DOSYALARKARMA KONULARMAKALELER

En Sık Yapılan Anne Baba Hataları

Ebeveyn Tutumları

Sizler dokuz ay onların yolunu beklediniz. Sabırsızlandınız,heyecanlandınız yeri geldi hıçkırıklara boğuldunuz.Çünkü onlar canınızdan bir parça ve en değerlileriniz.Peki anne baba olarak onları büyütürken hatalar yapıyor muyuz? Onları yeteri kadar anlayabiliyor muyuz? Özeleştirimizi kendimize yapalım.

Eskiden sadece eş olan bizler çocuklarımızla beraber anne baba olma sorumluluğunu yükleniriz.Bu konuda aslında eğitim alacağımız pek bir yerlerde yoktur.Genellikle bloglar,sosyal medya veya büyüklerimizden bilgiler alırız.Aynı durumda olan insanlara sorular sorar forumlara konular açarız.Yavrularımızın giyimlerinden, yiyeceklerine-hastalıklarından,tutumlarına kadar o kadar çok araştırma yaparız ki…

Aslında bunların hepsi ideal anne baba olmak için yaptığımız çabalardır.Ama ister istemez hatalar yaparız ve çocuklarımıza istemediğimiz mesajlar veririz. Herşeyi kolay aşabiliriz ama mesele insan olunca yapılan hataların telafisi uzun zamanlar alabilir.

Anne baba olmanın öğrenilebilir bir şey olduğunu kabul etmemiz gerekiyor.Çünkü bunu kabul edersek öğrenmeye açık olur daha az hata yaparız.

Sağlıklı Bir Aile Ortamı

Ebeveyn olmanın en önemli ve en temel kavramı müthiş bir hoşgörü,sınırsız sevgi ve sağlıklı bir aile ortamıdır.Kitabi bilgilerle veya kulaktan duyma hikayelerle anne baba olmak arasında çok fark vardır.Çünkü bunların hiç biri uygulamada beklendiği gibi olmayabilir.Çünkü her çocuğun kişiliği,yapısı,duyguları,yetenekleri farklı farklıdır.Biz buna her çocuk özeldir diyoruz.

Anne Babaların En Sık Yaptığı Hatalar

Davranış Bilimleri Enstitüsü tarafından yayınlanan mükemmel bir yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.Makele açısından çok zengin bir site olan DBE web sitesini ziyaret edebilir yüzlerce makaleye ulaşabilirsiniz.İyi okumalar.

Çocuğumuzun gönül kalesini fethetmenin bazı yollarına hep beraber göz atalım.

Çocuklarımızın Gönlünü Fethedelim
Çocuklarımızın Gönlünü Fethedelim
Çocuklarımızın Gönlünü Fethedelim
Çocuklarımızın Gönlünü Fethedelim
Çocuklarımızın Gönlünü Fethedelim

 

Çocuklarımızın Gönlünü Fethedelim
Çocuklarımızın Gönlünü Fethedelim

Bu yazımızdan sonra “Anne Babalara 10 Güzel Öğüt” makalemize de mutlaka göz atın.Makalenin tamamı için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu