İLKOKUMA YAZMA ÖĞRETİMİ

(elat) Hatırlatmaları

Sevgili Meslekteşlarım;

  • Kelime çalışmalarımızdan hemen sonra cümle ve metin çalışmaları da yaptığımız için ‘t’ sesinden sonra tekrar cümle oluşturma diye bir bölüm açmadım.Beraber yürütüldüğü zaman daha faydalı oluyor ve daha hızlı ilerleyebiliyoruz.Hem dikte yaptırma ihtiyacı da hissetmiyoruz.Çocuklarımız kendi cümlelerini özgürce oluşturabiliyorlar.Cümle oluşturamayan öğrencileriniz varsa merak etmeyin, kısa sürede onlar da hallolacaktır.
  • İlk grup sesleri bitirdik.Takviye amaçlı fotokopi metinlerle besleme yapabiliriz.Ama bazı yayın evleri okuma kitaplarını hece hece renklendirerek ,çocuklarımızı heceye yönlendirmektedir.Sizden ricam bu tarz kitaplar okutuyorsanız ,cümlelerin altlarını keçeli siyah kalemlerle boydan boya çiziniz.Veya bu tarz kitap ve fotokopilerden uzak durunuz.
  • İlk grup sesleri yavaş yavaş ilerlemeliyiz.Amacımız hızlıca okumaya geçmek değil,okurken cümleler de kurabilen,metinler yazabilen ve her şeyi zihninde canlandırabilen öğrenciler yetiştirmektir.
  • Örneğin biz ‘t’ sesine üç gün ayırdık.Bu belki bazıları için uzun bir süre olabilir ama bu süre içersinde bol bol kelime ve cümle oluşturma çalışmaları yapabileceksiniz.Kendi cümlesini kurabilen öğrenci,sonuna nokta koyma alışkanlığını da kazanacak ve noktalama işaretlerine dikkat edecektir.
  • ‘t’ sesini bitirdikten sonra bir gününüzü ‘elat’ tekrar günü yapabilirsiniz.Bütün sesler tekrar edilir ve öğrenilenlerle alakalı karışık cümleler kurulabilir.
  • İlk grup seslerde mümkün olduğu kadar yavaş gidelim.Bazı öğrencilerimiz ‘k’ sesinden,bazıları ‘y’ sesinden sonra okuma yazmanın mantığını kavrayacaktır.

İyi çalışmalar…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu