EĞİTİCİ MATERYALLERİNCE MOTOR ETKİNLİKLERİKARMA KONULAROYNARAK ÖĞRENİYORUMSANAT ETKİNLİKLERİ

En Güzel Oyun Önerileri

Ebeveynlere Çocuklar İçin Oyun Tavsiyeleri-Uygulamalı

Her gün için çocuğunuzla kaliteli zaman geçirebileceğiniz bir oyun önerisi

Çocuğunuz gününü ister evde, ister okulda geçirsin… Siz ister çalışın, ister çalışmayın ama gün içinde banyo, yemek gibi ihtiyaçlarını karşılamanın dışında mutlaka çocuğunuzla oyun oynayın. Çünkü emin olun bu, onun önüne sereceğiniz en pahalı oyuncaklardan çok daha değerli!

Aşağıdaki oyunların bazılarını biz kızımla evde uygulamalı olarak yaptık sizler de deneyebilirsiniz.

Çocuğumla hangi oyunları oynayabilirim?İşte cevapları:

1. Terazi yapımı (Ağır ve hafif öğretimi)
Çocuğunuzun nesnelerin ağırlıklarını karşılaştırabileceği bir terazisi var mı? Cevabınız ‘hayır’ ise, birlikte bir terazi yapabilirsiniz! Kartondan ya da mukavvadan eşit boyda iki kare kesin. Oluşturduğunuz karelerin dört kenarına delik açarak ipleri içinden geçirin ve ipleri bir elbise askısına ya da oklavaya bağlayın. Böylece ona ağır ve hafif kavramlarını da öğretmiş olacaksınız.

Biz bunun için kağıt bardakları,elbise askılığını,ip ve kartonları kulladık.Çok kolay olan bu etkinlik sayesinde hem beraber vakit geçirmiş olacaksınız hem de çocuğunuza veya öğrencinize bazı kavramları öğretmiş olacaksınız.

en güzel oyun  önerileri

2. Makarnadan kolye yapımı
Evde iki kişilik bir takı tasarım atölyesi kurabilirsiniz. Delikli makarnaları boyayın ve renkli iplere geçirin.

Önce malzemelerimizi hazırladık.

Şimdi kızım teker teker onları istediği renklere boyadı.Bu hem sanatsal beceri için hem de ince motor becerileri çin çok önemli bir etkinliktir.Aynı zamanda çocuklarımıza sabırlı olmayı öğretir.

Şimdi kuruması için peçetelerin üzerine serdik.Özenle farklı farklı renklere boyanmış makarnalar birazdan kolye olmak için kurumayı bekliyor.Kuruduktan sonra ipimizi alarak dizmeye başlıyoruz.Bunu da ayrı bir etkinlik olarak değerlendirebilirsiniz.Harika bir el becerisi etkinliği.En son olarak ta kızım boynuna astı kendi el emeği kolyesini.Gayet basit ve maliyetsiz bu çalışmayı okul öncesi dönemde sizde yapabilirsiniz.Harika oyunlar harika zaman geçirmenizi sağlar.

3. Ne çizdim oyunu?
Çocuğunuz arkasını dönsün ve siz sırtına işaret parmağınızla bir şekil çizin. Çocuğunuz ne çizdiğinizi tahmin etmeye çalışsın.Burada ki maksadımız çocuklarımızın duyularını harekete geçirmek ve hissetmelerini sağlamak.Herhangi bir materyale gerek yok sadece çocuğunuzla vakit geçirmeniz yeterli.En iyi ev oyun aktiviteleri için bizi takip edin.

4. Aşçılık oyunu 
Her çocuk mutfakta vakit geçirmeye bayılır. Bezelye ayıklamak, salataları yıkamak gibi basit görünen işlerle çocuğunuzun hem sorumluluk alabilmesini sağlayacak hem de eğlenceli vakit geçireceksiniz. O gün evde hangi yemeği yapacaksanız çocuğunuzla beraber yapın.Biz mantar temizledik ve doğradık.Kızım bu çalışmayı çok sevdi.

5.Harf bulmaca oyunu

Boş bir kağıda alfabedeki tüm harfleri karışık, dağınık ve irili-ufaklı yazın. Daha sonra başka bir kağıda harfler çizerek çocuğunuzdan o harfi bularak işaretlemesini isteyin. Kızım şuan okuma yazma çalışmalarına başlamadığı için ben bu etkinliği boş geçtim.Sizler duruma öre yapabilirsiniz.

6. Tak takıştır partisi oyunu
Şapka, kolye, kravat, papyon, kemer, güneş gözlüğü, atkı, bere… Çocuğunuzla bir tak takıştır partisi vererek kendinize eğlenceli kostümler yaratabilirsiniz.

7. Sayı eşleştirmece oyunu
İki farklı renkte 10’ar kart hazırlayın. Bir renk kartların üzerine birden 10’a kadar sayıları yazın. Diğer kartlara da bu rakamlara karşılık gelen resimler çizin. Örneğin; 1-Çiçek, 2-Top, 3-Güneş gibi… Sonra çocuğunuzdan kartları eşleştirmesini isteyin.

8. Meyve surat oyunu
Gazete ve dergilerden havuç, muz, zeytin gibi yiyeceklerin fotoğraflarını kesin ve bunları kullanarak suratlar yapın.  Biz yaptık çok eğlendik.

9. Neye benziyor oyunu?
Birlikte camın önüne oturun, perdeyi açın ve gökyüzünü izleyin. Gördüğünüz bulutların şekilleri hakkında yorum yapmaya başlayın. Emin olun, çocuğunuzdan çok ilginç benzetmeler duyacaksınız!Bu tarz oyunlar çocuğunuzun zihinsel becerisini artıracak çok önemli çocuk aktiviteleridir.

10.Uç uç kelebek oyunu
Tuvalet kağıdı rulosundan kelebek yapmaya ne dersiniz? Renkli kalemler, tuvalet kağıdı rulosu, yapıştırıcı ve biraz da yaratıcılıkla çocuğunuz hem keyifli vakit geçirecek hem de kendi yaptığı bir oyuncağa sahip olacak.

11. Koku testi oyunu
Minik kaselere kokulu yiyecek ve baharatlar koyun, kaselerin üzerlerini folyo ile kapatın. Sonra da çocuğunuzdan kaseleri koklayarak içinde ne olduğunu tahmin etmesini isteyin! İnanın çok seveceklerdir.

12. Babam Çin’den geldi oyunu 
Eğlenceli bir bellek oyunu olan bu oyunda oyunu başlatan kişi ‘babam Çin’den geldi’ dedikten sonra yanındaki ‘ne getirdi?’ diye sorar. Yanıt ‘bisiklet’ ise tüm oyuncular pedal çevirmeye başlar. İkinci oyuncu da, ‘babam Çin’den geldi’ der ve ‘ne getirdi?’ sorusuna yanıt verir. ‘Yelpaze’ yanıtını verildiyse oyuncular hem pedal çevirmeyi sürdürür hem de yelpaze sallamaya devam eder. Oyun hareketle anlatılabilecek yanıtlarla sürer.

13. İçinde ne var oyunu? 
Masanın üzerine bir yere vurduğunuzda farklı sesler çıkaracak şeyler koyun. Örneğin metal para, tahta kaşık, cam bilye gibi… Daha sonra çocuğunuzun gözlerini bağlayın ve çıkardığı sesten hangisi olduğunu tahmin etmesini isteyin.

14. Sıcak-soğuk oyunu
Bulunduğunuz odada bir eşya seçin ve çocuğunuzdan bunun ne olduğunu tahmin etmesini isteyin. Seçtiğiniz şeye yaklaştıkça ‘sıcak’, ondan uzaklaştıkça ‘soğuk’ diyerek onu yönlendirmeyi unutmayın!

15. Patates baskısı oyunu
Çocukken yaptığınız patates baskısını bu kez çocuğunuzla yapmaya ne dersiniz? Patateslerden kelebek, kalp, üçgen, kare gibi şekiller kesin ve sulu boya ile boyararak izlerini kağıda çıkarın. Sonra resimlerinizden mini bir sergi bile açabilirsiniz.

16. Kelime oyunu 
Çocuğunuza ‘kahvaltıda yediğimiz beş şey sayabilir misin?’, ‘Şimdi de B harfiyle başlayan üç şey söyle bakalım…’, ‘kırmızı renkli yiyecekler hangileri?’ gibi sorular sorarak kelime oyunu oynayabilirsiniz.

17. Bowling oyunu
Boş su şişelerini labut yaparak evde bir bowling turnuvası düzenleyebilirsiniz. Şişeleri dizin ve topu yuvarlayarak devirmeye çalışın.

18. Jonglör topu yapımı  oyunu
Boş bir şişenin içini pirinç ya da mercimekle doldurun. Daha sonra bir balonu greyfurt büyüklüğünde şişirerek şişenin ağzına takın. Şişeyi ters çevirerek pirinçleri balonun içine aktarın. Makasla balonun ağzını kesin ve başka bir balon şişirerek onun da ağzını kesin ve diğer balonun üzerine geçirin. Bu işlemi birkaç balonla tekrarlayın. Farklı renklerde balonlar kullanarak çok renkli bir top da yapabilirsiniz.

19. Oyun hamuruzunu kendiniz yapın
3 su bardağı un, 1 su bardağı su, 2 çorba kaşığı zeytinyağı ve ¼ su bardağı tuz ile oyun hamurunuzu kendiniz hazırlayabilir, renklendirmek için zerdeçal, ıspanak suyu, pancar suyu gibi doğal ürünlerden yararlanabilirsiniz. Daha önce kızımla beraber yaptığımız ”Evde Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?’‘ yazımızı inceleybilirsiniz.

 

20. Dil çubuklarından çerçeve yapımı oyunu
Dil çubuklarınızı farklı renklerde boyayın ve tutkalla birbirine yapıştırarak bir çerçeve yapın.İçineen sevdiğiniz resmi asın.

21. Sünger adam oyunu
Bulaşık süngerinin üzerine minik gözler çizip, iplerle ona saçlar yaparak yeni bir oyuncak yaratabilirsiniz.

22. Kağıt bardak kulesi oyunu
Kağıt bardakları üst üste dizerek kule haline getirin. Bakalım en son kimin kulesi yıkılacak?

23. Maske yapımı oyunu
Kırmızı bir kartona Örümcek Adam, sarı bir kartona Sünger Bob resmi çizebilir, kağıdın iki yanından açacağınız deliklere lastik geçirekerek bir maske yapabilirsiniz. Yada aşağıdaolduğu gibi kağıt tabak kullanarak basit bir dinozor maskesi yapabilirsiniz.

24. Kutudan şato yapımı 
Mısır gevreklerinin veya kurabiyelerin kutularını keserek ve renkli el işi kağıtlarıyla kaplayarak evler yapabilirsiniz. Bu etkiniğimizin detaylı anlatımını başka sayfamızda yapacağız.Kızımla bun yapmamız uzun zamanımızı aldı.Uzun uğraşlarla bunu yapmamda bana yardım eden kızıma ve eşime teşekkür ediyorum.Şimdiden kızımın odasını süslemeye başladı.

25-Pinpon topu ile sayı avı oyunu

Bu sayfada kızım için hazırladığım sayı avı etkinliği bulunmaktadır.Etkinliği çok sevince diğer aktarma aparatlarımızı da bol bol kullandık:)Bu çalışmamızın ayrıntılı fotoğraflarını görmek için tıklayınız.

26. Çorap hokeyi oyunu
Bu oyun için üç topa ve iki külotlu çoraba ihtiyacınız var. Külotlu çorapların ikisinin birer bacağına minik birer top geçirin. İki iskemleden bir kale yaparak ve çorapları hokey sopası gibi kullanarak gol atmaya çalışın.

Bir anne olarak kızımla eğlenceli vakitler geçirebileceğim birçok etkinlik ve oyun yaptım.Şüphesiz bunların faydalarını fazlasıyla gördüm.Sizlerde eviminaltıntopu sayfasını facebook ve instagram sayfalarından takip edebilirsiniz.İyi oyunlu günler:)

Rehber Öğretmen                                                                                       Sınıf Öğretmeni

E.Kocatepe                                                                                                    A.Kocatepe

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu