İLKOKUMA YAZMA ÖĞRETİMİ

”e” Sesi Okuma ve Yazma

“e”  ile ilgili şarkı dinlenebilir.(e bebeğim e e e),birkaçını ayağımızda sallayarak ninni söylemek veya birbirlerini ayakta sallayıp ninniyi onlar söyleyebilir.Yeni sistemle oluşan sınıflarda ki yaş farkı işinize mutlaka yarayacaktır.İçinde e olan nesneleri bulabilirsiniz..Başında,ortasında,sonunda e etkinliği yapılabilir,e nin diğer düz yazı ve değişik fontlarını incelenebilir.

e sesini öğretmen tahtaya yazabilir veya projeksiyon ile yansıtabilir.Harfin nasıl yazıldığı gösterilir.Her ses için sesin büyük bir formatı alınıp üzerinden gitmeleri sağlanır.İlgili harf havada ve tahtada yazılabilir.Kum havuzu veya küçük ebatlı tahtalarda da sesi yazma çalışmaları yapılabilir.Bu çocuklarımızın kavramasını kolaylaştıracaktır.Harfin doğru yazılmasına ve seslendirilmesine özen gösterilmelidir.Bu tarz uygulamaları diğer seslerde de yapılabilir.

İlk grup sesleri çocukların ezberlediğine şahit olacaksınız.Ama bu daha sonraki aşamalarda değişecek ve okuyabilmenin tadına varacaklardır.

Bu aşamadan sonra deftere geçilebilir. Defteri eğik tutmayı her ders üç-beş kere hatırlatmak faydalı olacaktır.Deftere bir iki örnek yazmak.ellerinden tutup yaptırmak faydalı olacaktır.Öğretmenimiz mutlaka öğrencilerin arasında olmalıdır.Daha sonra kendilerinin yazmalarını isteyebilirsiniz.

Uygulama:

Deftere e yi birer birer yazdık.her satırı baştan sona aynı rengi kullanarak renkli kalemler kullanıyoruz.Kurşun kalem çok sıkıcı.sıkılmayı önlemek,özenmeyi sağlamak için 3 satır yazdırıyoruz,güzel yazarsak 3 satır,yanlış olursa düzeltmek için bir satır daha…silgi asla kullanmıyoruz.güzel yazmak için çabalıyorlar.
1 tane e yazmamız tamamlanınca ee yazdık ve eeeeeeeeeediye uzun değil e e diye okuduk(Uzun okumanın önüne geçmeliyiz)İki e bir boşluk.3 satır yazdık okuduk. sonra 3 tane e yazdık e e e diye okuduk.

e          üç satır

ee        üç satır

eee      üç satır

Bu adetlerde yazan çocuklar sesimizi çok güzel yazacaklardır.Arada sıkıntılı öğrencilerimiz varsa dolaşarak özel olarak ilgilenmeliyiz.

NOT:Büyük E bu aşamada verilmeyecektir.Büyük E’yi a sesinden cümle oluşturma konusunda vereceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu