DOSYALARİNCE MOTOR ETKİNLİKLERİKARMA KONULARMATEMATİK ETKİNLİKLERİ

Desen Eşleştirme ve Örüntü Etkinlikleri

  • Eşleştirme becerisi,çeşitli özellikler açısından değerlendirerek desenle aynı olanı eşleştirme,benzer olanları eşleştirme,ilişkili olanları eşleştirme gibi becerileri kapsamaktadır.
  • Burada çocuklar görsel algılarını kullanmaktadır.Çocuklar eşleştirme davranışlarını 1-2 yaşlarında gösterebilmektedir.Küçük yaşlarda daha basit ve az sayıda nesneler ile eşleştirme yapılıp, yaş ilerledikçe daha karmaşık eşleştirme becerisi gerektiren çalışmalar sunulabilir.
  • Eşleştirme becerisinin gelişimi için çocuklarınıza hafıza kartları hazırlayabilir; dominolar, resimli tombalalar gibi eğitsel oyuncaklar sunarak bu beceri gelişimini destekleyebilirsiniz.
  • Örüntü, cebirsel düşüncenin yapı taşıdır. Diğer bir deyişle, öğrencilerin cebirsel olarak düşünebilmeleri için sayısal ilişkileri anlamada örüntüleri tanıma, örüntüleri devam ettirme ve genelleme becerisine sahip olmaları gerekir.
  • Okul öncesi dönemden itibaren ilköğretim birinci basamakta gerçekleştirilen örüntü etkinlikleri cebirin temelini oluşturmada önemli bir role sahiptir. Küçük sınıflarda yapılan ilgili çalışmalar, daha sonraki cebir gelişimini hızlandırır.

Bu sayfamızda bu becerilerin gelişimine destek verebileceğiniz desen eşleştirme etkinlik sayfaları ve örüntü etkinlikleri bulunmaktadır.Keyifli oyunlar…

Desen eşleştirme etkinlik sayfaları;

Örüntü etkinlik sayfaları;

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Çok teşekkür ederim, ben de bu çalışmalardan arıyordum. Hatta artık kendim hazırlamaya karar vermiştim 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı