EĞİTİCİ MATERYALLERGünlük Yaşam Becerileri EtkinlikleriİNCE MOTOR ETKİNLİKLERİOYNARAK ÖĞRENİYORUM

El Göz Koordinasyon Çalışmaları

Çocuklarda el göz koordinasyonu için evde yapılabilecek etkinlik ve oyun

El göz koordinasyonu gerektiren çalışmalar çocuklarda  becerilerin artmasını sağlayacaktır.Bunun için özel çalışmalar yapmasanız bile çocuklarımızın ince motor becerilerini geliştirici birçok çalışmayı evde veya okulda  yapabiliriz.

Aşağıdaki etkinliği ben kızım için yaptım.Örnek olması açısından da siteme yüklüyorum.Şimdi malzemelerimizi ve yapılış aşamalarını yazalım.

Yaş:+1

Fil etkinliği

Malzemeler:

  • Fon Karton
  • Makas
  • Marker Kalem
  • Prit
  • Oynar gözler
  • 1 adet büyük rulo
  • 2 adet küçük rulo
  • Süslemek size kalmış

Yapılışı:

1-Öncelikle kartonumuza fil kafası çiziyoruz.Bu amamen sizin beceriniz benim ki çok fonksiyonel olmadı:)

2-Farklı büyüklüklerde iki tane çiziyorum ve onları makasımızla kesiyorum.Bu sayede fil görünümü daha belirgin olacak.

3-Şimdi prit yardımıyla kestiğim 2 fil kafasını birbirine yapıştırıyorum.Farklı renk ve farklı büyüklükte olması gerekiyor.

4-Oynar gözler yardmıyla filimizin gözlerini yapıyorum ve kalemimle de kaş eklemeyi unutmuyorum.Şimdi büyük rulomuzu burun oacak şekilde yapıştırıyorum.Bunu yapıştırmak için slikon tabancası kullanabilirsiniz.

5-Daha sonra hazır ettiğim tuvalet kağıdı rulolarını kullanıyorum.Etrafını turuncu kartonla kaplıyorum.Estetik olması ve belirgin olması çok önemli çünkü çocuklarımızın el göz koordinasyonu için yapıyoruz bunu.

6-Şimdi etkinlik içinde etkinlik yapabileceğiniz bir aşama.Kesme çalışması.Bu aşamada eğer bir büyük kızınız veya oğlunuz varsa bu kesme işlemini ona yaptırabilirsiniz.Yoksa bu işte size düşüyor.Ben büyük kızıma yaptırdım onun için de makas kullanımı çok önemli.

7-Son aşamamıza geldik artık.Nasıl sergileyceğiniz size kalmış.Ben büyük kızım için aldığım birçok materyali küçük kızımda da kullanıyorum.Bu şekilde tepsi de Zehra’nın uyanmasını bekliyor.

Ve Zehra uyandı.Şimdi oturdu ve yapmaya başladı.Hem ince motor becerileri için hem de el göz koordinasyonu için çok güzel bir etkinlik.Yapılış aşamalarında sonra Zehra’nın yapma uğraşını da çekmeyi ihmal etmedim.Sizler de küçük yaş çocuklarınız için bu basit etkinliği yapabilirsiniz.Unutmayın anne baba olarak çocuğumuzun ilk öğretmenleri bizleriz.Yaptığınız etkinlikleri biz gönderebilir biz de yayınlayabiliriz veya bizi sosyal medyada etiketleyebilirsiniz.İyi öğrenmeler:)

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu