En Çok Okunanlar

Coronavirüs Salgını/ Sosyal Uzaklık için Fikirler

Sevgili anne babalar ; global ölçekte yaşanan Koronavirüs yani Covid19 salgınıyla ilgili hepimiz tedbirlerimizi alıyoruz.Öncelikle hepimizin kendi tedbirlerini alması ve mümkün olduğunca sokaktan ve kalabalık ortamlardan uzak durması gerekmektedir.

Bu süreçte öğrencilerimiz okullara gidememektedir.Tatil olan okulların alternatifi olarak Milli Eğitim Bakanlığı EBA ve başka kanalları devreye sokmuştur.Siz anne babalarda çocuklarımızın gelişimi için sürekli araştırmalar yapmaktasınız.Bu sürecin geçeceğini ve hızla normal hayata adapte olacağımızı unutmayalım.

Evimin altıntopu olarak çocuklarımıza yardımcı olmak amacıyla bir liste hazırlamaya çalıştık.Bu listelerin dahada geliştirilebileceğini ve bunun anne babalar olarak bizlerin görevi olduğunu unutmamak gerekir.

Çocuklarla Evde Olmak ve Yapılabilecekler Listesi

Okuldan,arkadaş ortamından veya parklardan ayrı kalan çocuklarımızın psikolojileri bizim için çok önemlidir.Bu dönemde onları oyun ve çeşitli etkinliklerle motive etmeliyiz.Bizim için bile zor olan bu süreç muhakkak onların hayatını da etkilemektedir.

Sürekli ders veya ödev muhabbeti çocuklarımızı okula karşı kötü bakış açılarıyla donatabilir.Anne babalar olarak bunları istemeyiz.

18 maddeden oluşan listemizde sizlerde kendiniz için uygun olanları seçebilir,Evde Kal Türkiye dediğimiz bu konumuzda çocuklarımızla güzel vakit geçirebiliriz.Evet başlayalım.

1-Anne babalar olarak çocuğumuzun öğrenmek istediği bir konu seçmesini ve her gün bu konu üzerinde 30 dakika geçirmesini sağlayabiliriz.(Bu bir boyama tekniğide olabilir,bilgisayar uygulamasıda veya yemek yapmakta).

2-Evlerimizde onlarca kitap var.Bunların bazılarını hiç okumamış bile olabiliriz.Küçük yaş çocuklarımız için evimizde bulunan resimli kitapları beraber okuyarak güzel vakit geçirebiliriz.

3-Her gün bir şeyler pişirin.Bu çocuklarımızın iş yapma ve eğlenme profilini geliştirecektir.İş yapan çocuk hem öğrenecek hem de TV gibi zararlı aktivitelerden uzak duracaktır.Küçük yaş çocuklarımız için ince motor geliştirici mutfak aktiviteleri de yapabilirsiniz.

4-Çocuklarımızdan bir aile büyüğüne veya bir arkadaşına mektup veya e-posta yazmasını isteyebiliriz.Evdeki duygularını paylaşmasının ona iyi geleceğini unutmayalım.

5-Aile büyükleri ile babaanne,dede vs görüntülü konuşma zamanlamamız olabilir.

6-Çocuklar animasyon filmler izlemeye bayılır.Güzel bir liste yaparak iki günde bir film izlenebilir.Bunu aile üyeleri hep beraber yaparsanız çok daha güzel olacaktır.

7-Kısa bir hikaye yazmasını isteyebilir ve yazarlık gelişimini takip edebilirsiniz.Bu tarz etkinlikler çocuklarımızın gizli yönlerini keşfetmemizi sağlayacaktır.

8-Kağıt oyunları,sudoku,tangram gibi birçok aktivite hazırlayabilir veya sitemizde olan birçok etkinlikten faydalanabilirsiniz.

9-Eğer bahçeli bir eviniz varsa çok şanslısınız demektir.Çocuğunuzla bahçeye çıkarak açık hava oyunları oynayabilirsiniz.Bu taz birçok oyunu aşağıdaki linke tıklayarak görebilirsiniz.

10-Masa veya kart oyunları da çocuklarımızın dikkatini çekecektir.Evlerimizde olan oyun kartlarıyla ailecek oyun kurabiliriz.

11-Dikiş çalışmaları da çocukların öğrenmeye istekli olduğu çalışmalardır.Küçük yaş çocuklarımız için dikiş etkinlikleri yaptırılabilir büyük yaş için de fiziksel olarak dikiş öğretilebilir.Sevimli dikiş kartları etkinliğimize bakarak ince motor becerilerimizi geliştirebiliriz.

12-Kültürümüzde geniş bir yer kaplayan gölge gösterileri ve kukla çalışmaları da etkinlikler arasında mutlaka yer almalıdır.Bu tarz etkinlikler öncelikle dil gelişimi için çok önemlidir.Daha önce kızıma yaptığım bir çok kukla örneği sitemde yer almaktadır.Sınıfta arkadaşlarımın paylaştığı kuklalar ve tiyatro sahneleri de yer almaktadır.Sizlerde aşağıdaki linklerden inceleyebilirsiniz.

13-Ailecek yapabileceğimiz puzzle etkinlikleri de çocuklarımızın zihinsel gelişimini etkileyecektir.Küçük parçalardan başlayıp 100 parçaya kadar bir puzzle listesi oluşturabilirsiniz.Eğer evimizde alınmış bir puzzle yoksa kendimizde evde puzzle yapabiliriz.Önerdiğim de budur.Bağlantılı puzzle ler veya sayı puzzle ları çocuklarımızın ilgisini çekecektir.

14-Deneylerde çocuklarımız için çok önemlidir.Yaş grubuna göre deneyler yapmalı ve çocuklarımızın STEAM becerilerini geliştirmeliyiz.Bu konuda sitemizde bulunan fen ve doğa etkinlikleri sizlere başlangıç fikirleri verebilir.

15-Küçük yaş çocuklarımız için boyama,baskı,çizim,oyun hamurları veya kinetik kumlar birer oyun materyali konusu olabilir.Bu konuda onlarca fikire buradan ulaşabilirsiniz.Arama kutusuna yazmanız yeterli.

16-Boş yüzlere kendi resimlerini çizme etlkinlikleri de çocukların gelişimi için çok önemlidir.Aşağıda bazı hayvanların yüzlerini yapmaları için boş şablonları paylaşıyorum.

17-Kodlama etkinlikleri

18-Geri dönüşüm etkinlikleri de çocuklarımızın hoşuna giden başka çalışmalardır.Örneğin evdeki bir boş karton kutudan kedi evi yapıp sokağa bırakabilirsiniz.Veya aşağıda olduğu gibi bir şato inşa edebilirsiniz.

Evet sevgili anneler ve babalar bu listeyi çok uzatabiliriz.Ülkece evlere kapandığımız bu günlerde sizlerde yaptığınız etkinlikleri bizlere instagram hesabımızdan gönderebilirsiniz.Bu sayfada paylaşmak ve yıllar geçsede bu günleri yad etmek isteriz.EVDE KAL TÜRKİYE’M

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu