twitter
rss

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites
23 Ağu

Verilen sesin hissettirilmesi için daha önce belirttiğimiz gibi farklı etkinlikler yapılabilir.

‘e’ sesi ile ilgili şarkı dinlenilebilir(e bebeğim e ee) hatta birkaç öğrencinizi ayağınızda sallayabilirsiniz. Siz onlara ne kadar sıcak davranırsanız bir o kadar hızlı öğrenmeleri gerçekleşecektir. Sınıfta yaş farkı olan öğrenciler varsa onlarda birbirlerini ayaklarında sallayabilir ve ninniler söyleyebilirler. İlk grup seslerine uzun zaman süreleri ayırabilirsiniz. Dersi eğlenceli hale getirmeniz sizin işinizi kolaylaştıracaktır. İçinde ‘e’ sesi olan hayvanların resimleri gösterilebilir ve onların seslerini çıkartmaları istenebilir. Bu tarz etkinliklerin çoğunu ana sınıfında öğrenen öğrenciler hiç yabancılık çekmeyecektir. ‘e’ sesi tanıtılırken tekerlemeler ve hikayelerden de yararlanılabilir. Hikaye canlandırma oyunuda eğlenmeleri için önemli bir etkinliktir.

Sesleri verirken bir diğer önemli nokta ise sürekli sesin vurgulanmasıdır. Örneğin isimlerde geçen ‘e’ sesi vurgulanmalı ve her öğrencinin anlaması sağlanmalıdır.

Sesi öğrencilerimiz tanıdı ise onları bir teste tabii tutabiliriz. Fotokopi halinde veya tahtaya yansıtılmış resimlerde ‘e’ sesi olanların işaretlenmesi istenir. Eğer öğrencilerimiz bunları yapabiliyor ve kendileri içinde ‘e’ sesi olan kelimeler bulabiliyorlarsa bir sonraki aşmaya geçebiliriz.

Burada uzun uzun yazılmayan daha birçok etkinliği siz değerli meslektaşlarım yapabilir ve bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz:

Preschool Activities,crafts Homeschool,montessori at home