DOSYALARTAŞITLAR

Gölge Eşleştirme

Okul Öncesi Gölge Eşleştirme Etkinlikleri

Okul Öncesi Dönemde Gölge Eşleştirme Etkinlikleri

Değerli takipçilerimiz ve sevgili okurlarımız okul öncesi dönmede en önemli çalışmalardan bir tanesi gölge eşleştirme etkinlikleridir. Bu etkinlikleri anasınıfı veya ev okulu düzeyinde bütün temalarda kullanabilirsiniz.

Öncelikle kızıma yaptığım bir etkinlikle başlamak istiyorum. Aşağıda gördüğünüz gölge eşleştirme etkinliklerini kızımla meslekler teması itfaiye etkinlikleri arasında yapmıştık. Aşağıya bıraktığım linkte bulunan görselleri çıktı aldım ve kızım için pvc kaplama yaparak gölge etkinlikleri oluşturdum. Sizlerin de yapabileceğini düşündüğüm için pdf dosyasını aşağıya ekliyorum.

İtfaiye duyusalı ve eşleştirme resimleri için tıklayınız.

Gölge eşleştirme

Gölge eşleştirmeler çocuğunuzun görsel algı becerilerinin gelişmesine büyük katkı sağlar. Görsel algı, bireyin gördüğü şeyi kavrama yeteneğidir. Bu beceri, çocuklarda okumayı, yazmayı, aritmetik hesaplamayı geliştirerek başarıyı elde etmek için gerekli diğer yeteneklerin de ilerlemesine yardımcı olmaktadır. Algısal beceri alanındaki gelişim duygusal gelişimi de etkilemekte ve kağıt kesmek, kopyalamak, eşleştirmek, çizgi çalışmaları vb. çalışmalarda zorlanan çocuklar okul hayatında zorlanmaktadır. Bu alandaki olumsuz yaşantılar çocuğun kendine olan güveninin azalmasında da büyük etken olabilmektedir.

Okul Öncesi Eşleştirme Etkinlikleri

Bu sayfamızda okul öncesi dönemde kullanılabilecek hayvanlar, eşyalar, meyveler ve sebzeler gölge eşleştirme çalışmaları bulunmaktadır.

Neredeyse her okul öncesi eğitim etkinlik kitabında rastlayabileceğiniz, nesneler ve gölgeleri eşleştirme çalışması bizde de olsun dedik.

Buyurun etkinlik sayfamız.

.gölge_eşleştirme_eşyalar

gölge_eşleştirme_

gölge_eşleştirme_ana_sınıfı

gölge_eşleştirme_etkinlik

gölge_eşleştirme_hayvanlar

gölge_eşleştirme_meyveler

gölge_eşleştirme_okul_öncesi

gölge_eşleştirme_sebzeler

Eğlenceli Gölge Eşleştirme Etkinlikleri

Bu sayfamızda eğlenceli gölge çalışmaları yer almaktadır. Bu çalışmalar ile çocuklarınızın dikkat gelişimini artırabilirsiniz.

Gölge Eşleştirme Örnekleri

Bu sayfamızda okul öncesi dönemde kullanılabilecek gölge eşleştirme çalışmaları bulunmaktadır.

 • Hayvanlar, taşıtlar, şekiller, yiyecek ve içecek, hikaye  gölge eşleştirme çalışmaları

Bu sayfamızda çeşitli konuları kapsayan gölge eşleştirme çalışmaları bulunmaktadır.

 • Orman hayvanları, deniz hayvanları, mevsimler ve ilkbahar, taşıtlar eşleştirme gibi çalışmalar yer almaktadır. İyi çalışmalar…

 

okul_öncesi_gölge_eşleştirme_

okul_öncesi_gölge_eşleştirme_hayvanlar

 

okul_öncesi_gölge_eşleştirme_deniz

okul_öncesi_gölge_eşleştirme_deniz_canlıları

 

okul_öncesi_gölge_eşleştirme_etkinlik

okul_öncesi_gölge_eşleştirme_etkinliklerim

 

okul_öncesi_gölge_eşleştirme_harika

okul_öncesi_gölge_eşleştirme_harikam

 

okul_öncesi_gölge_eşleştirme_taşıtlar (2) okul_öncesi_gölge_eşleştirme_taşıtlar

 

 • Bu bölümde ise hayvanlar ve çiçekler gölge eşleştirme çalışmaları yer almaktadır.

Çocuğun dikkatini uyanık tutmanın yolu, öncelikle onun ilgisini uyarmaktır. İlgi duyulan konu üzerinde dikkatin toplanması daha kolaydır. İlgi ve dikkatin uyanık olduğu durumlarda, öğrenme daha hızlı ve daha kalıcı olur. Çocuk, dikkatli olduğu oranda alıcıdır, alıcı olduğu oranda çabuk ve kolay öğrenir. Öğrenmede çok etkili bir faktör olan dikkatin, türü ve düzeyi araştırılmalıdır. Her işte, ister zihinsel bir etkinlik olsun, ister el becerisi gerektiren bir iş olsun, dikkat belirli bir şekilde ve belli bir şiddette kendini gösterir.

Bazı çocuklar çok dikkatlidirler, hiçbir ayrıntı gözlerinden kaçmaz. Dikkatlerini uzun bir süre aynı iş üzerinde toplayabilirler. Bu iş sıkıcı da olsa, tekdüze de olsa, onu bitirinceye dek, dikkatlerini konu üzerinde yoğunlaştırabilirler.

Bu çalışmamızda dikkat gerektiren gölgesini bulma etkinliği yer almaktadır. Bir resmin etrafında dört tane gölge bulunmaktadır. Çok dikkatli bir şekilde doğru gölgeyi bulmalarını istiyoruz. Çocuğunuzun zihinsel gelişimi için çok önemli olan bu etkinliği hem okulda hem de evde çok rahat uygulayabilirsiniz. İyi eğlenceler:)

gölge eşleştirme etkinliği

balıklar gölge eşleştirme

bal kabağı gölge eşleştirme etkinliği

korkuluk gölge eşleştirme oyunu

Dinozor Konulu Gölge Eşleştirme Oyunu

Sizlere örnek olması açısından dinozor teması altında evde kızıma yaptığım gölge eşleştirme oyununun fotoğrafını da atmak istedim. Sizlerde yaptığınız çalışmaları sosyal medyadan bizlerle paylaşabilir veya konunun altına yorumlar bırakabilirsiniz. Ben çıktı alarak gölge kısımlarını kestim ve kızımdan ilgili gölgeyi bulmasını istedim. Basit ama çocuklarımızın gelişimi açısından çok önemli konular olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer gölge oyun ve çalışmalarımız için linki tıklayınız. Geri bildirimleriniz bizler için çok önemlidir.

dinazor_gölge_eşleştirme

Sitemizi takip ederek bizlere destek verebilirsiniz. Bu etkinlikleri +2 yaştan itibaren çok kolay yapabilirsiniz. Çocuğunuzun seviyesine göre daha erken de başlayabilirsiniz.  Peki bu çalışmalar çocuklarınıza nasıl kazanımlar elde ettirecek? Gelin onları da sıralayalım.

 • İnce motor kas becerilerinin gelişimi çünkü kesme işlemleri de yaptıracaksınız.
 • Bizim için çok önemli olan eşleştirme becerisinin gelişimi
 • El-göz koordinasyonunun artması, dikkat gelişimi
 • Analiz edebilme ve neden-sonuç ilişkilerini kavrama

Bu kazanımları daha da artırabiliriz. Önemli olan çocuklarımıza en faydalıyı bulmak. Bu çalışmalar kolayca masa üstüne kayıt edilip çıktı haline getirilebilir. Şuan 2 kızım var ve ben bu çalışmaları hala kullanıyorum. İyi eğlenceler.

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Merhabalar biz Mavi Pencere Özel Eğitim Derneği olarak otizmli down sendromlu, zihinsel engelli çocuklar için Milli Eğitim müfredatını kapsayan tümüyle ücretsiz özel eğitim programı hazırlıyoruz. Programda sayfanızdaki gölge ve resimlerini eğitim amaçlı kullanmak istiyoruz. Bize bu konuda izin verirseniz çok mutlu oluruz. Acilen cevaplarınızı bekliyoruz. Şimdiden çok teşekkür ederiz…..

  1. Ezgi Hanım merhabalar.Öncelikler çok kutsal bir iş yaptığınızın altını çizerek size imrendiğimi bilmenizi isterim.Bir öğretmen olarak bizler de eğitimin en saf hali olan çocuklarımıza yardımda bulunmak isteriz.Bu çalışmaların bazıları bize ait bazıları ise üyelerimiz tarafından eklenmiş çalışmalardır.Kullanmanızda bir beis yoktur.(Lakin üyelerimizin eklediklerinin kaynağını bilmiyorum)
   Bizde eviminaltintopu olarak bir sosyal sorumluluk projesinde bulunmak istiyoruz.Sesinizi duyurmak istediğiniz bir makaleniz veya tamamen size ait bir projeniz varsa biz sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız vasıtasıyla yardımcı olmak isteriz.Detaylı bilgi için bize iletişim bölümünden ulaşabilirsiniz.İyi çalışmalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu