DOSYALARKARMA KONULARMAKALELER
Trend

Çocuklarınızı Ruhsal ve Bedensel Olarak Rahatlatan Harika Etkinlikler

Somatik Deneyimleme, Yoga Ve Mındfulness Odaklı Oyunlar

Bu sayfamızda değerli  uzmanlarımız Uzm. Gelişim Psikoloğu Merve Öz Ünlü  ve Uzm. Klinik Psikolog Rüveyda Çelenk Yılmaz tarafından hazırlanan, çocuklarımızın ruhsal ve bedensel olarak rahatlamasını sağlayacak somatik deneyimleme, yoga ve mındfulness odaklı oyunlar ve etkinlikler yer almaktadır.İçinde bulunduğumuz bu zor süreçte çocuklarımız için böylesine  değerli bir çalışma hazırladıkları için kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

Mindfulness Nedir? 

Şehir hayatı, yoğun iş temposu, devamlı maruz kaldığımız şeyler dikkatimizi toparlama konusunda bizi bir hayli zorluyor. Mindfulness egzersizi de aslında bu konuda bize yardımcı oluyor. Dikkatimizin gittiği yönü toparlamamızı sağlıyor. Mindfulness egzersizi, bizim kontrolümüz dışında dağılan ve toparlamakta zorlandığımız dikkati son derece basit yöntemlerle toparlamakla yükümlü.

Somatik Deneyimleme

Somatik deneyimleme travma ve kronik stresin yarattığı olumsuz etkileri iyileştirmeye yönelik, kısa süreli, beden merkezli psikobiyolojik bir yaklaşımdır. SE, bedendeki duyumların farkındalığa geçirilmesi ve takibi ile oluşan tepkilerin tamamlanması, biriken hayatta kalma enerjisinin çözülmesi ve sinir sisteminin kendini dengeleme kapasitesinin yeniden kazanılması ile çalışır. (Kaynak; https://www.somatikdeneyimleme.com/)

Sevgili ebeveynler;

Daha önce hiç bilmediğimiz, belirsizlik ve kaygı içeren bir dönem geçiyoruz. Koronavirüs salgını dolayısıyla neredeyse hepimiz evlerdeyiz. Bu günler elbette bitecek ancak çocuklarımızın bu süreci yara almadan, uzun vadeli travmatik etkiler yaşamadan hatta bu süreçten daha da güçlenerek çıkmalarına destek olmak için bu dosyayı hazırladık.

Ne yazık ki kendi duygusal regülasyonumuzu yapamadığımız müddetçe davranışlarımıza ne kadar dikkat edersek edelim bunu çocuklarımıza yansıtmamamız mümkün değil. Hissettiğimiz duygulan ve beden duyumlarımızı fark edemezsek anksiyeteye dönüşebilirler. Ruhsal ve bedensel olarak travmatize olmamamız için sinir sistemimizde gerilim birikmemesi önemlidir. Bunun için yapmamız gereken en önemli şey bedensel duyumsamalarımızı ve duygularımızı fark edip, buralara bilinçli olarak temas etmemiz.

Çocuklar onları kötü hissettiren şeyler hakkında düşünmek yerine dikkatlerini ne hissettiklerine ve bedenlerinde neler duyumsadıklarına verdiklerinde kendilerini esir alan olumsuz girdabı olumluya çevirebilirler. Böylece sinir sistemleri sakinleşmekle kalmaz üzerine zihinlerinde de yeni açılımlar olur.

Bu bağlamda sizlere bedensel duyumlarınızla temas edebileceğiniz ve beraberce eğleneceğiniz, bedensel gerilimlerinizi atmanızı sağlayacak, duygusal regülasyonunuz açısından faydalı olacak, aranızdaki ilişkileri kuvvetlendirecek ve hem sizi hem de çocuğunuzu sakinleştirecek bazı oyun önerileri vermek istiyoruz. Aşağıdaki aktiviteler somatik deneyimleme, yoga, mindfulness ve somatik psikoterapi uygulamalarından derlenmiştir.

Oyunlarda kritik nokta tamamen özgür hissedeceğiniz ve karşılıklı olarak eğlenebileceğiniz bir ortam yaratmak. Herhangi bir kontrol, eleştirme, yargılama olmaması çok önemli olduğu gibi merak duymak da bu işin olmazsa olmazı! Çocuğunuzun ortaya koyduğu her davranışı, duyguyu, beden duyumunu ve düşüncelerini büyük bir ilgi ve merakla takip etmeniz fayda görmeniz açısından önem taşyor. Bir diğer nokta eşitlik. Bu oyunlar çocuğunuzu eğlendirip oyalamak için değil, birlikte eğlenip paylaşımlarınızı arttırmak için hazırlandı. Dolayısıyla oyundaki rollerin sırayla değişmesi ve herkes oyuna dahil olması gerekiyor.

Her güne çocuğunuzla beraber nefes alıp verme ve “vuu” sesi çıkarma eşliğinde başlamanızı tavsiye ederiz.

“Çocuğunuzla 60 Güne 60 Oyun Önerisi” mutlaka okumanızı önerdiğimiz bir yazımız.Yazının tamamını görmek için tıklayınız.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu