DOSYALARKARMA KONULAR
Trend

Çocukları Tatlı Dille Disipline Etmenin Yöntemleri

Çocuklar İçin Etkili Disiplin Yöntemleri

Çocukları Tatlı Dille Disipline Etmenin 8 Yöntemi-Etkili Disiplin Nedir?

Etkili disiplin çocuğa doğru davranışlar verme ve yanlış olan davranışlarını yok etme üzerine kuruludur. Şimdi hepimiz disiplin deyince aklımıza zorbalık, katılık gibi kaba kelimeleri getirmiş olabilir. Aslında etkili bir şekilde sunulan disiplin yöntemleri çocuğa güvenli alanlar oluşturmanın en kolay yoludur.

Tahmin ettiğimizin dışında disiplin kelimesinin çocuklar üzerindeki etkisi katılık değil toplum içinde sosyalleşmesi için en önemli rollerdendir. Disiplin deyince ceza olayını da anlamamanızı rica ediyorum. Öğretmen veya anne babalarımızın ceza yöntemini kullanarak (birinci tip veya ikinci tip hiç fark etmez) disiplin sağlamaya çalışmaları hataya en baştan düşmemiz demektir. Bundan uzak durmalıyız.

Çocuk Eğitiminde Disiplin

Çocuklar kısa süre içerisinde anne baba veya öğretmenlerinin karalı ve kararsız olduklarını çözerler. Ve bunu ortamda kullanmaya başlarlar. En birinci görevimiz çocuğa karşı kararlı olmamızdır. Örneğin benim kızım babasının hayır dediği bir şeye benim de hayır diyeceğimi bilir ve karşıma böyle bir teklifle gelmez. Eğer annenin evet dediğine baba hayır diyorsa göreceksiniz ki kısa sürede çocuğunuz disipline dışı olacaktır. Bu kararlılığı korumanız dileğiyle.

Çocuk Eğitiminde Disiplin Ne Zaman Başlamalıdır?

Sınır koyma ve disiplin bebeklikten itibaren başlar. Meme emen 4-5 aylık bir bebeğin, annenin memesini ısırması bebeğin sınırları test etmeye başladığını gösterir, anne de sınırları çizmeye bebeğin ısırmasına izin vermeyerek başlaması gerekir.

Bebek/çocuk doğası gereği sınırları keşfetmek ve zorlamak ister. Israrla yeni yollar denemesi sınırlarını belirleme, anne-babadan yol göstermesini isteme yöntemidir.

Sınırlarını keşfeden bebek bir sonraki adımda etrafındakileri sınayarak, kabul edilir ve edilemez davranışları, neyi yapıp neyi yapamayacağını öğrenir ve zamanla bu öğrendiklerini içselleştirir. (Alıntı Yazar Psikolog Fatma Hazal SARI )

çocuğu tatlı dille disipline etmenn yöntemleri

  • Disiplin bir anlamda çocuğun sahip olduğu sorumluluklarıyla yaşantısındaki hareketlerinin, doğal ve sosyal sonuçlarını kabul etmesidir. Çocuğa istenilen davranış ve alışkanlıkları öğretmek, kendi kendini denetleme ya da iç denetim olan ahlak gelişimini sağlamaktır. Evde düzen,  disiplin ortamı her zaman işleri daha da kolaylaştırır ve kontrol edilebilir hale getirir. Peki, evde disiplin ortamı sağlamak için neler yapmalısınız? İlgili görselleri sayfamızdan inceleyebilirsiniz.
  • Çocuklar için Pozitif Disiplin Yöntemi konulu çalışmamızı sitemizden inceleyebilirsiniz.

çocuklarda disiplin problemi

 

anne babalara önemli tavsiyeler

çocuk ve disiplin üzerine

çocuklar nasıl disipline edilir (2)

çocuklar nasıl disipline edilir

çocuklar ve disiplin sorunu

çocuklar ve disiplin

çocuklarda disiplinde püf noktalar

çocukları disipline etmede önemli noktalar

çocukları tatlı dille disipline etmek

İlgili Makaleler

7 Yorum

    1. Merhaba bende önce bulamadım. Sonra fark ettik ki altta daha fazla göster seçeneği var. Oraya tıklayınca açıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu