yapbozları çocuğun yürüme, koşma, zıplama gibi gerekli olan kaba motor becerisini destekler.
Problem çözme becerisi: Etkin problem çözme becerisi günlük hayat için çok önemlidir. Çocuğunuz yapbozun birçok farklı parçasına bakarken ve parçaları farklı yerlere denerken aslında bu önemli beceriyi geliştirir.Problem çözme becerisini kullanarak çocuk deneme-yanılma yöntemi ile birçok sinir bağlantısını yapbozharekete geçirir.

Şekil kavramı: Küçük yaş çocukları hatta bebekler şekilleri tanımaya başlar. Yapboz yapan küçük yaş çocuklar parçayı tanır ve ayırt etmeli daha sonra yerine karar verir.

Hafıza: Tüm yapbozu yaparken çocuk ana resmin bir kısmını veya yerleşmeyen parçayı daha sonra kullanmak üzere aklında tutar.

Hedef belirlemek: Çocuk yapbozu yaparken daha etkin ve hızlı tamamlamak için kendine belirli bir strateji belirler.Bazı çocuklar önce dış kenarları ayırırken bazıları renklere göre parçaları ayırır.Daha sonra büyük resme ulaşmak için parçaları birleştirir.(Uzman Gelişim Psikoloğu Ayşe Başak Erk)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu