DOSYALARİLKOKUL ETKİNLİKLERİKARMA KONULAR

Düşünme Becerilerini Geliştirecek Hikaye Tamamlama Etkinlikleri

Çocukların Düşünme Becerileri Nasıl Gelişir?

Bugün çocuklarda üretici düşünme becerilerini geliştirmenin en güzel yollarından birini hikaye tamamlama etkinliklerini ele alacağız. Belki de bizlerin ve çocukların en çok ihtiyaç duyduğu şeydir üretici düşünme becerisi. Bunu sağlayabilen çocuk hayatta başarılı olacak ve daha önemlisi mutlu olacaktır.

Düşünme Becerisi Geliştirici Oyun ve Etkinlikler

Bu gönderide Sevgili Uzman Psikolog Turan Oğuz Korkmaz’ın kaleme aldığı düşünme becerilerini geliştirici etkinliklerini bulacaksınız. Kendisine teşekkür ediyoruz. Turan Bey’i sosyal medya hesaplarından takip ederek daha fazla yazılarına ulaşabilirsiniz.

Bu hikayeleri çocuğunuzun veya öğrencilerinizin yaşına ve algısına indirgeyerek de anlatabilirsiniz. Ayrıca çocuğunuza ve öğrencinize verdiği cevabın nedenini açıklamasını istemeniz de zihnindekileri ifade edebilmesini pekiştirmeniz açısından çok faydalı olacaktır. Mutlaka bu cevapları da not etmeyi unutmayın. Yazımızı beğendiyseniz yorum bölümüne yorum bırakabilir bizleri destekleyebilirsiniz.

Hikaye Tamamlama Nedir?

Hikaye, masal ve şiir gibi edebi türler çocuklara okunsa da anlatılsa da,bir araçla sunulsa da çocuklar yapıta karşı tepkilerini göstermek isterler. Ve bunu doğal yollarla yaparlar. Tepkilerini gösterirken deneyimlerini farklı yollarla göstermiş olurlar. Eğitimciler olarak bizler veya anne babalar seçtikleri öyküye çocukların katılımını sağlamak için çeşitli etkinlikler uygulayabilir.

Hikaye tamamlama etkinliği çocuklarımızın düşünme becerilerini geliştiren, özgün fikirler üretebilmelerine katkı sağlayan ve problem çözme becerilerini artıran etkinliklerden biridir. Küçük yaşlardan itibaren bu tarz etkinlikler yaparak çocuklarımızın okul becerilerini de artırmamız mümkün.

Öncelikle hangi yaş grubuna yapılıyorsa onlara uygun hikayeler seçilmelidir. Bu hikayelerde çocukların anlaması zor kelime ve anlatımlar olmamalıdır. Hikayelerin bütünlük içinde olmaları ve giriş gelişme sonuç bölümlerinden oluşması gerekmektedir.

Hikaye Tamamlama Etkinliği;

  • Hikayenin başlığını buldurma,
  • Hikayenin sonucunu buldurma,
  • Hikayeyi gelişme bölümünü keserek tamamlatma,
  • Hikayenin tamamını oluşturma olmak üzere 4 bölümden oluşur

Hangi bölümle alakalı etkinlik yaptırılacaksa çocuklara anlatmak gerekmektedir. Şimdi sizler için hazırlanan hikayelere göz atalım. Çocuklarımıza kitap seçerken sizlere örnek olması açısından daha önce yayınladığımız ‘Uzmanından En İyi Kitap Önerileri‘ yazımıza mutlaka göz atmanızı öneririz.

 

Dil gelişimi açısından çok önemli olan ve yaratıcılığı ve sosyal zekayı destekleyen bu tarz etkinlikleri 3 yaşından itibaren evde ve okul öncesi-ilkokul dönemlerinde çocuklarımıza uygulayabiliriz. Materyal olarak bulması kolay ve ulaşılabilir etkinlik olması açısından da kolayca ulaşabiliriz. Hikayeyi temsil eden resimlerden yola çıkarak tamamen hikaye oluşturmasını da isteyebiliriz.

Yine çocuk gelişim uzmanı ve özel eğitim öğreticisi olan Aslınaz Kaya Hanımefendinin hazırlamış olduğu tamamlama etkinliklerini de buradan yayınlama imkanı elde ettik. Kendisine çok teşekkür ediyoruz. Diğer okul öncesi ve ilkokul etkinlikleri için sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz.

Sence Ne Olabilir Etkinlikleri

Bu bölümde çocuklarımızın dil gelişimini ve yaratıcılığını geliştirici etkinlikler bulunmaktadır. Şunu unutmayalım ki kitap okurken veya hikaye anlatırken çocuklarımızın aktif olmasına özen gösterelim. Biz uyumadan önce drama yapar gibi kitaplar okuyoruz kızlarımızla. Sizler de deneyebilirsiniz. Bakalım nasıl hikayeler ortaya çıkacak keyifli okumalar.

Daha önce bu olanda ilkokul 2.sınıf öğrencileri ile bir proje yapmış ve çok farklı sonuçlar almıştık. Kitap yazmak, hikaye yazmak veya anlatmak çocuklarımıza çok şey katacaktır. İyi okumalar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu