İLKOKUMA YAZMA ÖĞRETİMİ

Disleksi

Disleksi Nedir? Öğrenme Güçlüğü İçin Öneriler

Özel okuma bozukluğu olarak bilinen disleksi ,nadir de olsa sınıfımızda rastlayabileceğimiz vakalar arasındadır.Bazı öğrenciler zeka olarak normalin üzerinde seviye gösterirken,okuma yazma becerisinde zorluklar gösterirler.

Öğrenme güçlüğü; çocuğun okuma-yazma, matematik-aritmetik beceriler, konuşma dinleme, akıl yürütme yeteneğini kazanma ve kullanabilmesinde yaşadığı zorluk olarak tanımlanır. Bu terim öğrenme bozukluğu, disleksi adlarıyla da anılır. Çocuk sadece bilgiyi öğrenme yeteneğinde kendiyle ilgili ve sosyal becerilerde de zorlanır.

Öğrenme güçlüğü olan çocuklar normal zekâ ya da normalin üstünde zekâdadır. Öğrenmekte zorlanan çocuk sayısı azımsanmayacak sayıdadır ve genellikle okula başlama yaşı geldiğinde kendinden beklenen akademik başarıyı gösteremediğinde fark edilirler. Öğrenme güçlüğü terimi ilk kez 1962 yılında Kirk tarafından yapılmış ve öğrenme güçlüğü konuşma, dil, okuma-yazma, imla, aritmetik alanların birinin ya da birden fazlasının gelişiminde gerilik, bozulma halidir, demiştir. Öğrenme güçlüğü daha çok okuma-yazma becerilerinde bozukluk gösterir. Bilgiyi öğrenme ile ilgili problem yaşayarak da kendini gösterir.(MEB ,Çocuk gelişimi öğretimi ve öğrenme güçlüğü,2007)

Disleksinin en bariz özelliği harflerin,hecelerin,kelimelerin karıştırılması ve tersten algılanmasıdır.Bu tip öğrenciler yaşıtlarına göre daha geriden gelirler ve okuma yazmada zorluk yaşarlar.

Okul öncesi dönemde fark edilmeleri biraz zordur o yüzden genellikle birinci sınıfta teşhis edilebilirler.Bu öğrencilerle hassas bir şekilde ilgilenilmediği zaman daha da agresif olmaları kaçınılmaz olacaktır.

Disleksinin tam olarak neden gerçekleştiği ya da tam olarak tanınması için uzman desteğine ihtiyaç vardır.Öğretmen böyle bir durumda aileyi yönlendirmeli ve gereken çalışmaları yapmalıdır.Eğer öğrencimiz bir uzman desteği alıyorsa sık sık veli ile görüşülerek durumundan haberdar olmalıyız.

Disleksi olan öğrenciler motor becerileri yapmakta çok zorlanırlar.Örneğin düğme iliklemek,ayakkabı bağlamak,kutucukları boyamak,çizgi üzerinde gitmek vb…Bu aşamaları halletmek için kolaydan zora mantığıyla hareket etmek ve gelişme sağlamalarına katkıda bulunmak çok önemlidir.

Öğrenme bozukluğu biraz dikkat sayesinde okul öncesi dönemde de fark edilebilir.Daha önceden fark etmek aile açısından önemlidir.Birinci sınıfa başlayan çocuğu hakkında öğretmeni bilgilendirir ve koordineli çalışma sayesinde üst seviyede verim alınabilir.

Araştırmalar her 10 çocuktan birinde disleksi görüldüğünü belirtmektedir.Yüksek bir oran karşımıza çıkmakta ve bu konuda bilgi sahibi olmamızın zorunluluğunu ortaya koymaktadır.Çünkü disleksi olan öğrenciler hayata ve kendilerine kızgın olabilirler.Onlara empati yaparak yaşantılarına yardımcı olmalıyız.

Becerilerin desteklenerek geliştirilebileceğinin en büyük kanıtı Hindistan yapımı’HER ÇOCUK ÖZELDİR‘ filmidir.Her çocuk şahsına özgüdür fikrini aklımızdan çıkarmamalıyız.Disleksisi olan öğrencilerin dikkat sürelerinin çok kısa olabileceğini de unutmamalıyız.

Disleksisi olan öğrenciler sınıflarda hor görülmekte ve yeteri kadar ilgi gösterilmemektedir.Yanlış bir uygulama olduğunu düşündüğüm okuma yarışları çocukların psikolojisini olumsuz etkilemektedir.Daha önce ilgilendiğim disleksi bir öğrencime hadi okuma süremizi ölçelim dediğimde ,ben okumak falan istemiyorum deyip kaçmıştı.

Daha sonra sebebini sorduğumda okulda sürekli okuma yarışı yapıldığını ve kendisinin hep sonuncu olduğunu söyledi.Bunun kendisini çok üzdüğünü o yüzden saati görünce bile sinirlerinin bozulduğunu söylemişti.Şimdi bizler bu öğrencilere hassasiyetle yaklaşmalı hatta bazen anne babasından bile yakın olmayı bilmeliyiz.

(MEB,Okuma güçlüğü yazısını dosyalar bölümümüzde bulabilirsiniz)

Öğrenme Güçlüğü(Disleksi)

Bu bölümde Mili Eğitim Bakalnlığının ‘Çocuk Gelişimi Ve Eğitimi Öğrenme Güçlüğü’ bilgilendirme yazısını bulabilirsiniz.Çok sayıda etkinlik ve oyunu da içinde barındıran bu dosya biz öğretmenlere yol gösterecektir.Çıktı halinde velilerimize de verip onların da bilgi sahibi olmalarını sağlayabiliriz.

İndirmek için tıklayın…

okuma_güçlüğü MEB

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu