En Çok Okunanlar

Diğer Hazırlık Etkinlikleri

  • İlk okuma yazma uyum sürecinde öğrencilerimizin okumaya olan ilgilerini artırmak ve okulu sevmelerini sağlamak en önemli görevlerimiz arasındadır.
  • Çocuklar doğaları gereği masalları çok severler.Okulda öğretmenin masallar okuması ve jest-mimikleriyle olayları ilginç hale getirmesi çocukların ilgisini çekecektir.Masalımız bittikten sonra drama yöntemi kullanılarak canlandırmalar yapmak sınıf ortamını güzelleştirecektir.Öğretmen topluma yön veren kişidir ve bunu çocuklar üzerinde en ilginç şekilde denemesi gerekecektir.Bazılarının palyanço muyuz,öğretmen miyiz tabiri,maalesef yeniliğe açık olmadığımızı gösteriyor.Hindistan yapımı bir film olan ‘Her Çocuk Özeldir’ filminde öğretmen sınıfa palyanço kıyafeti ile girmiştir.
  • Fıkraların küçük çocuklar üzerinde çok etkisinin olmadığını gördüm.Fıkralarda verilmek istenen mesajı alamadıkları ve bu soyut bir kavram olduğu için zorlanabiliyorlar.Bundan dolayı masallar üzerinden gitmenin daha cazip olduğunu düşünüyorum.
  • Tekerlemeler de çocukların ilgisini çekebilir.Ama bunları bir oyun eşliğinde verebilirsek daha kalıcı olacaktır.Hem de öğrencilerinizin eğlendiğini,okulu benimsediklerini göreceğiz.
  • Okul kültürü oluşturabilmek en önemli görevlerimizden biridir.Çocukları hiç bir zaman başı boş bırakmamalıyız.Boş olan çocuk beynini hayallerle dolduracak ve sınıftan kopup gidecektir.Dikkat eksikliği var deyip kestirip attığımız bir çok çocuk bunları yaşamaktadır.Sınıfımda kendinden geçmiş bir öğrencime ne olduğunu sorduğumda aldığım cevap şuydu:’Öğretmenim kitabımın kaplığının üstündeki resimlerle bir oyun kurdum ve beraber onlarla oynuyorum’ olmuştu.
  • Şarkılı oyun ve rontlar da çocukların okula bağlanmalarına yardım edecektir.
  • Okula yeni gelen bu miniklerimiz, okul hakkında yeteri kadar bilgi sahibi değillerdir.Bu nedenle okulu tanımaya yönelik geziler yapmak çok faydalı olacaktır. Tenefüs ziliyle beraber bahçeye çıkabileceklerini ve oyun oynayabileceklerini anlatmalıyız.
  • Bu konuyla alakalı bir hatıramı da paylaşmak istiyorum.İkinci sınıfa giden öğrencilerime ,’birinci sınıfta yapamadığınız ama şimdi yapabildiğiniz neler vardı?’ diye bir soru sordum. Bir öğrencimin kağıdında şunlar yazılıydı:Ben ilkokula geldiğim zaman merdivenlerden inemiyordum.(Bu cümleyi okuyunca nasıl olur deyip devam ettim)Çünkü bende yükseklik korkusu vardı.Bu korkumu öğretmenim sayesinde yendim ama inanın öğretmenimin bundan haberi bile yok:)

İşte gördüğünüz gibi öğrencilerimiz her şeyin farkında ve bizi çok iyi anlıyorlar.Lütfen bizde onları anlamaya çalışalım.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu