Duyu Eğitimi EtkinlikleriEĞİTİCİ MATERYALLERFEN DOĞA ETKİNLİKLERİKARMA KONULARKİTAP TAVSİYELERİ

Duyu Organlarımız Etkinliği

Okul Öncesi Duyu Organlarımız Etkinlik

Bu sayfada beş duyunun her birini ayrı ayrı ele alan etkinliklerimiz sonrası kızım için hazırladığım duyu organlarımız eşleştirme etkinliği bulunmaktadır.

Siz de etkinliklerinizi,çalışmalarınızı,önerilerinizi,yazılarınızı facebook sayfamıza üye olarak bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.Paylaşmak güzeldir…

Fen ve Doğa Etkinlikleri

 • Fen ve doğa etkinlikleri, çocuklarımıza günlük yaşamımızda gerçekleşen olayları(rüzgar, yağmur, insanlar, bitkiler,vücudumuz,hava olayları, su,toprak, doğa olayları, mevsimler, dünyamız vb.) çocuğun anlaması ve öğrenmesi adına yapılan aynı zamanda çocukların da oldukça keyif aldığı etkinliklerdir.Etkinliklerin çocuğun bedensel ve zihinsel gelişimine uygun olarak şekillendirilmesi,anlayabileceği bir dille basitleştirerek ifade edilmesi hem öğrenmeyi etkili ve eğlenceli hale getirecektir hem de çocukların kendine olan güvenini olumlu yönde etkileyerek merak duygusunu daha da arttıracaktır.Bu şekilde hazırlanılan eğlenceli etkinliklerle, çocuklar günlük yaşamda gerçekleşen bu olayları, neden sonuç ilişkilerini ve olaylar arasındaki bağları daha etkili ve rahat öğrenebilmektedir.Deneylere ve etkinliklere aktif katılım sağlayan çocukların merak etme,araştırma,sorgulama,öğrenme isteği de artacaktır.
 • Fen doğa etkinlikleri aynı zamanda çocuklarımızın çevreye karşı daha duyarlı hale gelip sorumluluk duygusunun da kazanılmasında oldukça etkilidir.Daha küçük yaş gruplarında psikomotor yönden gelişime katkı sağlarken,zamanla problem çözme becerisi,kavram gelişimi,dil gelişimi ve mantık yürütme becerileri,üretici düşünme becerileri gibi birçok alanda da gelişimi desteklemektedir.

duyularımızı öğreniyorum

 • İlk önce bilgisayar üzerinde minik kareler oluşturacak şekilde beş duyu organımızla ilgili etkinlik sayfalarını düzenledim.Ve beş duyu organımıza hitap eden resimlerle birlikte renkli çıktı aldım.

duyu organlarımız eğlenceli etkinlikler

 

beş duyu organı pekiştirme etkinlikleri

 • Beş duyumuza hitap eden resimleri kesip içerisine duyu organları kartları girecek kadar  boşluk  bırakarak kenarlarından yapıştırıcı ile mukavva üzerine yapıştırdım.

okul öncesi çocuğuna duyu organları nasıl bir etkinlik ile anlatılabilir

fen doğa etkinlik örnekleri

 • Beş duyu organı kartlarını keserek hazırladım.

duyu organlarımız eşleştirme etkinliği

beş duyu organı çalışma sayfaları

duyu organları kavram örnekleri

okul öncesi fen bilimleri etkinlikleri

 • Ve etkinliğimiz hazır 🙂

beş duyu organımız nasıl öğretilebilir

duyu organları ilişki kurma çalışmaları

okul öncesi vücudumuz ile ilgili etkinlik örnekleri

vücudumu tanıyorum

 • Ceren hangi  resim hangi duyu organına hitap ediyorsa o organ kartını o resmin içerisine yerleştirdi 🙂

duyu organlarımız dil gelişimi etkinliği

organlarımla allaha şükrediyorum

 • Sonrasında  beş duyu organı kuklalarımızı konuşturduk,şarkılar söyledik,onlar olmasaydı neler olurdu düşünmeye ve hissetmeye çalıştık.Her bir duyu organımızın yokluğunda yaşayabileceğimiz zorlukları hissetmek için yeni durumlar oluşturduk. Gözlerimizi kapatarak yürüdük,kulaklarımız kapalı ve açık pianomuzu çalıp ne gibi farklılıklar olduğu üzerinde konuştuk,ellerimizi kullanmadan bazı nesneleri almaya çalıştık…Son olarak Organlarımla Allah`a Şükrediyorum serisi  kitaplarımızı okuyarak dua ettik.
 • İlk çocukluk veya okul öncesi dönem diye adlandırılan sıfır-altı yaş grubu çocuklarındaki dil gelişimi, özellikle Türkçe’nin eğitim ve öğretimi açısından özenle üzerinde durulması gereken temel dil devresidir. Bu devrede, okul öncesi çağındaki çocukların dil kurallarına uygun olarak konuşabilmeleri, öğrendikleri sözcükleri yerli yerinde kullanabilmeleri ve öğrendiklerini doğru telaffuz edebilmeleri büyük önem taşımaktadır.
 • Etkin bir şekilde dinleyebilen ve konuşabilen çocuk başkalarıyla ilişkilerinde başarılı olduğu gibi etkin öğrenme stratejileri geliştirmekte ve okuma yazma becerisi kazanmada da öne çıkmaktadır. Yaşına uygun dil becerileri geliştiremeyen çocuklar ise sosyal uyumsuzluk, okuma zorluğu yaşamakta ve okulda çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalabilmektedir.
 • Bu nedenlerle okul öncesi dönemde çocukların dil gelişimlerinin desteklenmesinde farklı etkinlik ve yöntemler kullanılmalı; çocukların eğitim ortamları farklı materyallerle zenginleştirilerek dil gelişimi için uyarıcı hâle getirilmelidir.

Siz de  hazırlayabileceğiniz bu tarz etkinliklerle, çocuklarınızın gelişimine eğlenceli bir şekilde destek verebilirsiniz.

Etkinlik sayfaları;

anasınıfı beş duyu etkinlik çalışma örnekleri

okul öncesi beş duyu etkinlik çalışma örnekleri

beş duyu organı etkinlik örnekleri

beş duyu organımı öğreniyorum

duyu kavramı etkinlikleri

duyu organlarımız etkinlik çalışma örnekleri

duyu organlarımız

Duyu Organları Etkinlik Kartları

Bu sayfamızda okul öncesi duyu organları öğretiminde kullanılabilecek etkinlik şablonları yer almaktadır.Bu etkinlikler sizlere ışık olması açısından paylaşıldı.Sizler etkinliklerinizi daha da zenginleştirerek çocuklara sunabilirsiniz.İyi çalışmalar…

 • Okul öncesi duyu organları öğretimi
 • Evde duyu organlarımı öğreniyorum
 • Duyu organlarımı öğreniyorum
 • Ana sınıfı duyu organları etkinlik örnekleri

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu