DOSYALARMAKALELER

Dikkat Gelişimini Destekleyen Oyun Önerileri

Çocuklar İçin Dikkat Geliştiren Etkinlikler

Dikkat Geliştiren Keyifli Aktivite Önerileri

Çocuklardaki bilişsel gelişimin çok önemli bir parçasıdır dikkat.Dikkat gösterebilme becerisi, bilişsel süreçler bakımından oldukça önemlidir. Bu beceriyi edinebilmek, öğrenme sürecini normal bir şekilde geliştirebilmek için önemlidir.

Okula çocuğu giden pek çok ebeveynin yakındığı bir konudur; “Benim çocuğumun dikkati çok dağınık”, “Çocuğum ders yaparken dikkatini bir türlü toplayamıyor” “Çocuğumun dikkatini toplayabilmesi için neler yapabilirim?”.. Odaklanmakta zorlanan çocukların dikkatlerini geliştirmek, dikkat sürelerini arttırmak için onlara bir takım alıştırmalar yaptırmak gerekir. Bu alıştırmalar oyun şeklinde yaptırılabilir: çocuktan belli bir resimdeki yanlışları bulması, iki resim arasındaki benzerlik ve farklılıkları göstermesi, anlatılan bir hikâyeyi tekrarlaması veya hikâye ile ilgili soruları cevaplandırması istenilebilir. “Hangi elimde?”, “Uçtu uçtu kim uçtu?”, Evet-hayır oyunu” ve “Kelime oyunu” vb oyunlar hep dikkat geliştirici oyunlardır. Bu tür oyunlara okul öncesi dönemde de, okul döneminde de yer verilmelidir. Yalnız bu oyun ve alıştırmalarla çocuğu sıkmamaya, bıktırmamaya hatta yormamaya özen gösterilmeli, bunlar çocuk için cazip hale getirilmelidir.

Değerli Çocuk Gelişim Uzmanı H.Aslınaz Kaya  bu konuda çok faydalı paylaşımlarda bulunmuş. Kendisine bu değerli paylaşım  için çok teşekkür ediyoruz. Kendisini @uzm.aslinazkaya  instagram sayfasından takip edebilirsiniz .Çocuklarımızla bu keyifli oyunları oynamaya ve o minik kalplerle yaşadığınız keyifli deneyimleri  yorumlarda bizimle paylaşmaya ne dersiniz. Keyifli oyunlar 🙂

Her yaş grubuna uygun dikkat geliştiren birçok etkinlik ve oyun önerisine BURAYI TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu