İNCE MOTOR ETKİNLİKLERİKARMA KONULARRENKLERSANAT ETKİNLİKLERİ

El Baskı Çalışmaları

Okul Öncesi El Baskı Çalışmaları

Okulda veya evde çocuklarımızla eğlenceli vakit geçirmeliyiz.Bu onların gelişimini çok güzel yönde etkileyecektir.El baskı çalışmaları çocuklarımız tarafından yapılabilen kolay ve pratik etkinliklerdir.

Bizde zaman zaman el baskı etkinlikler yapıp  bunları sizlerle paylaşıyoruz.Bu sayfamızda kızım ile yaptığım etkinliklerin yanında arkadaşlarımın gönderdiği çalışmalarda bulunmaktadır.

Çocuklar için el baskı örnekleri

1-Balık el baskı çalışması

Bu harika çalışmayı kızım ile beraber gittiğimiz Ataşehir Mektebim Kolejinde izin alarak çekmiştim.Okul öncesi ve ilkokul öğretmen ile öğrencileri tarafından yapılan bu güzel etkinlik için çok teşekkür ediyorum.Diğer balık baskı etkinliği ise bir arkadaşımın oğlu ile yaptığı ve bana gönderdiği bir çalışmadır.

Bu çalışmalar fotoğraflarda da görüldüğü gibi çok basit bir şekilde yapılabilir.Yaptıktan sonra yine resimlerde olduğu gibi panolara asılıp sergilenebilir.

Sizler de bu şekilde sergi yapabilir okulunuzun bir köşesinde yayınlayabilirsiniz.Aynı zamanda güzel bir deniz altı duyusal çalışması diyebiliriz.

Bu etkinliğimizde ise bir akvaryum çizip içine istediğiniz renkte bir el baskı yapıyorsunuz.Oynar göz ile gözlerini yapıp deniz kabuklarıyla süsleme yapabilirsiniz.Sevgili Zekiye Genç Alaca’ya teşekkürler.

okul öncesi el baskı etkinliği

2-Kuş el baskı çalışması

Br kış günü minik bir kuş yapmaya karar verirseniz el baskısını deneyebilirsiniz.Bunun için lazım olan malzemeler mavi bir fon kartonu,biraz pamuk,kar taneleri ve el baskı..

Bu çalışmada kızım inanılmaz mutlu oldu.El baskı etkinlikleri okul öncesi dönemin vazgeçilmezidir.

kuş el baskı

3-Dinozor el baskı çalışması

Dinozor çalışmaları çocukların en çok sevdiği çalışmalardır.Daha önce yaptığımız etkinliklere mutlaka göz atın.Bu etkinlikte sizlere lazım olan dinozor resimlerini çıktı almanız.İsterseniz sitemizin arama bölümünü kullanarak dinozor çıktıları alabilirsiniz.

4-Çiçek el baskı çalışması

Bahar için bir şeyler yapmak istemişsinizdir.Etkinlik bulmakta zorlanmanıza hiç gerek yok.Hem kolay hemde pratik bu el baskı çalışması sayesinde çocuklarımızda sanatsal algı oluşturabiliriz.

5-Papağan el baskı çalışması

Lazım olan malzemeler kırmızı-mavi ve kahverengi fon kartonları birde beyaz resim sayfası.Öncelikle kalıpları ile kestiğimiz papağanı prit yardımıyla beyaz kağıdımızın üzerine yapıştırıyoruz.

Daha sonra çocuklarımızın ellerini boyaya bandırıp papağanın sırt ve boyun bölgesine doğru el baskı yapıyorlar.İstediğiniz boyayı kullanabilirsiniz.Bu kolay etkinliğin resimlerini inceleyebilirsiniz.

Ve papağanlarımızın son hali.Şimdi bunları panolarımıza asabiliriz.İyi çalışmalar iyi eğlenceler.

6-Yılbaşı el baskı çalışması

Yeni yıl etkinliği bütün okullarda yapılır.Sizlerde resme bakarak bunun gibi veya farklı baskı çalışmaları yapabilirsiniz.Bunun için boyamız,beyaz kağıdımız ve biraz simimiz olması yeterli.

7-Trafik ışıkları el baskı çalışması

Trafik ışıklarının öğretimi üzerinde durmamız gereken bir çalışmadır.Ben kızım için keçeden trafik lambası etkinliğini yaparak ilk somut çalışmamı yapmıştım.Sizlerde o harika çalışmayı bu linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Trafikte sarı,yeşil ve kırmızı ışıklarının işlevinin öğretilmesi çok önemlidir.Okulda veya evde erken yaşta bunu öğrenen çocuklar trafik bilgisini de çok küçük yaşlarda kazanmış olur.Bu 3 renkle el baskısı yaparak bir trafik lambası oluşturuyoruz.Resmi inceleyiniz.İyi eğlenceler.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu