İNDİRİMLİ EĞİTİM SETLERİ

Dikkat Egzersizleri Yaparak Okul Başarısını Artırmak Mümkün

Dikkat Egzersizleri Yaparak Okul Başarısını Artırmak Mümkün

Zeka seviyesi, IQ puanları birbirine yakın olduğu halde sınavlardan aldığı sonuçlar arasında ciddi farklılıklar olan öğrenci grupları var. Aynı öğretmenden, aynı dersi dinleyen ve neredeyse aynı IQ puanına sahip öğrenciler arasındaki sınav başarısı farkına sebep olan faktör nedir?
Cevap: Dikkat ve konsantrasyon yeteneği.

Dikkat: Kişinin zihinsel aktivitelerini bir iş üzerine yoğunlaştırmasıdır. Dikkat, zihinsel bir yetenektir. Dolayısıyla, pratik ve egzersiz ile geliştirilmesi mümkündür. Dikkatin düzeyini belirleyen ise süresidir.

Bir öğrenci derse uzun süre dikkatini verebiliyorsa, o öğrenci için “dikkati iyi” diyebiliriz. Bu da kısa süreli dikkat, odaklanılmış dikkatin sürdürülmesi gibi kavramları doğurur. Öyleyse ilk paragrafta verdiğimiz cevabı güncelleyerek şunu söylemeliyiz:

“Ders ve sınav başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biri, dikkatin sürdürülebilir olmasıdır”

Çocukların Dikkat Düzeyini Etkileyen Unsurlar 

Çocukların dikkat becerisini etkileyen faktörler başta genetik faktörler olmak üzere;

  • Anne karnında beyin gelişimi
  • Bebeklikte beyin gelişimi
  • Çocukluk döneminde beyin gelişimi
  • Beyin gelişimini etkileyen beslenme alışkanlıkları
  • Uyku alışkanlıkları
  • Dikkat oyunları veya dikkat geliştiren egzersizler

Şeklinde sıralanabilir. Çocuğunuzun dikkat düzeyini düşük buluyorsanız hiçbir şey için geç kalmış sayılmazsınız. Anne karnındaki dönemde veya bebeklik döneminde önlem almadıysanız bile bundan sonrası için çocuğunuzun dikkat becerilerini geliştirmek adına uygulayabileceğiniz birçok yöntem var. Bu yöntemleri uygulayarak çocuğunuzun dikkat becerisini geliştirebilir, ders ve sınavlarda başarılı bir öğrenci olması için destekleyebilirsiniz.

Çocuğun Dikkat Becerisini Geliştirecek Öneriler 

  • Dikkat eksikliğine iyi gelen besinler tüketilmelidir. Omega 3 ve çinko, dikkat eksikliğine iyi gelmektedir. Somon tüketerek omega 3 yağ asitleri alımı sağlanabilir. İçerisinde çinko bulunan tahin, susam, yer fıstığı gibi gıdaların da tüketilmesi sağlanmalıdır.
  • Düzenli ve sağlıklı uyku, dikkat gelişimi sağlar. Çocuklar ve hatta yetişkinler için düzenli uyku konusu her zaman önemini korumuştur. Özellikle odaklanma sorunu yaşayan çocuklar için bu konuya daha fazla hassasiyetle eğilmek gerekir.Uykusuz kalan, uykusunu sağlıklı alamayan çocuklar dinlemede, okumada ve anlamada zorluk çeker. Bu durumda ders konularını kaçırmış olur. Sınavda dikkatini toparlasa dahi konulara hakim olmadığı için başarısızlık olasılığı yüksektir. Bu yüzden öncelikle derslerde dikkatin sağlanması önemlidir.İlkokul çağındaki çocuklar günlük 8 saatten fazla uyumalıdır. Yatağa giriş saati ise yaşına göre 22:00 – 23:00 saat aralığı şeklinde önerilmektedir. Çocuğun çok erken saatte yatağa gönderilmesi, uyuyamama (uykunun kaçması) gibi sorunlara neden olabileceği için önerilmemektedir.
  • Dikkat oyunları ve dikkat geliştirici egzersizler oldukça etkilidir. Her konuda olduğu gibi zihinsel konularda da pratik yapmak, çocuğun yeteneklerini geliştirmektedir.Uzun süre futbol oynayan birisi nasıl ki ayak bileklerini kullanma konusunda uzmanlaşıyorsa dikkat oyunlarını tercih eden bir çocuk da dikkatini sürdürme konusunda uzmanlaşabilmektedir. Sadece oyun değil, dikkat gelişimini destekleyici çeşitli egzersizler var ancak içeriğini incelediğimizde bunların da oyunlaştırılmış egzersizler olduğunu görüyoruz. Bunun sebebi: çocuklara ulaşmanın en iyi yönteminin oyun olmasıdır.Bu alanda geliştirilmiş TÜBİTAK destekli MentalUP Dikkat Oyunları uygulamasından zaman zaman bahsediyoruz. Konusu açılmışken tekrar hatırlatmakta fayda var.

MentalUP Dikkat Oyunları İle Çocuğunuzun Dikkat Gelişimini Destekleyebilirsiniz.

Türkiye’nin eğitimde öncü kurumlarından; Doğa okulları, Okyanus koleji, Bahçeşehir koleji, Enka okulları, Final okulları ve bir takım zeka atölyeleri MentalUP Dikkat Oyunları’nı çocuklara eğitim içeriği olarak sunmaktadır. Siz de bireysel bir üyelik oluşturup ücretsiz DENEYEBİLİRSİZ.

MentalUP, pedagoji alanında uzman doktorların desteği ile Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenleri tarafından geliştirilmiş, çağımıza uygun zeka oyunları uygulamasıdır.

İlgili Makaleler

5 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu